Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Сутність і функції страхування

Принципи страхування

Функції страхування

Сутність страхування та основні терміни

Тема 1. Сутність, принципи та роль страхування

Офіційне тлумачення цього терміна в Україні наведено в ЗУ «Про страхування»: «Страхування– це вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів громадян та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати громадянами та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та доходів від розміщення коштів цих фондів».

Мета страхування– захист майнових інтересів фізичних і юридичних осіб. Захист забезпечується на випадок конкретних подій, перелік яких зафіксовано в чинному законодавстві або страхових договорах.

Страхування це двосторонні економічні відносини, які полягають у тому, що страхувальник, сплачуючи грошовий внесок, забезпечує собі (чи третій особі) у разі настання події, обумовленої договором або законом, суму виплати з боку страховика, який утримує певний обсяг відповідальності і для її забезпечення поповнює та ефективно розміщує резерви, вживає превентивні заходи, спрямовані на зменшення ризику, а при потребі перестраховує частину своєї відповідальності.

Об’єктами страхуванняможуть бути майнові інтереси, що не суперечать законодавству України, пов’язані:

1) з життям, здоров’ям, працездатністю та додатковою пенсією страхувальника або застрахованої особи (особисте страхування);

2) з володінням, користуванням і розпорядженням майном (майнове страхування);

3) з відшкодуванням страхувальником заподіяної ним шкоди особі або її майну, а також шкоди, заподіяної юридичній особі (страхування відповідальності).

Суб’єктами страхування є страховик, страхувальник, застрахована особа та одержувач страхової виплати.

Страховиками в Україні є фінансові установи, які створені у формі акціонерних, повних, командитних товариств та які мають ліцензію на здійснення страхової діяльності.

Страхувальник – це особа, яка в силу умов, визначених чинним законодавством чи договором страхування, зобов’язується сплатити страховику страховий платіж (плату за страхування), а в разі, якщо передбачена подія відбулася (настання страхового випадку), має право вимагати від страховика страхову виплату собі, або застрахованому, якщо про страхування цієї особи страховиком був укладений договір страхування, або іншій особі-одержувачу, якому страхувальник, відповідно до вимог законодавства чи умов договору страхування, доручає отримати страхову виплату чи зобов’язаний сплатити шкоду.

Застрахована особа – це фізична особа, про страхування якої (за її згодою) страхувальником укладений із страховиком договір особистого страхування. Це може бути дитина (при страхуванні її батьками), недієздатний інвалід (при страхуванні його опікуном), або робітник (при страхуванні робітника роботодавцем), чи будь-який інший громадянин.

Одержувачем страхової виплати є або сам страхувальник (для особистого і майнового страхування), або застрахована особа (для особистого страхування), або спадкоємець (для всіх видів страхування), або потерпіла особа, щодо якої доведена наявність прямого причинно-наслідкового зв’язку заподіяної їй шкоди зі страховим випадком (для страхування відповідальності перед третіми особами), або інша третя особа (вигодонабувач), визначена страхувальником у договорі.

Страхова сума– це грошова сума, в межах якої страховик відповідно до умов страхування зобов’язаний провести виплату при настанні страхового випадку страхувальнику або третій особі, що має право на її отримання.

Страхова виплата – грошова сума, яка виплачується страховиком відповідно до умов договору страхування при настанні страхового випадку.

Франшиза – це частина збитків, що не відшкодовується страховою компанією згідно з договором страхування.

Страховий платіж (страхова премія, або страховий внесок) – це плата за страхування, яку страхувальник зобов’язаний сплатити страховику по договору страхування за прийняте останнім на себе зобов’язання здійснити страхову виплату при настанні страхового випадку, передбаченого в договорі страхування.

Страховий тариф (або тарифна ставка) – ставка страхового внеску з одиниці страхової суми за встановлений період страхування. За можливу одиницю страхової суми у вітчизняній практиці беруть 100 грн., у страхуванні життя може також використовуватися як одиниця страхової суми 1000 грн.

 


Читайте також:

  1. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  2. Алгоритм знаходження ДДНФ (ДКНФ) для даної булевої функції
  3. Але відмінні від значення функції в точці або значення не існує, то точка називається точкою усувного розриву функції .
  4. Аналіз коефіцієнтів цільової функції
  5. АРХІВНІ ДОВІДНИКИ В СИСТЕМІ НДА: ФУНКЦІЇ ТА СТРУКТУРА
  6. Асимптоти графіка функції
  7. Аудит розрахунків з оплати праці й за соціальним страхуванням.
  8. Базальні ядра, їх функції, симптоми ураження
  9. Базові функції, логічні функції
  10. Банки як провідні суб’єкти фінансового посередництва. Функції банків.
  11. Банківська система та її основні функції
  12. Банківська система та її структура. Функції Центрального банку.




Переглядів: 776

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Аналіз статистичних даних про склад та плинність кадрів, які обіймали керівні | Функції страхування

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.