Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



СКАСУВАННЯ КРІПОСНОГО ПРАВА

БУРЖУАЗНІ РЕФОРМИ В РОСІЇ др. пол. 19 ст.

Українські землі в другій половині 19 ст.

СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНЕ ЖИТТЯ В ПЕР. ПОЛ. ХІХ ст

На початку 19 в. козацтво остаточно втрачає свою роль борців за національну ідею. Хоча політика російського царату провокує масові народні повстання. Останнім великим народним повстанням є повстання подільських селян 1830-1835 р. під предводительством Устима Кармалюка.

Поступово носієм національно-визвольної ідеї стає українська інтелігенція - учені, письменники, поети, які підкреслювали національні ідеї у своїх творах. Дивович, Симоновський, Рубан, Калиновський, Капніст, Котляревський, Шевченко, Маркович.

У першій пол. 19 в. на Україні з'являється безліч різних суспільств, які розглядали ідеї національного звільнення України. 1819 р. – Малоросійське товариство в Полтавській губернії. В 1821 - 1825 р. в Україні діяли організації декабристів – Південна громада декабристів, Товариство об'єднаних слов'ян у Новограду-Волинському, у Чернігівському полку служив Муравьйов-Апостол. Багато українських дворян брали активну участь у повстанні декабристів у Санкт-Петербурзі в 1825 році.

Кульмінацією суспільно-політичного життя цього періоду стала діяльність таємного товариства Кирило-Мефодіївського братерства, що виникло в 1847-1848 р. у стінах Київського університету ім. Св. Володимира.

Кирило-Мефодіївське братерство боролося за національне відродження України. Його заснували викладачі Київського університету Костомаров, Бєлозерський, Гулак. Товариство мало власну політичну програму, що передбачала скинення самодержавства, звільнення слов'янських народів, ліквідацію кріпосництва, станів і привілеїв, створення в Росії федеративних штатів за прикладом США. По доносу товариство було розпущено, його учасники піддані переслідуванню, арешту й посиланню.

 

В 1856 р. імператор Олександр ІІ проголосив курс на буржуазні реформи. Необхідність швидкого економічного розвитку показала невдача в Кримській війні 1854-1855 р.

Нові реформи носили буржуазний характер і сприяли швидкому економічному й політичному розвитку Російської імперії, що, безсумнівно, вплинуло на розвиток українських земель у цілому.

Серію буржуазних реформ відкрила реформа, що відмінила кріпосне право в Росії. 19 лютого 1861 р. царським маніфестом відмінялося кріпосне право, всі кріпаки отримували особисту свободу. Вони діставали право займатися торгівлею, промислами, промисловою справою, вступати в гільдії й торговельні організації. Землі залишалися за поміщиками, але селяни могли викупати їх за гроші. На Правобережній Україні були зменшені розміри викупу й на 20% збільшені земельні наділи.

Ця реформа сприяла розвитку ринкових відносин, поліпшенню матеріально-технічного забезпечення сільськогосподарського виробництва, підвищенню рівня агротехніки.

Скасування кріпосного права призвело до швидкого розвитку промисловості, тому що склалися умови для формування класу буржуазії й пролетарів, що не мали власності й готових стати найманими робітниками.

В 1864 р. оголошувалася земська реформа. Повсюдно створювалися губернські й повітові земства, у які для керування й роботи залучалися заможні верстви населення, не дворяни. Вони займалися розвитком промисловості в регіоні, розвитком торгівлі, промислів і ремесел, освітою і охороною здоров'я не імущих верств населення, ремонтом доріг й інших проектах.

В 1864 р. оголошувалася судова реформа, по якій уводився, публічний суд, суд присяжних, адвокатури й інші демократичні зміни. Як приклад - процес Віри Засулич. (суддя Коні, адвокат Александров).

В 1864 р. оголошувалася реформа освіти. Промисловий розвиток вимагало кваліфікованих кадрів, тому освіта ставала професійною і доступною для широких верств населення.

1864-1874 р. - багатоступінчаста воєнна реформа, що привела до серйозним стратегічних і тактичним зміни. Перші позитивні результати реформи виявилися в російсько-турецьких війнах к. ХІХ ст.

В 1865 р. почалася цензурна реформа, що виявилася не досить продуманою й мало ефективною.

1895-1897 р. Багатоступінчасті фінансово-банківські реформи. Грошова реформа, уводилася тверда конвертована валюта, забезпечена золотом.

 


Читайте також:

  1. IV. Обов'язки і права керівника та заступника керівника подорожі
  2. А/. Фізичні особи як суб’єкти цивільного права.
  3. Аграрна реформа 1861 р. Скасування кріпостного права в надніпрянській Україны.
  4. Аграрна реформа 1861 р. Скасування кріпостного права в надніпрянській Україны.
  5. Аграрне право як галузь права, його історичні витоки та особливості.
  6. Адміністративне право як галузь права
  7. Адміністративно-правовий захист права інтелектуальної власності
  8. Аксіологія права у структурі філософсько-правового знання. Соціальна цінність права.
  9. Акти застосування норм права в механізмі правового регулювання.
  10. Аналіз доцільності фінансових інвестицій у корпоративні права.
  11. Аналогія права - вирішення справи або окремого юридичного питання на основі принципів права, загальних засад і значення законодавства.
  12. Антропологія права в структурі філософсько-правового знання.




Переглядів: 911

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
УКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ У ПЕР. ПОЛ. ХІХ ст.. | УКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.011 сек.