Важливими магнітними характеристиками гірських порід є відносна магнітна проникність m і магнітна сприйнятливість c. Величина m визначає зв’язок між векторами магнітної індукції B і напруженістю магнітного поля H:
. (13.1)
Магнітна сприйнятливість визначає зв’язок між магнітним моментом породи і її магнітним полем. Вона характеризує здатність гірських порід намагнічуватись під впливом зовнішнього поля та зберігати стан намагнічування після зупинення дії зовнішнього поля. Розрізняють об’ємну магнітну сприйнятливість, яка дорівнює відношенню інтенсивності намагніченості j одиниці об’єму породи до напруженості H магнітного поля:
. (13.2)
Величина c – безрозмірна і може бути як додатною так і від’ємною.
Відносна магнітна проникність пов’язана з магнітною сприйнятливістю в одиницях СІ співвідношенням:
. (13.3)
У вакуумі c=0 і m=1.
Магнітні властивості гірських порід визначаються наявністю в них феромагнітних мінералів – магнетиту та титаномагнетиту. У залежності від зміни величин c і m мінерали та гірські породи можуть бути розділені на діамагнетики (c<0, m<1), парамагнетики (c>0, m>1) і феромагнетики (c>0, m>>1). Від’ємними значеннями c характеризуються кварц, кальцит, ангідрит, галіт, графіт; додатними (в декілька мільйонних долей одиниці) – осадові гірські породи. Високі значення c мають феромагнітні мінерали, метаморфічні та магматичні породи. Магнітні властивості гірських порід також визначаються наявністю в них хімічних елементів, у яких ядра володіють магнітним моментом і спіном.
У даний час розроблені наступні магнітні методи дослідження розрізів свердловин: метод природного магнітного поля (ПМП), метод магнітної сприйнятливості (МС) і ядерно-магнітний каротаж (ЯМК).