Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Рідне слово. Книга для тих,хто навчає

Про час початку навчання

Починаючи навчання дитини, треба мати на увазі, що дитина, незалежно від навчання, розвивається з кожним днем і розвиваєть­ся порівняно так швидко, що місяць або два в житті шестилітньої дитини дають більше змін в її душевному й тілесному організмі, ніж потім цілий рік у віці від 10 до 15 років. Угадати справжній час для початку навчання досить важко, і, звичайно, це є справа практики; але в будь-якому разі краще почати навчання трохи піз­ніше, ніж трохи раніше, хоч як те, так і друге має свої погані сто­рони.

Коли ви починаєте взагалі вчити дитину раніше, ніж вона дозріла до навчання, або вчити її якого-небудь предмета, зміст якого їй ще не підходить за віком, то неминуче натрапите на такі перешкоди в її природі, які може подолати тільки сам час. І чим наполегливіше бу­дете ви боротися з цими перешкодами віку, тим більше завдасте шко­ди вашому учневі. Ви вимагаєте від нього неможливого: вимагаєте, щоб він став вище свого власного розвитку, забуваючи, що всякий ор­ганічний розвиток відбувається в певний період часу і що наша спра­ва — не прискорювати і не сповільнювати цього розвитку, а тільки давати йому здорову душевну поживу. І навіщо, постає питання, б'єтеся ви над передчасним поясненням дітям того чи іншого, мучите даремно і себе, й дитину, яка не розуміє вас тепер і зрозуміє, можли­во, дуже легко через півроку, навіть тільки тому, що проживе ці пів­року?

Однак найгірше те, що, зустрічаючись передчасно з надмірними вимогами навчання взагалі та того чи того предмета зокрема і натрап­ляючи на непереборні в цьому віці труднощі, дитина може зневірити­ся у власних силах, і ця невпевненість може в ній укоренитися, що надовго затримає її успіхи у навчанні. Не одна талановита, нервова івразлива дитина стала тупою и лінивою саме тому, що в ній передчас­ними спробами підірвано впевненість у своїх силах, таку потрібну для людини у будь-якій справі. Ось чому ми радимо кожному настав­никові, який помітив, що яка-небудь нова справа, незважаючи на щи­рі зусилля дитини, їй не дається, негайно припинити невдалу спробу й відкласти її на певний час.

Непедагогічно також робить і той, хто, будучи неспроможний під­вести дитину до розуміння якого-небудь предмета, намагається знизи­ти цей предмет до рівня дитячого розуміння. Як, наприклад, каже ін­ший наставник, не ознайомити малят з подіями вітчизняної історії? І ось з цією метою починає він перекроювати історичні особи на дитячий лад: понаробляє зі Святославів та Володимирів дитячих ляльок і радіє, що діти знають вітчизняну історію. Але навіщо, постає питан­ня, дитині та будь-кому така історія? Невже тільки для того, щоб зго­дом вона довідалась, яких дурниць вчили її в дитинстві? І куди по­спішає вихователь? Чому не хоче почекати того часу, коли дитина дозріє до розуміння історичних подій? І чи не краще б зробив вихо­ватель, якби замість того щоб забігати вперед, готував дитину до ро­зуміння історії читанням дитячих оповідань та вивченням подій, та­ких доступних дитячому розумінню і які водночас чудово готують ди­тину до ділового вивчення історії?

Проте, відкидаючи спотворювання науки для дітей, я анітрохи не відкидав подавання дітям тих наукових відомостей, з якої б науки їх не брати, що їх не тільки може зрозуміти дитина (це ще не при­чина), а й які виявляються необхідними для поповнення і з'ясуван­ня її дитячого світогляду або корисними для її розумових і словес­них вправ.

Я сказав раніше, що краще спізнитися, ніж поспішити з початком навчання; але й запізнення має свій поганий вплив. Душевні сили ди­тини, не спрямовані вчасно на навчальні заняття, набувають часто та­кого напряму, з яким наставникові доводиться потім боротися, й не завжди вдало. Всякий досвідчений наставник погодиться зі мною, що в школах зустрічається багато дітей, яким важко вчитися саме тому, що вони почали вчитися пізно, і яких випереджають їхні товариші, молодші за віком. Проте, з іншого боку, я бачив також багато дітей, які вчаться погано саме тому, що їх послали в школу або вдома заса­дили за азбуку надто рано...

Я раджу вже на сьомому році пробувати займатися з дитиною і, коли в неї є бажання малювати, коли в неї є здібність зосереджувати увагу на одному предметі, слухати те, що їй говорять, і висловлюва­тися не уривчастими словами, а повними реченнями, робити висновок про можливість почати методичне навчання.

 


Читайте також:

  1. Аналізоване слово.
  2. Главная книга.
  3. Електронна книга
  4. ІІ. Завдання і функції професійної орієнтації молоді, яка навчається
  5. Касова книга — це обліковий реєстр, призначений для аналітичного обліку й контролю касових операцій.
  6. Книга в добу Середньовіччя та Відродження
  7. Книга обліку розрахункових операцій
  8. КНИГА ЯК ОСНОВНИЙ ОБ’ЄКТ КНИГОЗНАВСТВА
  9. Методи обчислення стандартної хімічної спорідненості
  10. Місце маркетингового аналізу в системі споріднених економічних наук
  11. МОЯ ТАЄМНИЦЯ, АБО КНИГА БЕСІД Про ПРЕЗИРСТВО До СВІТУ
  12. Однорідне електричне поле. Еквіпотенціальні поверхні




Переглядів: 917

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Громадське виховання є для народу його сімейним вихованням | Організація початкового навчання

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.