Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Вікітимологія проституції та міграції

Нині підвищена небезпека проституції полягає, насамперед, в тому, що це негативне явище може спричинити масове зараження на СНІД. Велика кількість статевих партнерів в однієї проститутки

1 Див.: Джужа О. М. Запобігання поширенню СНІДу правовими засоба­ми (правовий, кримінологічний і кримінально-виконавчий аспекти): Моно­графія- К.: Укр. акад. внутр. справ, 1994.- С. 98, 102.

Див.: Ліщенко Г. І. Кримінологічна характеристика та попередження наркоманії і наркобізнесу: Лекція- К.: Нац. акад. внутр. справ України, 2004.-С. 29-30.


різко збільшує небезпеку зараження як її особисто, так і інших осіб, які мають з нею контакти. В такому випадку виникають труд­нощі з виявленням епідеміологічного ланцюга, адже перевірити всіх клієнтів практично неможливо. Повії за своїми моральними якостями свідомо здатні розповсюджувати небезпечну інфекцію1. Проституція, як поняття, походить від латинського «prostatuere», що перекладаєтся як виставлення на продаж. Вона вважається найстародавнішою професією. З давніх давен проституція поділя­ється на жіночу, чоловічу і дитячу. Цей поділ існує й сьогодні.

Законодавчого визначення проституції немає. Під проституцією прийнято розуміти систематичне надання особою свого тіла для задоволення сексуальних бажань іншої особи (групи осіб) за мате­ріальну винагороду.

Проституювання можливе як при гетеросексуальних, так і го­мосексуальних стосунках. Проституція відрізняється від інших статевих взаємин тим, що жінка або чоловік продають своє тіло іншим особам і мають широке коло статевих партнерів. Суспільна небезпека цього явища пов'язана зі зв'язком проституції зі зло­чинним світом; розповсюдженням венеричних захворювань та ВІЛ/СНІДу; падінням рівня суспільної моралі; руйнуванням сі­мейних устоїв; тісним зв'язком проституції з наркобізнесом.

Ураховуючи той факт, що жінки частіше (більшою мірою) по­рівняно з чоловіками займаються проституцією, надамо їм соціа­льно-демографічну характеристику.

їх вік становить: від 18 до 29 років - 84,3%; неповнолітні - 2,2%; старші 40 років - 1,2%; решта - особи старші за 45 років.

Освіта: вищу і незакінчену вищу освіту мали 23,2%, середню -53,9%, решта-незакінчену середню освіту.

Сімейний стан: перебували у шлюбі 17,9%, не перебували у шлюбі 82,1%, 24,0% - розлучені, 1,5% - вдови.

Соціальне становище: робітники - 15,0%, службовці - 48,6%, учні - 6,4%, домогосподарки - 0,6%, без певних занять - 29,4%.

Повій можна класифікувати на: інтердівчат, які обслуговують іно­земців; осіб, які продаються багатим співвітчизникам; «плечевих»,-які подорожують із водіями вантажівок; бездомних; «вокзальних»2.

Див.: Герасимова О. Г., Куликов Г, В. Проституция и СПИД // Прости-гуция и преступность.- М.: Юрид. лит., 1991.- С. 179-180.

" Див.: Кримінологія. Спеціалізований курс лекцій зі схемами (Загальна та Особлива частини): Навч. посіб.- К.: Атіка, 2001.- С. 117-118.


 




Слід визнати, що проституція є одним із найчастіше пов 'ни­заних зі злочинністю «фонових» явищ. Вони значною мірою зумов­люють одне одного.

Віктимологічний аспект проституції полягає у тому, що: По-перше, проституцію, як засіб наживи, широко використовує злочинність, у тому числі й організована. На її основі вона ство­рює систему секс-бізнесу зі звідниками, утримувачами домів роз-пусти, сутенерами, торгівцями «живим товаром», у тому числі з переправленням за межі країни. На думку експертів, річний обіг секс-бізнесу в Україні сягає не менше двох мільярдів гривень. Наймерзеннішим злочином є втягування у проституцію дітей.

По-друге, повій широко використовують як співучасників зло-дії, грабіжники, вимагачі, шахраї, саме повії, відвідуючи квартири заможних клієнтів, проводять розвідку для подальших крадіжок чи розбійних нападів, просять водіїв підвезти до місця, де на них (во­діїв) чекає злочинна засідка.

По-третє, повії і самі вчиняють чимало злочинів стосовно клієн­тів, використовують їх «відключення» унаслідок сп'яніння, засто­сування клофеліну (традиційне прізвисько - «хипес-повія»).

По-четверте, повії (як жінки, так і чоловіки) є одним з основних джерел розповсюдження венеричних захворювань, гепатиту та ВІЛ-інфекції. Жодні запобіжні засоби нездатні виключити високий рівень ризику захворювання. Відомий випадок, коли в м. Красний Луч (Луганська область) дві неповнолітні повії зірвали нала­годжену роботу автопарку, заразивши за два дні на сифіліс понад

ЗО водіїв.

По-п'яте, для того, щоб сплатити послуги повіям, окремі клієн­ти, за відсутності коштів, вдаються до вчинення злочинів проти

них.

По-шосте, повії нерідко самі стають потерпілими від насильни­цьких злочинів (їх убивають у конкурентній боротьбі, особливо це трапляється за кордоном, вони гинуть від наркотиків та СНІДу).

По-сьоме, повії, які працюють без підстраховки (без сутенерів та звідників), частіше від інших стають жертвами застосування насилля і знущань з боку як злочинців, так і осіб, які не бажають з ними розрахуватися за надані послуги.

Найголовнішим чинником широко розповсюдженої проституції у державах (на думку експертів, проституцією займаються сотні тисяч жінок) є різке падіння моралі суспільства, а це означає: воно


фактично погоджується з аморальністю, і це безпосередньо вкрай негативно впливає на формування поглядів підлітків і молоді не лише стосовно сексуальних проблем, а й на оцінку інших сторін буїтя. Проституція підриває підвалини соціальної моралі, руйнує сім'ю, урешті-решт призводить до деградації особистості.

Наслідком проституції є зростання жіночої злочинності, смерт­ності, тяжких невиліковних соматичних і психічних захворювань і самогубств.

Запобіганню проституції, як і іншим видам правопорушень мо­же прислужитися профілактична діяльність, і вона буде ефектив­ною лише тоді, коли проблеми сім'ї, жінки, дитини стануть головни­ми в державі й суспільстві. Потрібні сучасні, ефективні програми допомоги сім'ї, материнству, дитинству, відповідна й добротна законодавча база. Було прийнято важливі закони (до яких згодом було внесено відповідні зміни) «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», «Про освіту», «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні», розроблено програми їх виконання. Реалізація цих законів сприяє розв'язанню важливих питань, але рішучим змінам на краще заважає соціально-економічне станови­ще в державі.

Велике значення має і віктимологічна профілактика серед усіх вікових категорій жінок: показ спустошеної душі повії, втрати нею почуттів честі й гідності, «надбання» різних соматичних і психічних хвороб - все це може допомогти втриманню багатьох від хибних і згубних кроків.

До «фонових» явищ, що впливають на злочинність, можна від­нести й таке явище, як міграція. Аналізуючи механізм взаємо­зв'язку міграції зі злочинністю, важливо звернути увагу на таку існуючу статистичну залежність між інтенсивністю міграційних процесів та рівнем злочинності, що потребує глибокого і диферен­ційованого вивчення соціальних і соціально-психологічних харак­теристик різних груп населення.

Термін «міграція» походить від латинського «migratiо», «migrо» -переходжу, переселяюся. Демографи визначають міграцію як про­цес переміщення людей через кордон з метою змінити назавжди або на якийсь час постійне місце проживання або з регулярним поверненням до нього.

Однією з головних ознак міграції є перетин кордонів тих чи ін­ших територій - держави, області, населеного пункту.


!


Особливістю міграції є поява зайвої робочої сили, яка спричи­няє труднощі із працевлаштуванням, особливо отримання роботи за спеціальністю. Ці аспекти зазвичай посилюються труднощами з отриманням житла, організацією побуту, дозвілля, використанням вільного часу тощо.

Недосконалість нашого законодавства зумовила потік нелегаль­них мігрантів із південноазіатського, близькосхідного й африкан­ського регіонів, які використовують територію України для тран­зиту на Захід. За останні десять років міграція в Європу зросла у

20 разів.

Аналіз національного складу міграційних потоків свідчить, що етнічні українці становлять лише половину мігрантів. До основних іноземних мігрантів нині належать вихідці з республік колишнього СРСР та громадяни країн далекого зарубіжжя. Що стосується першої категорії, то тут переважають вихідці із Закавказзя - гру­зини, вірмени, азербайджанці, чеченці, і з республік Середньої Азії -узбеки, таджики, татари. При цьому тільки незначна їх частина звертається до органів міграційної служби з метою легалізації сво­го перебування на території України. Вони освоюються переважно у сфері торгівлі, приватного підприємництва і кримінального біз­несу. Саме нелегальна міграція справляє негативний вплив на стан злочинності в тих регіонах, де вона здебільшого розповсюджена.

Групи нелегальних мігрантів комплектуються ще в країнах проживання злочинними угрупованнями, які займаються підготов­кою легенд для їх перебування в проміжних країнах на шляху прямування до країни призначення, виготовленням фальшивих документів тощо .

Загальноприйнятої класифікації міграції насьогодні не існує.

Виділяють, наприклад:

Сезонні міграції - це переміщення переважно працездатного населення до місць тимчасової праці й проживання на термін у кі­лька місяців зі збереженням можливості повернення в місця по­стійного проживання.

Епізодичні міграції являють собою ділові, культурно-побутові, рекреаційні та інші поїздки, які здійснюються не тільки нерегуляр­но в часі, а й необов'язково у тих самих напрямках. Соціально-демо-

1 Див.: Шакун В. І. Міграція і злочинність: Навч-практ. посіб.- К.: Укр. акад. внутр. справ, 1996.- С. 6.


графічний склад учасників епізодичних міграцій значно ширший, ніж сезонних.

Маятникові міграції - це масові щоденні або щотижневі пере­міщення населення від місць проживання до місць праці чи на­вчання та у зворотному напрямку.

За способом реалізації міграції класифікують на організовані і неорганізовані. Перші здійснюються за допомогою державних чи громадських установ, другі - силами й коштами самих мігрантів. Неорганізовані міграції іноді називають індивідуальними.

За тривалістю міграції поділяють на постійні (з переселенням на постійне місце проживання) і тимчасові (без зміни місця про­живання). І. М. Прибиткова відносить до постійних міграцій усі різновиди незворотних переміщень або переселень населення. В. І. Шакун відносить до таких випадки відсутності або, навпаки, перебування мігранта в певному місці понад шість місяців. Ю.І. Римаренко включає сюди і маятникові (сезонні трудові) міг­рації, які мають ознаки регулярності й тривалості обігу людських ресурсів.

Розрізняють також міграції сільського і міського населення, міжміські міграції, міграції у межах сільської місцевості та в ме­жах окремих великих територіальних одиниць - області, економіч­ного району, республіки. У цих випадках міграції поділяють на анутрішньообласні та міжобласні внутрішньорайонні і міжра­йонні, внутрішньореспубліканські й міжреспубліканські.

В. 1. Шакун у своїй праці «Урбанізація і злочинність» виділяє також внутрішньотериторіальні та міжтериторіальні міграції, які є різновидом внутрішньої міграції .

Аналізуючи погляди різних авторів з цього питання, можна дій­ти висновку, що всі вони розрізняють два види міграції: внутрі­шню (у межах країни) і зовнішню (в інші країни).

Виходячи із законності, міграції поділяють на: легальні, напів-легальні, нелегальні. Критерій легальності може бути застосовано тільки до зовнішніх міграцій.

Віктимологія нелегальної міграції полягає в тому, що останні позбавлені низки політичних та особистих прав, якими володіють громадяни певної країни, і тому, крім нелегального перетинання кордонів, влаштовуються на нелегальну роботу або займаються

1 Див.: Шакун В. І. Урбанізація і злочинність: Монографія.- К.: МВС України.-Укр. акад. внутр. справ, 1996.-С. 134.


 




нелегальною торгівлею, де стають легкою здобиччю рекетирів (ви­магачів) та організованих злочинних угруповань.

Стосовно легальної (внутрішньої) міграції, можна навести при­клади пересування територією України так званих осіб-гастро-лерів, які, часто мігруючи, вчиняють крадіжки особистого, держав­ного або колективного майна, грабежі, розбої та інші злочини. Вони ж можуть перетворитися і на потерпілих, стаючи випадко­вими свідками різних злочинних розборок, або, навпаки, їх безпо­середніми учасниками.

З міграцією тісно пов'язана проституція. Мігруючи країною на різних видах транспорту, повії наражають себе на небезпеку і ста­ють жертвами осіб чи то із кримінальним минулим, чи то водіїв та інших випадкових осіб, з якими вони вступають у статеві зв'язки. Здебільшого повії користуються послугами сутенерів, яким повинні віддавати основну частку свого заробітку. З нелегальною міграцією пов'язана міжнародна проституція, унаслідок заняття якою (шля­хом обдурювання) жінок запрошують на роботу за кордон, насиль­но відбирають у них документи, що посвідчують їх особистість, позбавляють засобів до існування і примушують жити в борг. Після цього статус «рабинь» для таких осіб забезпечено на декіль­ка років. Крім того, повертаються додому з них далеко не всі. А спроба втекти зазвичай завершується трагічно.

На боротьбу з нелегальною міграцією спрямовані значні зусил­ля органів внутрішніх справ України. З цього приводу в 1997 році був посилений міграційний контроль.

Для активізації протидії злочинності, пов'язаної з нелегальни­ми мігрантами, в багатьох органах внутрішніх справ були ство­рені спеціальні підрозділи кримінального розшуку. Це мало свої позитивні результати. Водночас, для підвищення ефективності їх діяльності, як показує досвід, потрібно: не припускатися будь-яких помилок у розкритті й розслідуванні злочинів даної категорії, по­ліпшити фахову підготовку працівників, які задіяні в боротьбі зі злочинністю нелегальних мігрантів, вирішити проблему забезпе­чення перекладачами, налагодити тісні контакти з Інтерполом і Національним бюро Інтерполу, які мають багатий банк відповід­ної інформації.

Важливою умовою досягнення позитивних результатів у боро­тьбі зі злочинністю нелегальних мігрантів є її належне інформа­ційне забезпечення.


Ефективність позитивного впливу на злочинність нелегальних мігрантів залежить, передусім, від узгодженості дій суб'єктів про­філактики. Це вимагає їхньої взаємодії як по вертикалі, так і гори­зонталі. Саме другий вид взаємодії має ще чимало невикористаних резервів. Надзвичайно важливим у цьому аспекті є здійснення спіль­них заходів, обмін оперативною та іншою інформацією, прове­дення координаційних нарад для розробки планів дій за цими напрямами. Особливе значення має взаємодія міліції зі службою зовнішньої розвідки, міграційною службою, митною вартою, при­кордонниками та іншими державними органами, причетними без-посередньо до роботи з мігрантами',


Читайте також:

  1. Державне регулювання міграції.
  2. Діячі культури в еміграції
  3. До глави 12 Кримінологічні аспекти наркоманії і проституції
  4. Другий етап еміграції.
  5. Економічні ефекти міжнародної трудової міграції .
  6. Економічні та неекономічні наслідки трудової міграції
  7. Масштаби та напрями міграції робочої сили.
  8. Назвіть причини, етапи еміграції та міграції українців. Визначте внесок українців у політику, науку, культуру, господарське життя держав, де вони проживають.
  9. Основні етапи міжнародної міграції
  10. Перспективні розрахунки населення з урахуванням впливу міграції.
  11. Питання 6. Наслідки міжнародної трудової міграції для мігрантів, приймаючих країн та країн-донорів




Переглядів: 611

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Віктимологічні аспекти пияцтва, наркоманії та поширення СНІДу | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.