Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема 10. Рельєф, геологічна будова, корисні копалини Кримського півострова

Тема 9. Контури берегів, моря, що омивають Крим

Тривалість4 години для ДФН,1 година для ЗФН 2 курс

1. Співвідношення понять «Кримський півострів» і «АР Крим»».

2. Географічне положення Криму.

3. Характеристика Чорного і Азовського морів.

4. Берегова лінія Криму і типи берегів.

 

Крим розташований на півдні України в межах 44°23' (мис Сарич) і 46°15' (Перекопський рів) північної широти, 32°30' (мис Карамрун) і 36°40' (мис Маячний) східної довготи. Площа Кримського півострова складає 26,0 тис. кв. км, а Автономної Республіки Крим - 27 тис. кв. км; максимальна відстань з півночі на південь складає 205 км, із заходу на схід - 325 км.

Вузька, восьмикілометрова смуга суші на півночі (Перекопський перешийок) з'єднує Крим з материком, а 4-5 км - ширина Керченської протоки на сході (довжина протоки близько 41 км, ширина - від 3 до 47 км) - відділяють його від Таманського півострова. Загальна протяенность кордонів Криму перевищує 2500 км (з урахуванням крайньої звивистості берегової лінії північного сходу). В цілому ж берега Криму малоізрезанни, Чорне море утворює 3 великих затоки: Каркінітскійн. Каламітська і Феодосійський; Азовським морем також утворено 3, затоки: Казантипський, Арабатську і Сивашський.

 

Тривалість6 годин для ДФН, 2 години для ЗФН 2 курс та 1 година ЗФН 4 курс

1.Загальна характеристика рельєфу Криму.

2.Загальні уяви про характер горотворення, геохронологичну (стратіграфічну) шкалу, орогенічні епохи. Основні геологічні структури Криму.

3.Туристський-екскурсійні об'єкти: Вулканічна група Карадаг.

4.Магматичні прояви на північному і південному схилах Кримських гір. Демерджі - унікальна пам'ятка природи.

 

Рельєф - сукупність нерівностей земної поверхні. Він значною мірою впливає на характер властивостей інших компонентів ландшафтів. Нахил поверхні визначає напрям течії річок, переміщення поверхневих пухких порід. За низькими рівнин повітряні маси вільно переміщаються на великі відстані, а гори перепиняють їм шлях. У ряді випадків гори перешкоджають поширенню рослин і тварин.

Характер поверхні має велике значення для життя і господарської діяльності людини. Рівнини більш зручні для розселення людей, для прокладки шляхів сполучення, для землеробства і будівництва промислових підприємств. У горах частіше найбільш освоєні річкові долини. З горами зазвичай пов'язані гірничодобувні підприємства, галузі тваринництва, рекреації.
По рельєфу Кримський півострів поділяють на три нерівні частини: рівнинний Крим, Керченський півострів зі своєрідною грядово-хвилясто-рівнинної поверхнею, гірський Крим. Розподіл зумовлено насамперед неоднаковим будовою земної кори, історією формування і складом гірських порід регіонів.

Гірський Крим розташовується в межах єдиної великої тектонічної структури - Кримського мегантиклинорія. Він являє собою складне складчасте освіту, об'єднує групу антіклінорієв нижчого порядку. Основним рельєфним освітою, яке розташовується в межах ядра мегантиклинорія, є Головна гряда Кримських гір і її південний схил - Південний берег Криму. На південному краї Скіфської платформи, що лежить в основі рівнинного Криму, розташовуються Внутрішня і Зовнішня передгірні пасма і зниження між ними. Як вважають, південна і південно-західна частини ядра, а також південне крило мегантиклинорія не збереглися. Вони занурені на дно Чорноморського басейну.

Карадазький природний заповідник (створений в 1979 р.; охоронний режим для ділянки масиву встановлений з 1947 р.; площа з прилеглою акваторією - 2855,1 га) розташований на сході Кримського суб-Середземномор'я. Охороняється унікальний стародавній вулканічний горно-лісовий ландшафт. Тут відомо більш 100 мінеральних видів і різновидів; зустрічаються напівкоштовні камені: сердолік, обпав, геліотроп, агат, гірський кришталь, аметист і ін. Збереглися атрибути стародавнього вулкана: скам'янілі лавові потоки і брекчії, дайки, мінеральні жили. Багатюща флора Карадага має 1172 види рослин. Фауна ландшафту включає 28 видів ссавців, 184 види птахів, 1900 - безхребетних. Флора прибережній морській акваторії налічує 454 види рослин, а фауна - 900 видів тварин, у тому числі 80 видів риб. Заповідник підпорядкований Національній академії наук України.

 


Читайте також:

  1. Болота та їх геологічна діяльність
  2. Будова, принцип роботи та характеристики МДН – транзисторів
  3. Будова, принцип роботи та характеристики тиристорів
  4. Будова, форма скелетних м'язів
  5. Будова, характеристики і параметри біполярного транзистора
  6. Бюджетна класифікація: будова, роль і призначення видатків.
  7. Вестибулярний апарат: будова, функції
  8. Відсіч агресії султанської Туреччини та Кримського ханства. Запорізька Січ. І. Сірко.
  9. Гемоглобін, будова, властивості, види, сполуки.
  10. Геологічна будова дна Світового океану
  11. Геологічна діяльність вітру
  12. Геологічна діяльність льодовиків




Переглядів: 1029

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розділ 2. Природа Криму | Тема 12. Внутрішні води. Карст.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.