Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

СЛОВНИК ОСНОВНИХ ТЕРМІНІВ І ПОНЯТЬ

Вертикальні канали розподілу— канали, які складаються з вироб­ника і одного або декількох посередників, що діють як єдина система.

Виробнича логістика— система планування, організації та управління вантажопотоками сировини, ма­теріалів, комплектуючих виробів, напівфабрикатів, готових виробів і продукції в межах підприємства.

Виробничі запаси— запаси матеріальних ресурсів і незавершено­го виробництва, які знаходяться на підприємствах всіх галузей, призначені для виробничого споживання і дозволяють забезпечити безперебійність виробничого процесу.

Витрати втрачених можливостей— характе­ризують втрачену вигоду, яка пов'язана з тим, що обмежений обсяг ре­сурсів може бути використаний тільки певним чином, що виключає за­стосування іншого можливого варіанту отримання прибутку.

Вихідний матеріальний потік— потік, який виходить з логістич­ної системи і надходить у зовнішнє для неї середовище.

Військова логістика— сукупність засобів і способів, необхідних для доставки людей, техніки і боєприпасів до місця бойових дій, а та­кож планування й організація заходів щодо підготовки і здійснення пов'язаних з цим процесів.

Внутрішній інформаційний потік— потік, який циркулює всере­дині логістичної системи або її окремого елемента.

Вхідний матеріальний потік— зовнішній потік, який надходить у логістичну систему із зовнішнього середовища.

Гнучка логістична система— система, у якій доведення ма­теріального потоку до споживача здійснюється як за прямими зв'язка­ми, так і за участю посередників.

Горизонтальний інформаційний потік— потік, який належить до одного рівня ієрархії логістичної системи.

Горизонтальні канали розподілу— традиційні канали розподілу, які складаються з незалежного виробника і одного або декількох неза­лежних посередників.

Двосторонні логістичні операції— операції, пов'язані з перехо­дом права власності на продукцію і страхові ризики від однієї юридич­ної особи до іншої.

Децентралізована розподільча система— система, яка скла­дається з декількох і більше розподільчих центрів, що знаходяться на території товарних ринків, поблизу споживачів.

Ексклюзивний дилер— дилер, який є єдиним представником ви­робника в даному регіоні і наділений виключними правами з реалізації його продукції.

Ефективність логістичної системи— показник (або система по­казників), який характеризує якість роботи логістичної системи із зада­ним рівнем логістичних витрат.

Ешелонована логістична система— система, у якій матеріаль­ний потік доставляється споживачу за участю як мінімум одного посе­редника.

Жорсткий логістичний сервіс— послуги, пов'язані із забезпечен­ням працездатності, безвідмовності та узгоджених параметрів експлуа­тації товару.

Закупівельна логістика— управління матеріальними потоками в процесі забезпечення підприємства матеріальними ресурсами.

Запаси постачання— матеріальні ресурси, які знаходяться в логістичних ланцюгах від постачальників до складів матеріальних ресурсів товаровиробника, призначені для забезпечення виробництва готової продукції.

Запаси просування— запаси готової продукції, які формуються і підтримуються в дистрибутивних каналах для швидкої реакції на про­ведену фірмою маркетингову політику просування товару на ринок, за­звичай супроводжувану широкомасштабною рекламою в засобах масо­вої інформації, покликані задовольняти можливе різке збільшення по­питу на готову продукцію фірми.

Застарілі (неліквідні) запаси— запаси, які утворюються внаслі­док розбіжності логістичних циклів у виробництві і дистрибуції з життєвим циклом товарів, а також через погіршення якості товарів під час зберігання.

Збут— підсистема підприємства, яка забезпечує вибуття ма­теріального потоку з логістичної системи.

Зовнішні логістичні операції— операції, орієнтовані на інтег­рацію логістичної системи із зовнішнім середовищем (операції у сфері постачання і збуту).

Зовнішній інформаційний потік— потік, який циркулює між логістичною системою і зовнішнім середовищем;

Зовнішній матеріальний потік— потік, який протікає в зовніш­ньому щодо даної логістичної системи середовищі.

Інтегральний матеріальний потік— множина елементарних по­токів, які формуються на підприємстві.

Інтенсивний розподіл— передбачає забезпечення запасами про­дукції якомога більшої кількості торгових підприємств.

Інформаційна логістика— логістика, яка організовує потік даних, що супроводжують матеріальний потік, і охоплює управління всіма проце­сами переміщення і складування реальних товарів на підприємстві, дозво­ляючи забезпечувати своєчасну доставку цих товарів у необхідних кілько­стях, комплектації, якості з точки їх виникнення в точку споживання із мінімальними витратами й оптимальним сервісом.

Інформаційний потік— сукупність циркулюючих у логістичній си­стемі, між логістичною системою і зовнішнім середовищем повідо­млень, необхідних для управління і контролю логістичних операцій.

Канал розподілу— сукупність підприємств і організацій, через які проходить продукція від місця її виготовлення до місця споживання. Іншими словами, канал розподілу — це шлях, яким товари рухаються від виробника до споживача.

Концепція логістики— система поглядів на удосконалення госпо­дарської діяльності шляхом раціоналізації управління матеріальними потоками.

Логістика— теорія і практика управління матеріальними і пов'язаними з ними інформаційними потоками.

Логістика сервісного відгуку— процес координації логістичних операцій, необхідних для надання послуг найбільш ефективним спосо­бом з погляду витрат і задоволення запитів споживачів.

Логістична інформаційна система— певним чином організована сукупність взаємопов'язаних засобів обчислювальної техніки, різно­манітних довідників і необхідних засобів програмування, яка забезпе­чує вирішення тих чи інших функціональних задач з управління ма­теріальними потоками.

Логістична операція— відособлена сукупність дій з реалізації логістичних функцій, спрямована на перетворення матеріального і/або інформаційного потоку.

Логістична система— адаптивна система зі зворотним зв'язком, яка виконує ті чи інші логістичні функції (операції), складається з підсистем і має розвинуті внутрішньосистемні зв'язки та зв'язки із зовнішнім середовищем.

Логістична система з прямими зв'язками— система, у якій ма­теріальний потік доводиться до споживача без участі посередників, на основі прямих господарських зв'язків.

Логістична функція— укрупнена група логістичних операцій, спрямованих на реалізацію мети логістичної системи.

Логістичний сервіс— є певною сукупністю послуг, які надаються в процесі безпосереднього постачання товарів споживачам, що є завер­шальним етапом просування матеріального потоку логістичними лан­цюгами.

Логістичні витрати— витрати, пов'язані з виконанням логістич­них операцій.

Макрологістика— логістика, яка досліджує процеси, що протіка­ють на регіональному, міжрегіональному, загальнонаціональному і міждержавному рівнях.

Макрологістична система—логістична система уп­равління потоковими процесами за участю декількох і більше незалеж­них суб'єктів господарювання, не обмежених у територіальному розта­шуванні.

Матеріальний потік— це сукупність товарно-матеріальних цінностей, які розглядаються на часовому інтервалі в процесі застосу­вання до них різних логістичних операцій.

Матеріальні запаси— це продукція виробничо-технічного при­значення, яка знаходиться на різних стадіях виробництва і обігу, виро­би народного споживання та інші товари, що очікують на вступ у про­цес виробничого або особистого споживання.

Метод АВС— спосіб нормування і контролю за станом запасів, який полягає в розбитті номенклатури товарно-ма­теріальних цінностей на три нерівнопотужних підмножини А, В і С на основі деякого формального алгоритму.

Мікрологістика— логістика, яка досліджує комплекс питань з уп­равління матеріальними, інформаційними та іншими потоками, ґрунту­ючись на інтересах окремого підприємства або корпоративної групи підприємств, об'єднаних загальними цілями щодо оптимізації госпо­дарських зв'язків.

Мікрологістична система— логістична система, яка охоплює внутрішньовиробничу логістичну сферу одного підприємства або гру­пи підприємств, об'єднаних на корпоративних засадах.

М'який логістичний сервіс— послуги, пов'язані з більш ефек­тивною експлуатацією товару в конкретних умовах роботи споживача, а також розширенням сфери його використання.

Напруженість матеріального потоку— інтенсивність перемі­щення матеріальних ресурсів, напівфабрикатів і готової продукції.

Нормативний рівень запасів— розрахункова величина запасів, яка досягається під час чергової закупівлі.

Односторонні логістичні операції— операції, не пов'язані з пере­ходом права власності на продукцію і страхові ризики, виконуються всередині логістичної системи.

Операційний матеріальний потік— потік матеріальних ресурсів щодо конкретних логістичних операцій.

Оптимальний (економічний) розмір замовлення— показник, що виражає потужність матеріального потоку, направленого постачальником за замовленням споживача, який забезпечує для останнього мінімальне значення суми двох логістичних складових: транспортно-заготівельних витрат і витрат на формування і зберігання запасів.

Підготовчі (буферні) запаси— частина виробничого (товарного) запасу, призначена для підготовки матеріальних ресурсів і готової про­дукції до виробничого або особистого споживання, їх наявність викли­кана необхідністю виконання певних логістичних операцій з прийман­ня, оформлення, завантаження-розвантаження, додаткової підготовки до споживання.

Послуга— деяка дія, що приносить користь споживачу.

Потік— це сукупність об'єктів, що сприймаються як одне ціле. Вона існує як процес на деякому часовому інтервалі і вимірюється в аб­солютних одиницях за певний період часу.

Поточні (регулярні) запаси— основна частина виробничих і то­варних запасів, які призначені для забезпечення неперервності проце­су виробництва і збуту між двома черговими постачаннями.

Потужність матеріального потоку— обсяги продукції, які пе­реміщуються за одиницю часу.

Рівень розподілу логістичного потоку— будь-який посередник-учасник логістичної системи, який виконує розподільчі функції, трансформуючи матеріальні потоки в процесі їх просування до кінцевого пункту призначення.

Розвиток постачальника— виявлення позицій постачальника, за якими необхідно досягнути поліпшень у даний момент або в перспек­тиві для потреб даного підприємства, а також визначення комплексу за­ходів, необхідних для поліпшення взаємного співробітництва.

Розподільча логістика— управління матеріальним потоком у процесі доставки готової продукції до споживача згідно з інтересами і вимогами останнього, а також передачі, зберігання й обробки відповідної інформації.

Розподільча мережа— сукупність каналів розподілу.

Розподільчий центр— складський комплекс, який отримує товари від підприємств-виробників або від підприємств оптової торгівлі (на­приклад, які знаходяться в інших регіонах країни або за кордоном) і розподіляє їх більш дрібними партіями замовникам (підприємствам дрібнооптової та роздрібної торгівлі) через свою або їх товаропровідну мережу.

Сезонні запаси:— запаси матеріальних ресурсів і готової про­дукції, створювані та підтримувані за очевидних сезонних коливань по­питу або характеру виробництва, транспортування.

Сервіс— комплекс послуг, які надаються в процесі замовлення, купівлі, постачання і подальшого обслуговування продукції.

Система постачання «точно у термін»— система організації по­стачання, яка грунтується на синхронізації процесів доставки ма­теріальних ресурсів у необхідних кількостях і в той час, коли ланки логістичної системи їх потребують, з метою мінімізації витрат, пов'яза­них зі створенням запасів.

Система управління запасами—сукупність правил і показників, які визначають момент часу й обсяг закупівлі продукції для поповнен­ня запасів.

Системний підхід— методологія наукового пізнання, в основі якої лежить розгляд об'єктів як систем, що дозволяє побачити досліджува­ний об'єкт як комплекс взаємопов'язаних підсистем, об'єднаних спільною метою, розкрити його інтегративні властивості, а також внутрішні та зовнішні зв'язки.

Склад — це будинок, споруда, призначена для приймання, роз­міщення і зберігання товарів, які надійшли, підготовки їх до споживан­ня і відправки споживачу.

Склад буферних запасів— склад, який призначений для забезпе­чення виробничого процесу.

Склад зберігання— склад, який забезпечує збереженість і захист складованих виробів.

Склад комісіонування— склад, призначений для формування за­мовлень відповідно до специфічних вимог клієнтів.

Склад перевалки вантажів (термінал)— склад, розташований у транспортних вузлах.

Складські запаси— запаси продукції, які знаходяться на складах різного типу і рівня певних ланок логістичної системи, як внутрішньофірмових, так і логістичних посередників.

Спекулятивні запаси— запаси, які створюються для захисту від можливого підвищення цін на матеріальні ресурси або введення про­текційних квот і тарифів.

Страхові (гарантійні) запаси— запаси, які призначені для безпе­рервного постачання споживача за умови непередбачених обставин.

Сукупні матеріальні запаси— запаси, які є об'єктом оптимізації логістичного управління з погляду загальних витрат і містять у собі за­паси у постачанні, виробничі запаси і товарні запаси.

Товарні (збутові) запаси— запаси готової продукції, транспортні
запаси, які знаходяться на складах готової продукції фірми виробника і в дистрибутивній мережі, призначені для задоволення попиту спожи­вачів (продажу).

Точка замовлення— мінімальний (контрольний) рівень запасів продукції, за умови настання якого необхідно їх поповнення.

Транспорт загального користування (магістральний)— галузь народного господарства, яка задовольняє потреби всіх галузей народно­го господарства і населення в перевезеннях вантажів і пасажирів.

Транспорт незагального користування— внутрішньовиробни­чий транспорт, а також транспортні засоби всіх видів, які належать нетранспортним підприємствам, є, як правило, складовою частиною яких-небудь виробничих систем і повинні бути органічно в них впи­сані.

Транспортна логістика— логістика, яка вирішує комплекс задач, пов'язаних з організацією переміщення вантажів транспортом загаль­ного користування.

Транспортні запаси (запаси у дорозі, транзитні запаси)— запа­си матеріальних ресурсів, незавершеного виробництва або готової про­дукції, які знаходяться в процесі транспортування від однієї ланки логістичної системи до іншої або в межах однієї ланки логістичної си­стеми.

Транспортування— ключова комплексна активність, пов'язана з переміщенням матеріальних ресурсів, незавершеного виробництва або готової продукції певним транспортним засобом логістичним ланцю­гом, і яка, в свою чергу, складається з комплексних та елементарних активностей, включаючи експедирування, вантажопереробку, пакування, передачу прав власності на вантаж, страхування і т.п.

«Тягнуча» внутрішньовиробнича логістична система— система організації виробництва, у якій деталі і напівфабрикати подаються на на­ступну технологічну операцію з попередньої в міру необхідності.

Універсальний агент— робить будь-які юридичні дії від імені принципала.

«Штовхаюча» внутрішньовиробнича логістична система— си­стема організації виробництва, у якій предмети праці, які надходять на виробничу ділянку, безпосередньо цією ділянкою в попередньої техно­логічної ланки не замовляються.



Читайте також:

  1. А/. Верховна Рада України.
  2. АГД як галузь економічної науки
  3. АГРАРНЕ ПРАВО УКРАЇНИ
  4. Аграрні закони України
  5. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  6. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  7. Адміністративно-правовий статус Кабінету Міністрів України
  8. Адміністрація Президента України
  9. Адреси бібліотек України
  10. Акти Верховної Ради України
  11. Акти Кабінету Міністрів України
  12. Акти Конституційного суду України в системі національного законодавства.




Переглядів: 802

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Глобальна логістика, нові передумови розвитку та вимоги | Становлення та розвиток сучасного міжнародного економічного права.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.