Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



На початку ХХ ст.

Зародження інституціонального напряму економічної теорії

Як альтернатива неокласичному напряму досліджень ринкових процесів на початку ХХ ст. формується інституціональний напрям економічної теорії.

Свою назву інституціоналізм як напрям економічної теорії отримав у зв’язку з тим, що його прихильники намагаються активно досліджувати економічні процеси за допомогою соціально-політичних, технологічних, правових, соціально-психологічних та етичних факторів. Теоретики цього напряму використовують соціологію у поєднанні з політичною економією, доповнюють економічну науку соціологічними категоріями. В основі їх концепції лежить ідея синтезу соціологічного і економічного аналізу. Термін „інституціоналізм” (англ. institutionalism від лат. institutio – спосіб дій, звичай, спрямування, вказівка) був прийнятий для визначення системи поглядів на суспільство і економіку, в основі якої лежить категорія інституту, що є ядром даного напряму.

Виникають основні напрями: соціально-психологічний (Торстен Веблен), соціально-правовий (Джон Роджерс Коммонс), емпіричнийабокон’юнктурно-статистичний (Уеслі Клер Мітчелл).

Т. Веблен пов’язував механізм дії економіки з психологічними факторами. Дж. Коммонс основний акцент робив на правових категоріях, юридичних установах, що визначають, на його думку, розвиток економіки. Розробленню методів боротьби з економічними кризами та створенню теорії регульованого капіталізму присвятив свої наукові дослідження У. Мітчелл.

Одним з найголовніших інститутів у організаційній індустріальній структурі суспільства інституціоналісти вважають корпорацію, дослідження якої повинно роз’яснити проблему індустріальних відносин. Інституціоналісти активно досліджують взаємодію монополій і конкуренції, олігополії, керування динамікою доходів, цін, різних сторін господарського механізму. В центрі їх уваги і такі інститути, як держава, профспілки, різні суспільні явища правового, морально-етичного, психологічного характеру. Все це і становить досить різноманітний предмет дослідження прихильників соціально-інституційного напряму.

Важливим аспектом досліджень інституціоналістів є проблема створення системи соціального контролю над економікою, що має широке тлумачення: від внутрішньофірмового корпоративного рівня до організації соціального контролю на макроекономічному рівні, реалізація якого пов’язана з активною діяльністю держави. Ідея соціального контролю над економікою пронизує всі етапи еволюції інституціоналізму, її реалізація є складовою частиною теорії трансформації капіталізму.

Інституціоналісти передбачають різні форми соціального контролю над економікою – реформи щодо великих корпорацій, керування їх діяльністю, державні та регулювальні заходи, що впливають на механізм ринкової конкуренції, ціноутворення, зайнятість, стан грошово-кредитного ринку, фінансово-бюджетної системи. Значне місце в організації соціального контролю належить плануванню із створенням і розвитком державної системи програмування та індикативного планування. Все це має об’єктивно сприяти розвитку і вдосконаленню державних форм господарювання.

Значна роль відводиться державі щодо організації та стимулювання науково-технічного прогресу. Державні наукові програми мають активно впливати на здійснення і впровадження у виробництво наукових досліджень. Вони полегшують і розширюють доступ до наукової інформації, до рекомендацій щодо її практичного застосування. Водночас державне регулювання науково-дослідної діяльності містить в собі глибоку суперечність. Основна частина наукових розробок, фінансованих з державного бюджету, пов’язана з військовою та космічною програмами і не мають практичного виходу на цивільне виробництво. Інституціоналісти виступають за ліквідацію монополії воєнно-промислових компаній на найважливіші досягнення науки, за розширення досліджень і впровадження їх результатів у цивільні галузі виробництва.

 

Питання до теми

1. Який основний зміст „плану Дауеса”?

2. Які особливості прояву Великої депресії в європейських країнах та США?

3. У чому полягає сутність „Нового курсу” Рузвельта?

4. Який вплив справили ідеї Дж. М. Кейнса на економічну науку та господарську практику?

5. Які форми та методи державного регулювання економіки притаманні періоду Другої світової війни?

 

 

Тема 10. Розвиток національних економік провідних країн світової цивілізації під впливом науково-технічної революції другої половини XX ст. (неокейнсіанство; посткейнсіанство; неолібералізм; монетаризм; соціально-інституціональні напрями)

Основні питання теми

1. Тенденції й напрями розвитку світового господарства другої половини ХХ ст.

2. Неокейнсіанські моделі економічного зростання. Посткейнсіантво.

3. Еволюція неокласичних ідей у ХХ ст. Неолібералізм.

4. Економічні концепції монетаристів.

 


Читайте також:

  1. I. Україна з найдавніших часів до початку XX ст.
  2. Аграрні реформи та розвиток сільського госпо- дарства в 60-х роках XIX ст. — на початку XX ст.
  3. Визначення допустимого часу початку входу в зону зараження (початку роботи) за заданою дозою опромінення
  4. Визначення допустимого часу початку долання зон радіоактивного забруднення (початок виходу із зони) при заданій дозі опромінення
  5. Визначення швидкості початку псевдозрідження
  6. Визначте місце України в планах імперіалістичних держав напередодні та на початку Першої Світової війни. В чому полягала трагедія українського народу в цій війні?
  7. Виникнення інституціоналізму і його розвиток на початку ХХ ст.
  8. Виплати лізингових платежів на початку періоду
  9. Відновлення громадянського суспільства в Україні в кінці 80-х – на початку 90-х років ХХ ст. Розвиток громадянського суспільства в незалежній Україні.
  10. Генеза політичних ідей на початку – наприкінці ХХ ст. Формування політології як самостійної галузі та загальної системи соціальних і гуманітарних наук.
  11. Геополітичне позиціонування Європейського Союзу на початку XXI ст.
  12. Гетьманщина в кінці XVII – на початку XVIII ст. І. Мазепа та політика Петра І щодо України.




Переглядів: 627

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Економічний розвиток європейських країн та США в період Другої світової війни | Другої половини ХХ ст.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.