МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Поняття про інтелектуальні системиНейронні мережі і експертні системи.Це великий клас систем, архітектура яких має аналогію з побудовою нервової тканини з нейронів. У одній з найбільш поширеної архітектури - багатошаровому персептроні із зворотним розповсюдженням помилки - імітується робота нейронів у складі ієрархічної мережі, де кожен нейрон вищого рівня сполучений своїми входами з виходами нейронів нижчележащого шару. На нейрони самого нижнього шару подаються значення вхідних параметрів, на основі яких потрібно ухвалювати якісь рішення, прогнозувати розвиток ситуації і т.д. Ці значення розглядаються як сигнали, що передаються в наступний шар, ослабляючись або посилюючись залежно від числових значень (вагів), що приписуються міжнейроним зв'язкам. В результаті на виході нейрона самого верхнього шару виробляється деяке значення, яке розглядається як відповідь - реакція всієї мережі на введені значення вхідних параметрів. Для того, щоб мережу можна було застосовувати надалі, її раніше треба "натренувати" на одержаних раніше даних, для яких відомі і значення вхідних параметрів, і правильні відповіді на них (рис. 2.20). Тренування полягає в підборі вагів міжнейроних зв'язків, що забезпечують найбільшу близькість відповідей мережі до відомих правильних відповідей.
Рис. 2.20. Схема самонавчальної інформаційної системи
Основним недоліком нейромережевої парадигми є необхідність мати дуже великий об'єм повчальної вибірки, хоча сучасні сховища знань відносно легко дозволяють робити це. Інший істотний недолік полягає в тому, що навіть натренована нейронна мережа є чорним ящиком, що "ковтає" початкові умови і що видає прогноз. Знання, зафіксовані як ваги декількох сотень міжнейроних зв'язків, абсолютно не піддаються аналізу і інтерпретації людиною (відомі спроби дати інтерпретацію структурі настроєної нейромережі виглядають поки непереконливо). Приклади використовуваних нейромережевих систем - BrainMaker (CSS), NeuroShell (Ward Systems Group), OWL (HyperLogic). На відміну від нейронних мереж, де прогноз формується без участі людини, експертні системи включають одного або декілька фахівців високого класу як елемент (рис. 2.21).
Рис. 2.21. Схема експертної інформаційної підсистеми
Експертна система має розгалужену мережу, що дозволяє робити запити і глибокий пошук в базах даних і сховищах знань. Якщо нейронні мережі працюють на принципі передачі інформації від одних шарів нейронів до інших, причому зміни інформації, що відбуваються під час передачі, обумовлені наперед не обумовленими евристичними правилами, то в експертних системах існує жорсткий логічний каркас - творець висновку, який автоматично проводить лінію міркування за закладеними в алгоритм правилами і використовує параметри, залучені в рішення. Відповідь може бути відома наперед за наслідками відгуків фахівців-експертів; ця відповідь зіставляється з відповіддю системи, параметри змінюються, і проводиться другий "прогін". В результаті видається експертний висновок з імовірнісною оцінкою його надійності. Інтерфейс допускає роботу відразу декількох користувачів. Експертні системи широко застосовуються в бізнесі, часто працюють незалежно і не включаються в корпоративні інформаційні мережі. Як правило, вони є вузько спеціалізованими: транспортні, медичні, банківські, торгові, юридичні і т.д. Нейронні мережі, аналітичні і експертні системи утворюють великий клас інтелектуальних систем. Структура такої інформаційної системи показана на рис. 2.22. Рис. 2.22. Загальна структура інтелектуальної ІС Читайте також:
|
||||||||
|