Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Методичні поради

 

При відповіді на перше питання

радимо звернутися до попередньої теми, адже причини Національно-визвольної війни слід шукати у польській політиці, яка для України мала колоніальний характер. Національно-релігійне гноблення спричинило протести всіх верств українського суспільства, не тільки селян та міщан, але й представників привілейованих станів – української православної шляхти, вищого духівництва, козацької старшини, міської верхівки.

- Визвольну війну українського народу проти панування Речі Посполитої очолив Богдан Хмельницький (1595 – 1657 рр.). Під його керівництвом козацьке військо протягом 1648 р. звільнило майже всі етнічні українські землі від польського панування. Головна заслуга Б.Хмельницького полягає у відродженні Української держави.

- Після обрання гетьманом у січні 1648 р., Б.Хмельницький розпочав переговори з Туреччиною та кримським ханством про військову допомогу у війні проти Речі Посполитої. Договір був укладений у березні 1648 р. і вирішував одночасно два завдання – забезпечення кіннотою і уникнення нападу татар і ногайців. З метою придушення розгортання повстання, польське військо зібралося на Черкащині. 16 травня 1648 р. на річці Жовті Води поляки зазнали нищівної поразки. 26 травня під Корсунем українське військо здобуло другу блискучу перемогу.

 

! Перемоги на Жовтих Водах і під Корсунем стали сигналом до повстань по всій Україні. До кінця липня було визволено все Лівобережжя, а до кінця серпня – Брацлавське, Київське, Подільське і частину Волинського воєводств на Правобережжі.

 

- У вересні 1648 р. для нової битви противники зійшлися біля містечка Пилявці (нині Пилява Хмельницької обл.). Вирішальна битва розпочалася 23 вересня. Українські та кримсько-татарські загони розпочали наступ, який викликав паніку у польському війську. Пилявецька битва завершилася для польської армії ганебною поразкою.

- 26 вересня 1648 р. розпочалася облога Львова, яка тривала п’ять тижнів. Забравши викуп, Б.Хмельницький рушив на Замостя. Саме тоді сейм розпочав процедуру обрання нового польського короля. Після отримання викупу, гетьман зняв облогу Замостя і надіслав ультиматум до сейму з вимогою обрати королем Яна ІІ Казимира. На початку листопада 1648 р. у козацькому таборі відбулася рада щодо подальших дій: іти на Краків і Варшаву чи повертати до Києва ? Б.Хмельницький погодився укласти перемир’я з новообраним королем. До такого кроку гетьмана спонукали кілька причин : брак боєздатного війська, нестача боєприпасів і харчів, втома, зима тощо. Але вирішальне значення мала сама мета війни – визвольна, а похід на Польщу перетворив би її на загарбницьку.

- 23 грудня 1648 р. гетьмана урочисто вітав Київ. Українське православне духівництво благословило Богдана Хмельницького на переможну війну і відродження Української держави.

 

 

Аналізуючи друге питання, потрібно звернути увагу на те, що :

період 1649 – 1653 рр. є другим етапом Національно-визвольної війни, коли була відроджена Українська держава. Цей час характеризується почерговими перемогами Козацької держави і Речі Посполитої, міждержавними договорами, активною дипломатичною роботою Б.Хмельницького і боротьбою за збереження основних здобутків війни.

- Влітку 1649 р. відновилися бойові дії. 15 серпня 1649 р. розпочалася Зборівська битва, яка тривала дві доби і могла б завершитися повним знищенням польського війська. Козаки здобули Зборів, але кримський хан Іслам-Гірей перейшов на бік польського короля, прагнучи використати його у можливій війні проти Московії. За таких обставин, після напружених переговорів, 18 серпня 1649 р. був укладений Зборівський мирний договір. Він передбачав перехід під владу гетьмана Київського, Брацлавського і Чернігівського воєводств, у яких державні посади могли посідати лише православні, козацький реєстр збільшувався до 40 тисяч тощо.

! Хоча Зборівський договір не відповідав фактичним успіхам національно-визвольної війни, він мав виняткове значення для піднесення ідеї української державності, бо вперше в історії українсько-польських відносин Україна визнавалася як самостійна козацька держава.

 

- Незважаючи на укладення Зборівського миру, Польща і Україна готувалися до нового етапу війни. Протягом 28 червня – 10 липня 1651 р. тривала Берестецька битва – найбільша битва за чисельністю вояків, які брали в ній участь, в історії Національно-визвольної війни. Місцем битви стало межиріччя Стиру і Пляшівки. Бойові дії мали перемінний успіх, але 30 червня, коли перемога була вже на боці Б.Хмельницького, ординці залишили поле бою, а хан вступив у переговори з Польщею і ув’язнив українського гетьмана. Десять днів козаки тримали оборону, потім під командуванням Івана Богуна розпочали переправу через р. Пляшівку. У битві під Берестечком загинуло понад 30 тис. українського війська, але ядро повстанців прорвало блокаду і продовжувало боротьбу. Уже через два місяці Б.Хмельницький зупинив просування польського війська в районі Білої Церкви. Там 28 вересня 1651 р. був укладений другий українсько-польський мирний договір, який обмежував гетьманську державу Київським воєводством і скорочував козацький реєстр наполовину.

- Варто пам’ятати, що Білоцерківський договір фактично не був чинним. Польський сейм не ратифікував його, а Б.Хмельницький вів активну дипломатію з придунайськими країнами, домагаючись воєнно-політичної ізоляції Речі Посполитої.

- 1 – 2 червня 1652 р. біля гори Батіг на Брацлавщині українське військо вщент розбило поляків. Ця перемога стала реваншем за поразку під Берестечком і розширила кордони козацької держави відповідно до Зборівського договору.

- Восени 1653 р. розпочалася чергова воєнна кампанія під містечком Жванець біля Кам’янця-Подільського. Понад два місяці козаки тримали в облозі польський табір. 15 грудня 1653 р. хан вкотре домовився з польським королем за спиною українського гетьмана. Усна Кам’янецька угода передбачала припинення бойових дій і право татарам брати ясир на західноукраїнських землях. Отже, наслідки Жванецької воєнної кампанії для України були вкрай несприятливими.

! Майже шість років війни, польські карні походи, ординські грабунки, постійні мобілізації населення, епідемії чуми та холери спустошили понад 100 міст і містечок на Правобережжі, призвели до знелюднення Брацлавщини і Київщини. Стало занепадати сільське господарство, спалахували повстання проти політики гетьманського уряду. Польща готувалася до нового наступу, об’єднавшись з Молдавією, Валахією і Трансільванією в антиукраїнський союз, а кримський хан зраджував українців. Тому, задля збереження основного здобутку Національно-визвольної війни – Української держави, гетьманський уряд змінив напрям зовнішньої політики.

 

У третьому питанні семінару обговорюємо :

відродження Б.Хмельницьким Української держави, що стало можливим після перемог 1648 – 1649 рр.. Слід пам’ятати, що назва Гетьманщина є умовною, запропонованою українськими істориками, зокрема М.Костомаровим. Самоназва держави – Військо Запорізьке – не є випадковою, адже в основі її устою були традиції та правові норми Запорізької Січі, провідна роль належала козацтву, а постійна військова загроза вимагала повної бойової готовності та організації життя за умовами військового часу. Саме назву «Військо Запорізьке» варто застосовувати для означення періоду 1648 – 1676 рр., а від 1676 р. доцільніше використовувати назву «Гетьманщина», адже після відречення П.Дорошенка від булави інститут гетьманства зберігся лише на Лівобережжі. Держава, утворена Б.Хмельницьким у різних кордонах проіснувала 116 років і була знищена російською імператрицею Катериною ІІ у 1764 р.

- програму розбудови Української держави Б.Хмельницький оприлюднив на початку 1649 р. у Переяславі під час переговорів з польськими послами. При цьому він наголосив, що вона є наступницею Київської Русі.

- Територія козацької України обіймала 200 тис. кв. км – за умовами Зборівського договору. Столицею та гетьманською резиденцією був Чигирин. Держава поділялася на полки : у 1649 р. було 16 полків – 9 на Правобережжі та 7 на Лівобережжі. На чолі полку був полковник, обраний на полковій раді або призначений гетьманом. Він зосереджував у своїх руках не лише військову, але й адміністративну і судову владу. Полк у свою чергу поділявся на 10 – 20 сотень, очолюваних сотниками, які здійснювали військово-адміністративні функції в межах конкретної території. Містами з Магдебурзьким правом керували магістрати на чолі з війтами. Запорізька Січ була окремою адміністративною одиницею, якою керував обраний козаками отаман.

- Змінилася соціальна структура держави. Переважна більшість селян і міщан були вільними і могли вступати до козацького стану. Міщани тепер могли вільно займатися ремеслами, торгівлею і брати участь у самоврядуванні. Фільваркова система господарювання з кріпацтвом і панщиною була ліквідована, як і сам шляхетсько-магнатський стан. Сформувалася козацька, селянська і державна власність на землю. Провідну роль у суспільному житті стало відігравати козацтво.

- Генеральна рада – загальна рада всього війська – була найвищим законодавчим органом. Згодом найвища влада перейшла до Старшинської ради, що складалася з полковників і генеральної старшини. Гетьман очолював виконавчу і судову владу, був головнокомандувачем збройних сил. Він видавав універсали, які мали силу законів. При гетьманові діяв уряд – генеральна старшина, що фактично виконував функції кабінету міністрів і генерального військового штабу. До його складу входило шість осіб – генеральний писар, генеральний обозний, двоє генеральних осавулів і двоє генеральних суддів.

- Гетьманська держава мала понад 100-тисячне військо, що свого часу було одним з найсильніших у Європі. Армія поділялася на підрозділи – піхота, кіннота, розвідка, фортифікаційна та прикордонна служба, загони варти. Спеціальні загони забезпечували військо зброєю, боєприпасами, продовольством тощо.

- За свідченнями сучасників, наприкінці 1649 р. розпочалося карбування власної монети. Джерелами прибутку військового скарбу були : земля, сільськогосподарські промисли і плата за їх оренду, надходження від внутрішньої, зовнішньої та транзитної торгівлі. Існував загальний податок, значно менший, ніж у Речі Посполитій. Особливості сплати податків визначалися гетьманськими універсалами.

- Система судочинства складалася з Генерального суду, полкових і сотенних судів, а найвищою судовою інстанцією був Генеральний військовий суд при гетьманові.

- Головна мета гетьманської дипломатії полягала у зміцненні міжнародного становища козацької України. Зовнішня політика мала декілька напрямків : з метою створення антипольської коаліції був укладений військово-політичний союз із Кримським ханством, встановлені дружні відносини з Валахією, Венецією, а Молдавія була змушена відмовитися від здійснення ворожої щодо України політики. Оскільки угода з ординцями не принесла реальної користі, Б.Хмельницький уклав військово-політичний союз з Московією, але, він мав для України трагічні наслідки. Від 1656 р. гетьманська дипломатія шукала порозуміння зі Швецією, намагаючись створити антипольську і антимосковську коаліцію. На жаль, український уряд дуже часто був змушений обирати між більшим і меншим злом, адже кожен «союзник» насправді намагався загарбати Українську державу.

! У сучасній Україні діє принцип розподілу влади, запроваджений у Війську Запорізькому : законодавча влада належить Верховній Раді, виконавча – Кабінету міністрів, а Президент керує зовнішньою політикою і Збройними Силами.

 

Відповідь на четверте питання розпочинаємо з :

аналізу причини укладення українсько-московського договору 1654 року і ставлення генеральної старшини, козацтва та українського духівництва до нього. Звертаємо увагу на те, що оформлення українсько-московської міждержавної угоди проходило в два етапи.

- Після тривалих переговорів, 18 січня 1654 р. у Переяславі відбулася військова рада за участю близько 200 представників старшини і козацтва. Б.Хмельницький виступив з промовою про необхідність союзу з Московією і рада його схвалила. За європейською традицією передбачалася присяга обох сторін, проте московський боярин В.Бутурлін відмовився від присяги. На думку частини істориків, Бутурлін таки присягнув українському уряду, але приховав це у своєму звіті цареві. Що до присяги з української сторони, то її склали лише козака й міщани Гетьманщини, хоча далеко не всі.

- Переяславська рада тільки започаткувала оформлення українсько-московських відносин, адже ніяких письмових договорів у Переяславі не укладали. Кожна сторона трактувала цей союз по-своєму. Український уряд, виходячи із західноєвропейської моделі міждержавних відносин, відстоював рівні права його учасників. Москва ж прагнула перетворити Україну на свою колонію, а українців – на холопів без будь-яких прав. Щоправда, під час переговорів ці плани приховувалися, а уклавши договір, Москва не збиралася його дотримуватися.

- Договір 1654 р. складався з кількох документів від кожного зі станів – духівництва, міщанства, козацтва.

- 14 березня 1654 р. українські посли подали цареві проект документа з 23 статей, розробленого за принципом рівності, де Україна зберігала внутрішню і зовнішню незалежність. Через тиждень узгодили 17 статей. Так звані «Березневі статті» передбачали, що :

1. гетьмана і старшину обирають козаки на військовій раді

2. українська адміністрація і суд зберігають незалежність

3. податки збирає українська сторона

4. чисельність козацького війська становить 60 тисяч

- міщани прагнули зберегти всі права і привілеї, насамперед Магдебурзьке право. Українське православне духівництво не погодилося на залежність від московського патріарха.

- Умови українсько-московського договору 1654 р. свідчать про об’єднання України і Московії у своєрідну конфедерацію, адже він був рівноправний і за умови дотримання – взаємовигідний. Водночас договір діяв тільки два роки і, після укладення за спиною України між Московією і Річчю Посполитою Віленського перемир’я 1656 р., взагалі втратив чинність.

- Впродовж 1655 р. відбулося кілька військових походів. 29 вересня 1655 р. козацьке військо здобуло перемогу над поляками у битві під Городком, що за 25 км від Львова, внаслідок чого значна частина Західної України була визволена з-під польської влади. При цьому, у липні 1655 р. Швеція розпочала війну проти Речі Посполитої і Б.Хмельницький обіцяв допомогти шведському королю. Після битви під містечком Озерна 22 листопада 1655 р. була укладена українсько-татарська угода, що передбачала невтручання Криму у війну України і Московії проти Польщі.

- Шведський наступ на Польщу налякав московського царя, тому сторони розпочали сепаратні переговори. Їх результатом стало Віленське перемир’я 24 жовтня 1656 р., згідно з умовами якого воєнні дії між Річчю Посполитою і Московією припинятися, обидві країни домовилися про розподіл сфер впливу в Україні.

! Сучасна історична наука трактує Віленське перемир’я як перший поділ України між Московією і Польщею ( другий – Андрусівське перемир’я 1667 р., третій – «Вічний мир» 1686 р., четвертий – Ризький мирний договір 1921 р. )

 

- Після Віленського перемир’я «Березневі статті» втратили чинність, гетьман бачив союзниками Швецію і Трансільванію. У червні 1657 р. у Чигирині відбулися українсько-шведські переговори, за якими всі етнічні українські землі мали належати Гетьманщині. Проте воєнні події 1657 р. були невдалими для України. 27 липня 1657 р. Б.Хмельницький помер від інсульту.

- Становище України після смерті Б.Хмельницького було вкрай важким. Тепер козацькому війську доводилося воювати не тільки проти Польщі, яка з Кримським ханством прагнула реваншу, але і проти Московії. В середині України зростали розбіжності між прихильниками різних зовнішньополітичних орієнтацій.

 

! Одразу по смерті Б.Хмельницького Москва зажадала зменшення козацького реєстру до 12 тис., надходження всіх податків до царської казни, призначення полковників і старшин тільки з московитів, перетворення козацьких дітей на царських підданих. Цар також вимагав, щоб київський митрополит став залежним від московського патріарха і висвячувався в Москві.

 

- У серпні 1657 р. на Старшинській раді у Чигирині гетьманом було обрано Івана Виговського. Він продовжував політику Б.Хмельницького, спрямовану на досягнення повної незалежності України. На Корсунській раді новообраний гетьман оформив військово-політичний союз зі Швецією, який мав забезпечити незалежність України. Рада ухвалила відновити союз з Туреччиною і Кримом та укласти перемир’я з Польщею.

- Цар зволікав з визнанням І.Виговського гетьманом, вимагаючи перегляду «Березневих статей» 1654 р. в напрямку посилення залежності України від Москви. Крім того, Московія підтримувала заколоти проти І.Виговського, розпалюючи в Україні громадянську війну. Так, у травні 1658 р. гетьманське військо розбило під Полтавою загони М.Пушкаря і Я.Барабаша. Московська політика, спрямована на розкол і підкорення України, повернула увагу І.Виговського до союзу з Річчю Посполитою.

- 16 вересня 1658 р. Гетьманщина і Польща уклали Гадяцький договір, згідно з яким Україна, під назвою Великого князівства Руського, Литва і Польща утворювали федерацію самостійних держав, об’єднаних тільки королем. Однак Гадяцький договір залишився тільки на папері, бо Річ Посполита не збиралася його дотримуватися.

! З підписанням Гадяцького договору 1658 р. можна говорити про закінчення Національно-визвольної війни, адже саме тоді – і формально, і фактично – було припинено війну проти Речі Посполитої і в Україні склалася нова політична реальність.

 

- Московія, довідавшись про Гадяцький договір, навесні 1659 р. розпочала наступ на Україну, традиційно трактуючи агресію як допомогу і звільнення. Ворожий наступ супроводжувався спаленнями міст і вбивствами всіх мешканців.

- Вирішальна битва між царською армією та козацьким військом відбулася 8 – 9 липня (28 – 29 червня за старим стилем) 1659 р. під Конотопом і завершилася повною поразкою Москви. Переляканий цар Олексій приготувався тікати з Москви й наказав своїм послам піти на максимальні поступки Україні.

 

! Конотопська битва є яскравим прикладом справедливих війн, спрямованих на визволення свого народу від чужоземного панування і одним із символів національно-визвольної боротьби українського народу. Щорічно на Сумщині 28-29 червня відбуваються урочистості з нагоди вшанування цієї перемоги українського війська.

 

- На жаль, перемога під Конотопом не спричинилася до остаточної незалежності Козацької держави. Відразу після битви вибухнуло нове антигетьманське повстання на чолі з Юрасем Хмельницьким. В Україні зростав розбрат між прихильниками і противниками Гадяцького договору, не було єдності не тільки серед старшини, але і серед рядових мешканців. Чорна рада під Германівкою на Київщині виступила проти союзу з Польщею і висловила недовіру гетьману. За таких обставин, не бажаючи поглиблювати розколу і спричинити громадянську війну, І.Виговський відмовився від булави.

! Після зречення І.Виговського від влади розпочалася чергова агресія Москви. Український народ вступив у новий етап національно-визвольної боротьби.

 

 

Щоб добре зрозуміти п’яте питання, варто найперше з’ясувати, що :

Руїна – це громадянська війна, розкол українського суспільства, внутрішня боротьба козацької старшини за владу та іноземні вторгнення в Україну. Слід усвідомлювати, що Польща, Московія і Туреччина з Кримом воювали не за українські інтереси, а лише використовували українців у своїх загарбницьких планах. Кожна з цих держав прагнула захопити якнайбільшу частину України.

Вперше термін «Руїна» для означення періоду 60 – 80-х рр. ХУІІ ст. запропонував український історик М.Костомаров. Необхідно наголосити, що і досі немає однозначного підходу щодо хронологічного визначення Руїни. Одна частина науковців вважає, що Руїна розпочалася одразу після смерті Б.Хмельницького у 1657 р., інша частина дослідників висхідним вважає 1663 р., коли українці обрали одночасно двох гетьманів. Справді, елементи розколу і громадянської війни були вже при І.Виговському ( див. четверте питання ), але цілковитий розпад Української держави стався саме 1663 р. Відтоді в Україні правили два гетьмани, діяли два уряди, що проводили протилежну зовнішню політику, і, щонайгірше, українці воювали брат проти брата у складі двох ворогуючих армій. Тому, на нашу думку, за початок Руїни варто брати 1663 рік. Стосовно завершення громадянської війни теж немає одностайності. Вважаємо, що доводити Руїну аж до 1687 р., тобто до початку гетьманування І.Мазепи, не дуже вірно, адже після зречення П.Дорошенка від булави у 1676 р. на Правобережжі гетьманів більше не обирали. Відповідно, залишився один уряд і одне військо гетьмана І.Самойловича, а, отже, про громадянську війну говорити не доречно. Не варто брати до уваги останнє правління Юрія Хмельницького, тому що він був васалом турецького султана, іменований князем і страчений за його наказом. Таким чином, хронологічно визначаючи Руїну, рекомендуємо притримуватися часових рамок 1663 – 1676 рр.

- До поглиблення протиріч в українському суспільстві призвело гетьманування Юрія Хмельницького ( 1659 – 1663 ). Під тиском московських воєвод він уклав нові Переяславські статті 1659 р., які були нерівноправними. Українська держава втрачала незалежність і перетворювалася на автономну частину Московії, наразі ще досить широку. Але прагнення царського уряду перетворити Україну на колонію були очевидними. У 1660 р. Москва розпочала похід проти Речі Посполитої, щоб захопити Поділля, Волинь і Галичину, тобто московсько-польське Віленське перемир’я 1656 р. було розірване тільки задля досягнення ними цілковитої гегемонії в Україні.

- У жовтні 1660 р. під Чудновом московське військо зазнало поразки і Ю.Хмельницький розпочав переговори з Польщею. 17 жовтня була укладена Слободищенська угода, за якою Україна ставала автономною частиною Речі Посполитої. Отже, цей договір фактично був дзеркальним відображенням Переяславських статей 1659 р., які теж підписав Ю.Хмельницький...

! Слободищенська угода ще більше загострила протиріччя серед козацької старшини, вона призвела до перетворення території України на арену жорстокої боротьби між Річчю Посполитою і Московією. Різні козацькі угруповання воювали за гетьманську булаву : одні – на боці Московії, інші – на боці Польщі. Розпочалася громадянська війна – Руїна.

 

- Міжусобна боротьба на Лівобережжі розгорілася між Я.Сомком і В.Золотаренком, яких почергово підтримувала Москва. Але найбільше цареві подобався тодішній кошовий отаман запорожців І.Брюховецький. За таких обставин Ю.Хмельницький зрікся булави.

- у січні 1663 р. Генеральна рада в Чигирині обрала гетьманом Павла Тетерю (1663 – 1665 рр.). Разом з польським військом восени 1663 р. він розпочав похід на Лівобережжя, але каральні заходи поляків викликали антигетьманські повстання. За наказом П.Тетері були страчені полковникІ.Богун та колишній гетьман І.Виговський, яких звинуватили в підготовці повстання проти Речі Посполитої, заарештовані київський митрополит Йосип Нелюбович-Тукальський і колишній гетьман Юрій Хмельницький.

- На Лівобережжі у червні 1663 р. «чорна» рада (козацькі низи, селяни, частина міщан) у Ніжині проголосила гетьманом Івана Брюховецького (1663 – 1668 рр.). Івашка (так він сам себе називав) легко погоджувався на поступки у відносинах України з Московією, тому і здобув підтримку царя. Він перший з українських гетьманів поїхав до Москви і там підписав новий договір. Тепер усі податки надходили до Москви, вибори гетьмана відбувалися тільки з дозволу царя, московські війська перебували майже в усіх великих містах.

! Отже, у 1663 р. Україна поділилася на Правобережну і Лівобережну Гетьманщини, які були у стані громадянської війни і війни між Московією і Польщею. Кожен гетьман, намагаючись укріпити свою владу, був знаряддям у руках загарбників, а Україна зазнавала спустошень і потерпала від братовбивчих війн.

 

- Восени 1665 р. правобережним гетьманом став Петро Дорошенко (1665 – 1676 рр.). Він намагався припинити братовбивчу війну і об’єднати Україну. Політична програма П.Дорошенка передбачала звільнити Правобережжя від поляків, відновити союз із кримським ханом і виступити на Лівобережжя, щоб об’єднати Гетьманщину.

- Тим часом Московія та Річ Посполита 30 січня 1667 р. в с. Андрусові (біля Смоленська) підписали перемир’я на 13,5 років. За умовами Андрусівського договору під владою Московії залишалося Лівобережжя, Сіверщина, Смоленщина і на два роки Київ (згодом Москва його викупила), а за Польщею закріплювалися Правобережжя і білоруські землі. Запорізька Січ перебувала під контролем обох держав.

! Андрусівський договір, укладений таємно від української сторони, був продовженням Віленського перемир’я 1656 р. і закріпив насильницький поділ українських земель. В історичній науці його вважають другим поділом України Московією і Польщею.

 

- Таємна польсько-московська угода спонукала П.Дорошенка до рішучих дій. У червні 1668 р. він розпочав похід на Лівобережну Україну, яку охопило антимосковське повстання на чолі з І.Брюховецьким. За кілька місяців московські залоги були вигнані з більшості міст. Козаки обрали П.Дорошенка гетьманом обох берегів Дніпра.

- Московія і Польща пішли у черговий наступ, а запорожці готували повстання проти Гетьмана. За таких обставин П.Дорошенко повернувся на Правобережжя, залишивши наказним гетьманом Д.Многогрішного (1669 – 1672 рр.). У 1669 р. він змушений був визнати московську зверхність. Через опозицію старшини у 1672 р. заарештований і засланий до Сибіру.

- І.Самойлович (1672 – 1687 рр.) – наступний гетьман Лівобережної України. Він уклав з Москвою Конотопські статті, які фактично нівелювали автономні права.

- Саме за його гетьманства Українська православна церква була підпорядкована московському патріарху. У 1675 р. помер Київський митрополит Й.Нелюбович-Тукальський і Москва 10 ( ! ) років перешкоджала провести вибори на митрополичу кафедру. Нарешті, її очолив родич І.Самойловича луцький єпископ Гедеон Четвертинський, який став ревно служити Москві. У грудні 1685 р. він був висвячений у Москві, а 1686 р. константинопольський патріарх під тиском султана і за гроші Москви ( ! ) погодився на відокремлення української православної церкви від константинопольського престолу.

! Підпорядкування української церкви московському патріарху мало болючі наслідки і для самої церкви і для нашого народу загалом. Від 1685 р. церква не могла надати ідеологічної підтримки у національно-визвольних змаганнях, а навпаки, - стала слухняним знаряддям загарбницької московської політики, перетворилася на засіб русифікації українського народу та позбавлення його національної ідеї. Саме тому така «церква» була єдиною дозволеною серед християнських конфесій в Російській імперії та згодом в СРСР.

 

- У березні 1669 р. П.Дорошенко прийняв турецький протекторат і розпочав чергову військову кампанію проти Польщі. Було звільнено Брацлавщину і Поділля, у вересні 1672 р. розпочалася облога Львова.

- За умовами Бучацького миру, підписаного 18 жовтня 1672 р. Туреччиною і Польщею, Подільське воєводство переходило під турецьку владу, П.Дорошенко керував Брацлавщиною і Південною Київщиною, але під протекторатом Туреччини, а Польщі залишалася Галичина, Волинь і Північна Київщина.

- Тепер Москва вирішила захопити і Правобережну Україну. У березні 1674 р. московські війська захопили головні міста Правобережжя і взяли в облогу Чигирин. На допомогу П.Дорошенкові прибула турецька армія і ціною неймовірної жорстокості Правобережжя було відвойоване від Москви.

- За роки війни на Правобережжі було знищено майже 70 % населення, край перетворився на суцільну руїну. П.Дорошенка покинули навіть найближчі соратники, тому у 1675 р. він вирішив визнати залежність від царя. У вересні 1676 р., коли московські війська знову взяли в облогу Чигирин, П.Дорошенко здав гетьманські клейноди. Тепер фактичним гетьманом обох боків Дніпра став І.Самойлович.

! Як було сказано вище, 1676 р. варто вважати кінцем доби Руїни. Україна вийшла з неї знесиленою, спустошеною і розділеною. Всі здобутки Національно-визвольної війни були втрачені.

Впродовж кількох наступних років Московія, Польща і Туреччина продовжували боротьбу за українські землі. ЇЇ результатом стало підписання у 1681 р. Бахчисарайського миру Московією і Туреччиною та у 1686 р. «вічного миру» - нового польсько-московського договору. «Вічний мир» закріплював за Московією право на володіння Лівобережною Гетьманщиною. Брацлавщина та Південна Київщина ставали нейтральною незаселеною зоною. До Польщі відходили Північна Київщина, Волинь і Галичина. Поділля залишалося під Туреччиною, але у 1699 р. було приєднане до Польщі. Такий розподіл України зберігався до 1772 року.

 

 

У шостому питанні семінару потрібно висвітлити :

Основні аспекти гетьманування Івана Мазепи, його активну меценатську діяльність як складову державної політики і детально зупинитися на спробі гетьмана звільнити Україну від московського гніту. Необхідно зазначити, що І.Мазепа є одним із найбільше цькованих постатей нашої історії. Імперська і радянська історіографія намагалася спотворити історичну пам’ять українського народу, нав’язати комплекси меншовартості. Нашу боротьбу за незалежність трактували як зраду, національних героїв називали злочинцями і зрадниками (мазепинцями, бандерівцями, націоналістами, фашистами тощо), російська православна церква накладала на них анафему (церковне прокляття). Очевидно, що зараз ми можемо відкрито говорити про антиколоніальне повстання І.Мазепи проти Москви, а Полтавську битву вважати не перемогою, а поразкою української справи.

- 25 липня 1687 р. на козацькій раді був обраний новий гетьман Іван Мазепа (1687 – 1709 рр.). Коломацькі статті ще більше обмежували права гетьмана і гетьманського уряду. Окремі пункти зобов’язували застосовувати щодо України не назву Гетьманщина, а тільки «земля царська», з метою асиміляції українців сприяти змішаним шлюбам...

- Визначальною рисою внутрішньої політики гетьмана було прагнення об’єднати всі українські землі в єдиній державі. Впродовж 1704 – 1709 рр. після поразки антипольського повстання під проводом Семена Палія, І.Мазепа фактично об’єднав Правобережну і Лівобережну Україну під своєю владою. На переконання гетьмана, Україна мала бути державою західноєвропейського зразка зі збереженням традиційного козацького устрою. З цією метою він намагався сформувати прошарок козацької еліти – майбутніх високоосвічених державних діячів.

- Культурно-освітня діяльність І.Мазепи була важливою складовою державної політики, спрямованої на виховання майбутньої еліти. У розвиток української освіти, науки, мистецтва, книгодрукування гетьман вкладав величезні власні та державні кошти, справедливо вважаючи, що лише в такий спосіб Україна може зрівнятися з європейськими державами.

- На початку свого гетьманування І.Мазепа вважав, що питання вибору іншого, ніж Москва, союзника ще не визріло. Він не довіряв Польщі та негативно ставився до союзу з Кримом і Портою. Погляди гетьмана змінилися під час Північної війни між Росією і Швецією. Тягар війни, яка не мала жодного стосунку до України, відчули усі прошарки суспільства. Козаків примушували до військових походів, використовували як безкоштовну робочу силу, їх зневажало російське командування тощо. Війська для походів споряджалися коштом населення. Царський уряд обмежував права гетьманського уряду, готувався до ліквідації козацького самоврядування. Цілком логічно, що не тільки старшину, а все суспільство охопили антимосковські настрої.

- У 1706 р., за посередництвом польського короля Станіслава Лещинського, І.Мазепа розпочав таємні переговори зі шведським королем Карлом ХІІ задля звільнення Гетьманщини від московської влади.

- 28 жовтня 1708 р. гетьман з чотиритисячним військом, генеральною старшиною (урядом) та 7 з 12 полковників прибув до шведського табору. Там 30 жовтня був укладений договір, який передбачав :

1. Україна має бути незалежною і вільною

2. всі загарбані Московією землі мають бути повернені Українському князівству

3. шведський король зобов’язаний захищати від усіх ворогів і при потребі надавати допомогу

4. І.Мазепа – довічний князь України

5. шведський король не претендує на титул князя чи командувача збройних сил князівства

6. шведське військо може займати п’ять українських міст

- у березні 1709 р. на бік І.Мазепи перейшли запорозькі козаки на чолі з Костем Гордієнком.

- шлях шведів на Москву пролягав через Харків і Курськ. На цьому шляху треба було здолати добре укріплену Полтаву. ЇЇ облога тривала два місяці.

- 27 червня 1709 р. розпочався генеральний бій – Полтавська битва. Через шість годин шведсько-українське військо було розбите.

- гетьман Мазепа з кількома сотнями козаків змушений був втікати за кордон – до турецьких володінь, започаткувавши цим першу українську політичну еміграцію. У передмісті Бендер і закінчилося життя гетьмана 22 вересня 1709 р.

- поразка під Полтавою стала трагедією для України. Посилився наступ на українську державність, царський уряд фізично знищив десятки тисяч людей.

 

! Після переходу гетьмана на бік шведів Росія розпочала в Україні справжній терор. За наказом Петра І московські війська під командуванням А.Меншикова

1 листопада 1708 р. вщент зруйнували Батурин вбили всіх його мешканців. Такою кривавою різаниною Росія намагалася залякати українців. У квітні 1709 р. московське військо зруйнувало Запорізьку Січ на р. Чортомлик, жорстоко розправилося над козаками, спалило козацький флот.

Після Полтавської битви каральні заходи посилилися і мали найрізноманітніший вияв – від смертних вироків мазепинцям до заборони друкувати книжки українською мовою. Чимало старшин було заарештовано і вислано до Сибіру, їх місце займали росіяни, німці, євреї. Московські війська поводилися в Україні як у завойованій державі, від їхньої сваволі потерпали мирні мешканці. Тисячі українських селян і козаків працювали рабами на будівництві каналів, фортець, міст Російської імперії. Від нелюдських умов життя, непосильної праці, епідемій, каліцтв додому поверталося 40 %. Отже, політика царського уряду не тільки знищувала українську державу, мову, культуру,церкву, але призводила до поступового вимирання українського народу.

Відповідаючи на сьоме питання теми, необхідно усвідомити, що :

після Полтавської битви 1709 р. Росія вже не приховувала своїх планів перетворити Україну на колонію. Знищення української державності відбувалося системно, ударів зазнавала політична структура Гетьманщини, економічна самостійність, культура і церква. Чого вартий указ Петра І 1720 р. київському губернаторові « у всіх монастирях ... оглянути і забрати давні жалувані грамоти та інші оригінальні листи, а також книги історичні, рукописні й друковані ». Від часів Петра І розпочалися заборони друкувати книги українською мовою. Українські вчені, педагоги, богослови, письменники змушені були переїхати з Києва до Петербурга, Москви та інших міст Росії, де мали возвеличувати царя і паплюжити будь-які прагнення до незалежності.

! Внаслідок викачування до Росії української інтелігенції послаблювався генофонд нації. Розпочалося пограбування культурних надбань українського народу і перекручування української історії. Навіть назва «Україна» була заборонена, Московія назвала нашу державу «Малоросією». Економічна політика царизму зруйнувала звичні торговельні шляхи України з Європою, робила українські товари неконкурентоспроможними. Постійне перебування російських полків мало стримувати українців від протестів, атмосфера ж залякування та брехні, яку творили російські резиденти, заохочуючи наклепи і доноси, труїла козацькі душі, вбивала поривання до волі, перетворювала нащадків Запорозького лицарства на німих рабів.

 

Останні українські гетьмани усіляко намагалися відстоювати інтереси України, але кожен наступний гетьман мав менші повноваження.

- Гетьманування Івана Скоропадського (1708 – 1722 рр.) розпочалося не з підписання статей, а з указу Петра І та призначення при гетьманові царського резидента Ізмайлова. Він мав стежити за діяльністю гетьмана, Генеральної канцелярії, контролювати всі прибутки українського уряду. Гетьманською резиденцією було призначено Глухів, що містився майже на кордоні з Московією.

- Свідченням цілковитого знищення державності України стало утворення у квітні 1722 р. Малоросійської колегії. Вона складалася з шести російських офіцерів на чолі з бригадиром Вельяміновим і перебрала все адміністративне керівництво Лівобережною Україною. Гетьманщина тепер підпорядковувалася сенатові як звичайна провінція імперії. Крім того, Вельямінов міг на власний розсуд втручатися в будь-яку сферу українського життя як повноправний господар краю.

- Павло Полуботок виконував гетьманські обов’язки впродовж 1722 – 1724 рр.. З метою обмеження повноважень Малоросійської колегії, він здійснив судову реформу, зробивши Генеральний суд колегіальним. Але у квітні 1723 р. царський указ підпорядкував український уряд із Генеральною військовою канцелярією Малоросійській колегії, а командувачем козацького війська став генерал Голіцин. Павло Полуботок був заарештований у Петропавлівському казематі у Петербурзі, де після понад року допитів, 18 грудня 1724 р. помер.

- Росія не дозволяла обрати нового гетьмана, Гетьманщиною правила Малоросійська колегія. Після смерті Петра І у січні 1725 р. помітне деяке пом’якшення політики царату щодо України. Було ліквідовано Малоросійську колегію і 1 жовтня 1727 р. відбулися вибори нового гетьмана.

- Данило Апостол (1727 – 1734 рр.) отримав від царя т.зв. «Рішительні пункти», які фактично позбавляли гетьмана влади. За таких обставин, Апостол провів реформи, спрямовані на впорядкування внутрішнього життя Гетьманщини – судову, фінансову, земельних справ, торгівлі тощо. Він відновив право гетьмана призначати генеральну старшину і полковників.

- Після смерті Данила Апостола 1734 р. російський уряд створив т.зв. Правління гетьманського уряду – установу, що складалася з шести чоловік під керівництвом князя Шаховського і керувала Лівобережною Україною до 1750 р.. Цей час відзначився свавіллям російських воєнначальників, нехтуванням прав усіх верств українського народу, погіршенням економічної ситуації.

- Кирило Розумовський – останній український гетьман (1750 – 1764 рр.), був висунутий імператрицею Єлизаветою, а формальні вибори відбулися 22 лютого 1750 р. Але варто розуміти, що відновлення гетьманства зумовлювалося не зміною ставлення до України, а було політичним розрахунком. Росія прагнула використати економічно-стратегічний потенціал України в майбутніх війнах проти Туреччини та в можливій війні проти Пруссії. Тому новий гетьман самостійно призначав полковників і роздавав землі, під його владу знову перейшла Запорізька Січ, а відносини з Гетьманщиною покладалися на Колегію закордонних справ. Кирило Розумовський розпочав відбудову Батурина – столиці Гетьманщини, у Глухові – гетьманській резиденції, гетьман регулярно скликав Старшинські ради.

- Найбільші зміни відбулися в адміністративних органах. К.Розумовський продовжив реформування судочинства : Україна поділялася на 20 судових повітів, на території кожного полку створювалося по два земські та два підкоморські суди, а також – гродський суд.

! Проводячи судову реформу, гетьман намагався перетворити Гетьманщину з військової на цивільну шляхетську державу.

 

- Армійська реформа передбачала створення регулярних полків, була запроваджена уніформа для козаків. Щодо освіти та культури, гетьман планував відкрити два університети – оновлену на європейський зразок Києво-Могилянську академію та університет в Батурині.

- При підтримці старшини, К.Розумовський спробував установити спадкове гетьманство. Це, а також самостійницька політика Розумовського викликала гнів Катерини ІІ. Гетьмана викликали до Петербурга, наказавши зректися гетьманства. У жовтні 1764 р. К.Розумовський вимушено склав гетьманські повноваження.

! Ліквідація гетьманства – це закономірний захід російського уряду на шляху до повної ліквідації Української держави. Катерина ІІ намагалася знищила не лише рештки нашої державності, але і самобутню українську культуру, мову, перетворити українців на злиденних і ницих малоросів.

 

- Для управління Лівобережною Україною і Запорожжям знову було створено Малоросійську колегію на чолі з генерал-губернатором П.Рум’янцевим. Він виконував укази Катерини ІІ, що мали довершити справу підкорення України.

- Наступним кроком російського царизму стало зруйнування Запорізької Січі, адже демократична козацька республіка була цілковитою протилежністю кріпосницькій, монархічній Росії. 4 червня 1775 р. війська генерала Текелія оточили Січ, вивезли боєприпаси, артилерію, скарб, клейноди і прапори, архів тощо, всі будівлі зруйнували, більшість козаків було перетворено на кріпаків.

- 1781 р. Лівобережна Гетьманщина перетворювалася на Малоросійське генерал-губернаторство з адміністративними та судовими установами російського взірця. Врешті, 1783 р. імператорський указ прикріпив усіх українських селян до того місця, де вони були записані під час останнього перепису, й заборонив переходити на інші місця. Тобто, на Лівобережжі та Слобожанщині запроваджувалося кріпацтво.

! У другій половині ХУІІІ ст. Росія остаточно знищила українську державність. Цей процес був тривалим і супроводжувався скасуванням традиційного козацького адміністративно-територіального устрою та запровадженням російських адміністрації та судів, ліквідацією козацького стану, реорганізацією козацького війська на кшталт російського, закріпаченням селян, підкоренням української церкви, забороною книгодрукування українською мовою, пограбуванням культурних надбань нашого народу тощо. Внаслідок цілеспрямованої антиукраїнської колоніальної політики до кінця ХУІІІ ст. більша частина України – Правобережжя, Лівобережжя, Слобожанщина, Запорожжя – була перетворена на колонію Російської імперії. Тільки Галичина, Буковина й Закарпаття залишалися під владою Австрійської імперії.

 

 


Читайте також:

  1. I. ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
  2. Головні етапи кількісного аналізу та оцінювання ризику. Методичні підходи до визначення ризику.
  3. Додаткові методичні прийоми вивчення вищої нервової діяльності.
  4. ЗАВДАННЯ ТА МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО МОДУЛЬНОЇ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ № 1
  5. ЗАВДАННЯ ТА МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО МОДУЛЬНОЇ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ № 2
  6. Завдання та методичні рекомендації до вивчення теми
  7. Завдання та методичні рекомендації до вивчення теми
  8. Завдання та методичні рекомендації до вивчення теми
  9. Завдання та методичні рекомендації до вивчення теми
  10. Завдання та методичні рекомендації до вивчення теми
  11. ЗАВДАННЯ ТА МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ
  12. Завдання, джерела інформації і методичні прийоми контролю




Переглядів: 582

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 4. Національно-визвольна війна українського народу 1648 – 1658 рр. | Тема 5. Україна під владою Російської та Австро-Угорської імперій

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.026 сек.