Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Докембрійські часи на теренах України

Волино-Подільський блок складений мігматитами та гранітогнейсами гранулітової фації метаморфізму, серед яких у вигляді ксенолітів і окремих пачок наявні гнейси амфіболітової фації, джеспіліти, мармури, кальцифіри, графітові, піроксенові та силіманіт-кордієритові гнейси. Наявність у межах блоку метаморфітів різних фацій можна пов'язати з проявами діафторезу (собіти–діафторити регресивної амфіболітової фації), а також з наявністю різновікових комплексів (дані Г.І.Каляєва про факти концентрації основних та ультраосновних інтрузій у зонах контактів гранулітовнх та амфіболітових товщ).

Український щит

Український щит – це виступ на денну поверхню фундаменту древньої Східноєвропейської платформи. Площа щита близько 250000 кв.км. Він має складну будову, в якій беруть участь метаморфічні та магматичні утворення різного віку – від архею до пізнього протерозою.

Головними структурними елементами є масивні тектонічні блоки син- та антиклінорного типів. Блоки розділені глибинними розломами субмеридіонального напрямку. До антиклінорних блоків належать Волино-Подільський, Кіровоград­ський, Приазовський, до синклінорних – Білоцерковсько-Одеський, Придніпровсь­кий. На думку Г.І.Каляєва (1977) антиклінорні блоки належать до протоплатформ, а синклінорні – до протогеосинкліналей. Протоплатфомні блоки складені біотитови­ми, роговообманковими, піроксеновими гнейсами та мігматитами. Первинний склад їх неясний. Характерні комплекси калієвих гранітів (кіровоградсько-житомирський комплекс гранітів та мігматитів, граніти типу "рапаківі"). Протогеосинклінальні блоки складені геосинклінальними формаціями різних фацій метаморфізму – від гранулітової до зеленосланцевої.

Внутрішня структура блока визначена спокійними брахіформними гранітогнейсовими куполами, між якими розвинуті складніші синклінальні зони.

Важливу роль у внутрішній будові блока відіграють магматичні утворення. Граніти кіровоградсько-житомирського комплексу формують ядра купольних структур. Коростенський комплекс складений формацією типу "рапаківі", утворює величезні батоліти, які завершують геосинклінальний етап розвитку щита. Платформний чохол утворений теригенними пісковиковими товщами, інколи з вулканітами сублужного складу. Осади чохла прорвані дайками діабазів.

Придніпровський блок обмежений на заході Криворізьким, а на сході – Орехіво-Павлоградським розломами. Для порід блока характерна порівняно невисокий ступінь регіонального метаморфізму. В загальному розрізі беруть участь декілька різновікових комплексів: архейський конксько-верховцевський, пізньо­архейський-ранньопротерозойський кварц-кератофіровий, ранньопротерозойський комплекс криворізької серії, пізньопротерозойська фрунзенська серія.

Конксько-верхівцівський спіліт-діабазовий комплекс є найдревнішим на Українському щиті. Його вік, визначений калій-аргоновим методом за роговою обманкою, сягає 3,5 млрд. років. Комплекс поширений у вигляді окремих виходів розміром до 50 км, розташованих між гранітогнейсовими куполами. Припускають, що раніше вулканогенна товща займала більшу територію, однак потім була "розірвана" на окремі частини і частково знищена процесами гранітизації. Комплекс складений амфіболітами, біотит-роговообманковими ортосланцями і гнейсами, апоспілітами, слюдяними сланцями і залізистими кварцитами. За хімічним складом амфіболіти відповідають толеїтам і лужним олівіновим базальтам. Залізисті породи представлені хлорит-магнетитовими, роговообманково-магнетитовими кварцитами та сланцями. Інколи їхня потужність зростає (Чортомлицький синклінорій) до 150–200 м, і вони набувають промислового значення. Потужність конксько-верхівцівського комплексу у центральній Сурській зоні дорівнює близько 3500 м, у крайових частинах вона зменшується до 500 м.

Кварц-кератофіровий комплекс залягає на спіліт-діабазовому. Складений він кварц-біотитовими, серицит-хлоритовими сланцями, апокератофірами, метаморфі­зованими туфопісковіками, кварцевими пісковіками і гравелітами. Потужність комплексу в Білозерському синклінорії сягає 2600 м.

Криворізька серія формує крила лінійних вузьких синкліноріїв Криворізько-Кременчуцької зони меридіонального простягання. В межах України вона простягається на 250 км і далі прямує до району Курської магнітної аномалії. В розрізі криворізької серії виділяють дві частини. Нижня складена кварцитами і кварцовими пісковиками з прошарками амфіболітів та філітів; місцями породи трансгресивно залягають на древні саксаганські граніти з метаморфізованою корою звітрювання; потужність нижньої частини – 200–300 м. Верхня залізорудна частина складена джеспілітами і філітами. Потужність її зростає до 2000 м.

Фрунзенська (родіонівська) серія залягає зі стратиграфічним неузгодженням на криворізькій серії. У внутрішній будові виділяють два вікові комплекси. Ранній складений доломітовими (з графітом) мармурами, графітовими, кварц-карбонатними, кварц-біотитовими сланцями. Базальний горизонт представлений кварцито-пісковиками із магнетитовим цементом і залізистими сланцями, які розробляють як залізну руду. Рудні відклади є продуктами розмиву і перевідкладення джеспілітів криворізької серії. Виявлено цікавий факт збереження графітовими сланцями включень вуглеводнів органічного походження, що підтверджено даними ізотопії вуглецю. В західному напрямі від Кривого Рогу графітові сланці по латералі заміщені графітовими гнейсами. Потужність раннього комплексу досягає 800 м. Верхній комплекс складений кварцито-пісковиками, конгломератами і різноманітними сланцями. Його розглядають як моласову формацію. Породи зім'яті в напружені складки і нерівномірно метаморфізовані (від фації зелених сланців до амфіболітової). Інколи породи гранітизовані. Потужність досягає 2000 м.

Докембрійські часи задокументовані відповідними породними комплексами кристалічного фундаменту і нижньої частини чохла Східноєвропейської платформи.

Для архею виділяють три послідовних етапи розвитку. Ранньоархейський етап (дністровій) має верхню вікову межу 3,5 млрд. років. Представлений він дністрово-бузькою і західно-приазовською серіями. Середньоархейський етап (азовій з верхньою віковою межею 3,15 млрд. років представлений (косивцівською зеленокам'яною товщею Західного Приазов'я, а пізньоархейський (дніпровій) – конксько-верхівцевською серією Середнього Придніпров'я.

Палеоструктурні умови раннього архею за С.А.Морозом (1996) визначені мікромасивами тоналітів, ендербітів і габро-анортозитів, міжякими розташовані вулканічні зеленокам'яні зони. Земна кора того часу була тонкою і пластичною. Седиментаційні басейни мали невеликі глибини. Вода басейнів мінералізована, кисла. Тоді накопичувалися теригенні, вулканогенні, інколи карбонатні осади. Клімат наближався до гумідного.

У пізньому археї дещо стабілізувалася кора й утворилися зони рифтів, де розвивалися зеленокам’яні пояси. Ці пояси наприкінці архею перетворилися на гірські масиви з гранітогнейсовими куполами.

На початку протерозою площа України була рівниною з рідкісними вулканічними конусами. Місцями простежувалися внутрішньоконтинентальні басейни з хімічно агресивною водою. На континенті відбулося інтенсивне хімічне звітрювання порід і утворювалися потужні кори звітрювання. У ранньому протерозої з'явилися глибинні розломи і пов'язані з ними справжні геосинкліналі. В протерозої виділено чотири етапи розвитку й адекватні породні комплекси. Ранньокриворізький етап (2,6–2,3 млрд. років) фіксується породами на всій площі Волинського блока. Були умови лагун та мілкого моря. Температура води коливалася в межах 40–60° С. Реакція води відновна Вільного кисню в атмосфері майже не було. Часткове очищення води від вуглекислоти сприяло розвитку карбонатних осадів. У лагунах накопичувалася органічна речовина прокаріот (графітоносні породи). Клімат змінювався від аридного (початок і кінець етапу) до гумідного (період накопичення органогенного вуглецю).

Середньокриворізький етап (2.4–2,2 млрд. років) відображений в Інгуло-Інгулецькій та Криворізько-Кременчуцькій зонах центральної частини щита. Суттєві зміни складу атмосфери і гідросфери призвели до утворення потужних товщ карбонатів і залізорудних порід. Залізо нагромаджувалося внаслідок виливів великих мас основних та ультраосновних лав. В атмосфері і гідросфері вміст вуглекислого газу був невелекий. Вода мала невелику лужність та солоність. Прокаріоти вже значно впливали на процеси літогенезу. Глибина басейнів седиментації була ще незначною, а клімат – помірно теплий.

Пізньокриворізький етап (2,1–1,9 млрд.років) простежений на різних ділянках щита. В умовах стабілізації фундаменту зменшувалися басейни седиментації; залишилися ще Інгуло-Інгулецький, Тетерівський та Приазовський басейни. Відбувалася інтенсивна гранітизація ранньопротерозойських товщ з формуванням кіровоградсько-житомирського магматичного комплексу.

Передрифейський етап (1,9–1,2 млрд. років) представлений у вулканогенно-осадових утвореннях мілководних опріснених Новоград–Волинського, Коростен­ського, Корсунь-Новомиргородського басейнів, вулканітах Поліського орогенного поясу, інтрузивними коростенським і корсунь-новомиргородським комплексами.

Рифейський етап (1,2–0,8 млрд. років) зафіксований континентальними, місцями червоноколірними, теригенними і вулканогенно-теригенними відкладами чохла Східноєвропейської платформи (поліська, овруцька, пугачівська серії) поширеними на Волині і Поліссі. Клімат того часу змінювався від аридного до гумідного.

Вендський період підтверджений фактично в розрізі чохла платформи на Волино-Поділлі і в Західному Причорномор'ї. Тоді відбулася перебудова структури фундаменту і чохла платформи. На субширотну рифейську Волино-Подільську западину наклався Дністерський перикратон, куди ввійшли Подільський виступ щита, Молдавська плита, Переддобруджський прогин. Сформувався великий седиментаційний басейн, який заповнювали теригенні та вулканогенно-теригенні відклади. Тривало утворення конкреційніих фосфоритів.

 

 


Читайте також:

  1. А/. Верховна Рада України.
  2. АГРАРНЕ ПРАВО УКРАЇНИ
  3. Аграрні закони України
  4. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  5. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  6. Адміністративно-правовий статус Кабінету Міністрів України
  7. Адміністрація Президента України
  8. Адреси бібліотек України
  9. Акти Верховної Ради України
  10. Акти Кабінету Міністрів України
  11. Акти Конституційного суду України в системі національного законодавства.
  12. Акти Конституційного Суду України в системі національного законодавства.




Переглядів: 772

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Балтійський щит | Ранній палеозой

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.