Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Організаційно-технологічні компоненти керованих перемінних

Важливу групу внутрішніх керованих перемінних являє собою технологія, структура організації і її функціональних зон.

Як відомо, основним компонентом технології є процес, за допомогою якого вихідні матеріали перетворяться в бажаний на виході продукт. Вплив цієї перемінної на керування значною мірою визначався трьома великими переворотами в технології: промисловою революцією; стандартизацією і механізацією; застосуванням конвеєрних складальних ліній і роботизації. Однак, це зовсім не означає, що технології завмерли, стабілізувалися на якомусь рівні. Будь-який перехід на новий продукт, як правило, спричиняє якщо не повна, то часткова зміна процесу, устаткування, вихідних матеріалів.

Будь-яка технологія має свій життєвий цикл, Що, як правило, збігається з життєвим циклом виробу. Закінчення життєвого циклу технології чи її передчасний відхід, припинення функціонування, змушує керівництво шукати їй заміну, шляхом НДДКР, покупки патентів чи ліцензій. Так чи інакше, рано чи пізно технології в кожній організації міняються і служать досягненню? визначених цілей.

Люди остаточно визначають придатність даної технології, коли вони роблять свій споживчий вибір. При цьому треба пам'ятати, що часто керівництво фірми в силу різних причин не в змозі побачити нові перспективи, що відкриваються, тому що технічні можливості для здійснення технологічних змін переважно створюються за межами галузі, у якій вони функціонують. Тому інформаційне забезпечення при виборі технологій відіграє найважливішу роль.

Іншим найважливішим компонентом даної перемінної є взаємозалежність робіт в організації. Дана характеристика визначає ступінь, за яким здійснюється взаємодія між різними працівниками, групами і підрозділами, відповідно до поставлених цілей.

Взаємозалежність на виробництві може виявлятися в трьох видах: послідовна, зв'язана і групова.

Послідовна (конвеєрна, потокова) взаємозалежність виявляється тоді, коли технологія побудована за таким принципом.

Перш ніж інший працівник приступить до роботи, перший повинен виконати ряд операцій, що дозволяють зробити це. У цьому випадку результат закінчення роботи одного працівника є вихідним положенням для початку трудового процесу іншого.

Зв'язана взаємозалежність являє собою ситуацію, коли кінець роботи одного виконавця стає початком роботи іншого, і навпаки. Такий тип взаємодії вимагає особливої чіткості і наступності у виконуваному процесі.

Групова взаємозалежність виявляється при одночасній участі всіх сторін у даній дії і як би містить у собі попередні взаємозалежності разом. Груповий підхід жадає від учасників великого ступеня співробітництва і взаємодії, ефективних комунікацій і уміння приймати групові рішення.

Особливу значимість взаємозалежність здобуває між різними підрозділами компаній, спрямованими на досягнення єдиної мети. Причому місце розташування цих підрозділів, їхня спеціалізація, обсяги робіт і керування можуть бути всілякими, що диктує ту чи іншу структури фірми.

Структура організації — це логічні взаємини рівнів керування і функціональних зон (областей), побудовані в такій формі, що дозволяє найбільше ефективно досягати цілей компанії.

Рішення про вибір структури організації майже завжди приймається керівництвом вищої ланки. У малих фірмах структурне членування організації і їхніх взаємозв'язків, установлює керівник, що, як правило, формуються відповідно до його стилю і прийомів керування. Зміни структур в організаціях, найчастіше відбувається при виборі нових технологій і зв'язано, у першу чергу,зі стратегічним плануванням і його реалізацією.

На формування тієї чи іншої структури значний вплив робить спеціалізований поділ праці, тобто закріплення даної роботи за фахівцем, що краще усіх здатний її виконати з погляду організації як єдиного цілого.

Не вдаючись у подробиці, зв'язані зі спеціалізацією, відзначимо лише ту обставину, що у всіх сучасних організаціях має місце горизонтальний поділ праці як першооснова спеціалізації. Необхідність поділу праці в організації по функціональних зонах не тільки по горизонталі, але і по вертикалі визначає основну структуру організації і в значній мірі — можливості її успішної діяльності.

Структурне членування організації показує, що на кожнім ієрархічному рівні можуть бути свої горизонтальні багаторівневі зв'язки, що мають свій ієрархічний (зокрема, горизонтальний і вертикальний) розподіл. Зміни в структурі на більш високім ступені (рівні) автоматично спричиняє зміни нижчих рівнів ієрархії, що, у свою чергу, змінює якісний стан горизонтальних зв'язків рівня.

Ієрархія пронизує всю організацію. Особа, що знаходиться на вищому ступені керування може мати у своєму підпорядкуванні декількох керівників середньої ланки, що представляють різні функціональні області. Ці керівники можуть мати, у свою чергу, трохи підлеглих їм лінійних керівників і т.д. Структурне членування може бути і складніше і простіше. Усе залежить від потужності фірми, обсягів виконуваних робіт і обсягу керування.

Необхідність у координації, що існує завжди, стає актуальною при чіткому розподілі по горизонталі і вертикалі. Без чітких, надійних комунікацій і відповідної координації, люди не зможуть виконувати роботу спільно, тому що різні рівні ієрархії, функціональні зони й окремі особи можуть легко зосередитися на забезпеченні своїх власних інтересів, а не інтересах організації в цілому.


Читайте також:

  1. Види і режими буріння похило-скерованих свердловин
  2. Гіпотези, які не відхиляються в експерименті, перетворюються на компоненти теоретичного знання про реальність: факти, закономір­ності, закони.
  3. Елементи й компоненти ландшафту
  4. Етапи і компоненти системного аналізу.
  5. Загальна характеристика перемінних і мета фірм.
  6. Знайти такі значення керованих змінних Хj щоб цільова функція набувала екстремального (максимального чи мінімального) значення.
  7. Зовнішньоекономічна політика України та її компоненти.
  8. Кожна теорія включає в себе певні компоненти.
  9. Компоненти IBM Tivoli Monitoring
  10. Компоненти аналізу вигід і витрат
  11. Компоненти готовності майбутнього вчителя початкових класів до застосування інноваційних педагогічних технологій.
  12. Компоненти готовності майбутнього вчителя початкових класів до застосування інноваційних педагогічних технологій.




Переглядів: 623

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Загальна характеристика перемінних і мета фірм. | Завдання і ресурси.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.051 сек.