Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Теоретичний науковий метод

Види наукового методу

Історія наукового методу

Окремі частини наукового методу застосовувалися ще філософами Давньої Греції. Ними були розроблені правила логіки та принципи ведення суперечки, вершиною яких стала софістика. Однак метою софістів була не стільки наукова істина, скільки перемога в судових процесах, де формалізм перевищував будь-який інший підхід. При цьому висновкам, отриманим в результаті міркувань, віддавалася перевага в порівнянні з практикою. Знаменитим прикладом є твердження, що швидконогий Ахіллес ніколи не наздожене черепаху. Опоненту софістів - Сократові приписують вислів про те, що в суперечці народжується істина.

У XX столітті була сформульована гіпотетично-дедуктивна модель наукового методу, яка полягає в послідовному застосуванні наступних кроків:

1. Використовуйте досвід: Розгляньте проблему і спробуйте осмислити її. Знайдіть відомі раніше пояснення. Якщо це нова для вас проблема, переходьте до кроку 2.

2. Сформулюйте припущення: Якщо нічого з відомого не підходить, спробуйте сформулювати пояснення, викладіть його комусь іншому або в своїх записах.

3. Зробіть висновки з припущення: Якщо припущення (крок 2) істинне, які з нього наслідки, висновки, прогнози можна зробити за правилами логіки?

4. Перевірка: Знайдіть факти, що суперечать кожному з цих висновків, з тим щоб спростувати гіпотезу (крок 2).

5. Використання висновків (крок 3) в якості доказів гіпотези (крок 2) є логічною помилкою. Ця помилка називається «підтвердження наслідком» (англ. Affirming the consequent, грец. Επιβεβαίωση του επομένου)

 

Теорія(др.-греч. Θεωρία «розгляд, дослідження») - система знань, що володіє передбаченням у відношенні до якогось явища. Теорії формулюються, розробляються і перевіряються у відповідності до наукового методу.

Стандартний метод перевірки теорій - пряма експериментальна перевірка («експеримент - критерій істини»). Однак часто теорію не можна перевірити прямим експериментом (наприклад, теорію про виникнення життя на Землі), або така перевірка занадто складна або затратна (макроекономічні та соціальні теорії), і тому теорії часто перевіряються не прямим експериментом.

Гіпотеза (від др.-греч. Ὑπόθεσις - «підстава», «припущення») - недоведене твердження, припущення або здогад.

Як правило, гіпотеза висловлюється на основі ряду спостережень (прикладів) і тому виглядає правдоподібно. Гіпотезу згодом або доводять, перетворюючи її в установлений факт (див. теорема, теорія), або ж спростовують (наприклад, вказуючи контрприклад), переводячи в розряд помилкових тверджень.

Недоведена і не спростована гіпотеза називається відкритою проблемою.

Закон - вербальне і / або математично сформульоване твердження, яке описує співвідношення, зв'язки між різними науковими поняттями, запропоноване в якості пояснення фактів і визнане на даному етапі науковим співтовариством відповідним до експериментальних даних. Неперевірене наукове твердження називають гіпотезою.

Моделювання - це вивчення об'єкта за допомогою моделей з перенесенням отриманих знань на оригінал. Предметне моделювання - створення моделей зменшених копій з певними властивостями, дублюючими оригінальні. Уявне моделювання - з використанням уявних образів. Знакове чи символічне - являє собою використання формул, креслень. Комп'ютерне - комп'ютер є і засобом, і об'єктом вивчення, моделлю є комп'ютерна програма.

 


Читайте також:

  1. D) методу мозкового штурму.
  2. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  3. I Метод Шеннона-Фано
  4. I. Метод рiвних вiдрiзкiв.
  5. VII. Нахождение общего решения методом характеристик
  6. А. науковий факт, b. гіпотеза, с. метод
  7. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.
  8. Агрегативна стійкість, коагуляція суспензій. Методи отримання.
  9. АгротехнІЧНИЙ метод
  10. Адаптовані й специфічні методи дослідження у журналістикознавстві
  11. Адміністративні (прямі) методи регулювання.
  12. Адміністративні методи - це сукупність прийомів, впливів, заснованих на використанні об'єктивних організаційних відносин між людьми та загальноорганізаційних принципів управління.




Переглядів: 690

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Ейнштейнівська революція | Предмет естетики.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.