Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Правомірна поведінка – суспільно-корисна правова поведінка особи (дія або бездіяльність), яка відповідає вимогам юридичних норм і охороняється державою.

Сутність правомірної поведінки та її види.

Правова поведінка - соціальна поведінка, тобто діяння (дія або бездіяльність) свідомо-вольового характеру, врегульована нормами права і яка тягне юридичні наслідки.

Поняття, ознаки і види правової поведінки.

Юридично нейтральна поведінка не є правовою. Правова поведінка є формою прояву свободи особи.

Правова поведінка характеризується наступними ознаками:

1. Має соціальне значення як соціально корисна (правомірна поведінка) або як соціально шкідлива (правопорушення), що позначається на стані суспільних відносин в ході соціального розвитку;

2. Має зовні виражений характер у вигляді дії або бездіяльності. Дія безпосередньо впливає на відносини між суб'єктами. Бездіяльність, як правило, є вербальною (словесною), складається з різних висловів, думок і оцінок, які виражають внутрішній стан суб'єкта;

3. Має свідомо-вольовий характер, тобто передбачає усвідомлення обставин і можливість здійснювати волю: направляти свою поведінку і керувати своїми вчинками;

4. Регулюється правовими нормами, що містяться в текстах правових актів, які або прямо описують умови і ознаки правових вчинків, або передбачають будь-які заходи моделювання правової поведінки. Це відрізняє правову поведінку від інших типів соціальної поведінки;

5. Володіє властивістю викликати юридичні наслідки, оскільки пов'язана з: а) реалізацією суб'єктом своїх інтересів (досягнення особистих цілей, задоволення потреб); б) реакцією держави на результати правової поведінки (стимулювання, охорона соціально корисних дій або застосування заходів юридичної відповідальності за соціально шкідливі дії).

 

Види правової поведінки:
правомірна Неправомірна (протиправна) - правопорушення зловживання правом
- соціально корисна, відповідає нормам права - соціально шкідлива, суперечить нормам права - відповідає нормам права, але є соціально-шкідливою

 

Всі решта дії можуть бути названі юридично байдужими, індиферентними по відношенню до права.

Правова поведінка складається з елементів - правових вчинків.

Елементи правового вчинку (суб'єкт, суб'єктивна сторона, об'єкт, об'єктивна сторона) називають складом правової поведінки.

За формою зовнішнього прояву правова поведінка може бути:

- фізичною (діяльність);

- усною (вербальною);

- письмовою (документальною).

 

Ознаки правомірної поведінки:

1. Є суспільно корисною соціальною поведінкою, забезпечує організованість і гармонійність суспільного життя, стійкий правопорядок, є найважливішим чинником вирішення завдань і функцій держави і суспільства, задоволення інтересів суб'єктів права;

2. Оформленак в юридичну форму - відповідає нормам і принципам права;

3. Має свідомо-вольовий характер, який виражається зовні у вигляді дії або бездіяльності, здійснюється у формах реалізації норм права - дотримання, виконання, використання (громадянами), правозастосування (посадовцями), тягне юридичні наслідки - юридичні акти, юридичні вчинки;

4. Гарантується, охороняється державою.

Правомірна поведінка завжди включає два моменти:

- інформаційний, тобто обізнаність громадянина про свої юридичні права і обов'язки. Важлива не тільки наявність розвиненого юридичного механізму захисту права на доступ до правової інформації, але і активне практичне використання її громадянами;

- поведінський, тобто уявлення про законні способи здійснення своїх юридичних прав і обов'язків.

Слід врахувати, що правомірна поведінка складається з елементів - правомірних вчинків, тобто правових вчинків, що мають суспільно корисний характер.

В основі правомірної поведінки лежить розуміння справедливості і корисності приписів правових норм, відповідальності перед суспільством і державою за вчинки, що є показником соціальної зрілості і юридичної грамотності особи.

За допомогою правомірної поведінки право діє, поза нею воно мертве. Форма і міра правомірної поведінки встановлені диспозиціями норм права. Правомірна поведінка виступає як загальна форма реалізації суб'єктивних юридичних прав і суб'єктивних юридичних обов'язків.

Сама правомірна поведінка складає сутність правопорядку. Шляхом правомірної поведінки відбувається управління суспільством, відбувається його життєдіяльність. Основна маса діючих в суспільстві правовідносин має в своїй основі правомірну поведінку.

Види правомірної поведінки.

Залежно від характеру правових приписів розрізняють такі види правомірної поведінки:

Належна (соціально необхідна) Можлива (соціально допустима):
(захист батьківщини, виконання трудових обов'язків, дотримання правил дорожнього руху і ін.) - Закріплюється в імперативних нормах у вигляді обов'язків і забезпечується, окрім інших способів, державним примусом. - бажана (участь у виборах, оскарження неправомірних дій посадовців, вступ до шлюбу); - небажана (розлучення, страйк і ін.) - закріплюється, як правило, в диспозитивних нормах як права суб'єкта, а не як його обов'язки..

 

По об'єктивній стороні правомірна поведінка виражається в:

- дії;

- бездіяльності .

За особливостями суб'єктивної сторони розрізняють такі види правомірної поведінки:

• активна;

• звичайна (звична);

• пасивна (конформістська - її різновид);

• маргінальна.

Активна правомірна поведінка - це вид правомірної поведінки, що полягає в цілеспрямованій діяльності громадян, посадовців по реалізації своїх прав, обов'язків, компетенції в рамках правових норм і пов'язана з додатковими витратами часу, енергії, а іноді і матеріальних засобів.

Звичайна (звична) правомірна поведінка - вид законослухняної поведінки, що є повсякденною службовою, побутовою і іншою діяльністю людини, яка відповідає приписам правових норм, що стала звичкою і не вимагає додаткових витрат і зусиль. Необхідність здійснення поведінки тільки правомірним чином стала для такої людини звичкою, яка навіть не усвідомлюється у всіх аспектах.

Пасивна правомірна поведінка - вид правомірної поведінки, що виявляється в бездіяльності, в навмисному невикористанні суб'єктом прав і обов'язків, що належать йому: неучасті у виборах і т.п. Пасивна позиція приводить до конформістської поведінки, тобто пасивно-пристосовницької.

Маргінальна поведінка - це вид поведінки, що характеризується «проміжним» (прикордонним) між правомірним і протиправним станом особи. Маргінальна поведінка особи виражається в готовності до протиправних дій у разі зниження нагляду за його поведінкою, але не стає антигромадською, тако що веде до правопорушення, через страх перед юридичною відповідальністю (наприклад, оплата пасажиром проїзду в автобусі тільки тому, що в нього зайшов контролер).


Читайте також:

  1. III.Цілі розвитку особистості
  2. III.Цілі розвитку особистості
  3. III.Цілі розвитку особистості
  4. Roboform - Ваш Особистий Зберігач Секретів!
  5. V здатність до встановлення та підтримки гарних особистих стосунків і веденню етичного способу життя.
  6. V Суттю Я-концепції стає самоактуалізація в межах моральних правил і більше значимих особистісних цінностей.
  7. V Такі негативні особистісні утворення, як самовпевненість і нерозвиненість автономії та ініціативи, обумовлюють неадаптивне старіння людини.
  8. А. В. Петровський виділяє три стадії розвитку особистості в процесі соціалізації: адаптацію, індивідуалізацію і інтеграцію.
  9. А/. Фізичні особи як суб’єкти цивільного права.
  10. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  11. Активність особистості та її джерела, спрямованість особистості
  12. Активність особистості та самоуправління




Переглядів: 1897

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Неофіційне | Юридичний склад правопорушення.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.