Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Мосіяшенко В.А. Українська етнопедагогіка: Навч. посіб. / Володимир Андрійович Мосіяшенко. – суми: ВТД «Університетська книга», 2005. – 176 с .

Викладання курсу «Методика ознайомлення дітей з природою і практикум з природознавства» вимагає значної кількості наоч­ності — натуральної, зображувальної, схематичної. Для розміщен­ня обладнання і проведення занять з учнями створюється кабінет методики ознайомлення з природою, в якому обладнується куток природи. В ньому повинні бути об'єкти, передбачені програмою дитячого садка: кімнатні рослини, акваріум, клітка з пташкою і клітка з хом'ячком, морською свинкою. В кабінеті потрібно мати різноманітні кімнатні рослини, які можуть використовуватися в озелененні приміщення дитячого садка, у створенні зимових садів. У кутку природи слід проводити сезонну змінність об'єктів (пере­саджування рослин з квітника восени, вигонка рослин узимку, ви­рощування розсади навесні тощо). Навесні і восени можна тимча­сово утримувати деяких представників тваринного світу — комах, жаб, ящірок. Важливо, щоб усі об'єкти кутка природи мали таб­лички з відповідною інформацією для учнів (назва, походження, умови догляду). Організація чергування учнів по кутку природи сприяє кращому засвоєнню ними знань про об'єкти кутка приро­ди, формуванню навичок догляду.

При педагогічному училищі створюється ділянка. За наявності значної площі на ній слід посадити різноманітні дерева і кущі, створити квітники, різноманітні за формою, розмірами, куточки дикорослих рослин, город, організувати утримання кролів. Беручи участь у розмноженні, посадці, догляді за рослинами, тваринами, майбутні вихователі набувають навички, потрібні їм для наступ­ної роботи.

Розглянемо більш детально обладнання педагогічного процесу відповідно до основних тем.

Темою «Завдання ознайомлення з природою» починається ви­вчення курсу. Для кращого засвоєння учнями завдань ознайомлен­ня з природою в кабінеті оформляється стенд, ілюстрований фото графіями. Його і додільно використати як ілюстративний матеріал до цієї теми.

Значної кількості наочного матеріалу потребує вивчення теми «Природа місцевого краю». Необхідно мати атласи з набором карт для вивчення рельєфу, грунтів, вод, характеру рослинності тощо. Набір діапозитивів гарних краєвидів допоможе учням глиб­ше відчути красу рідного краю. Бажано мати також діапозитиви із зображенням найбільш поширених представників рослинного і тваринного світу. Обласні товариства охорони природи видають таблиці із зображенням рідкісних рослин, тварин, а також тих, що внесені у Червону книгу України. Такі таблиці потрібно вико­ристовувати під час вивчення природи місцевого краю.

Для вивчення деяких представників тваринного світу викори­стовуються чучела і колекції, наприклад молюсків.

Кращому засвоєнню теми «Програма дитячого садка по озна­йомленню з природою» допоможе таблиця, що відображує обсяг знань про неживу природу, рослинний, тваринний світ, формуван­ня узагальнених уявлень про найважливіші залежності в природі.

Під час вивчення теми «Методи і форми роботи по ознайом­ленню з природою» використовуються різноманітні наочні посіб­ники: таблиці, діапозитиви, діафільми тощо.

Для загальної характеристики методів використовується табли­ця «Класифікація методів за джерелом пізнання». В деяких педа­гогічних училищах оформлюється такий стенд з фотографіями, який і використовується на уроці.

Для висвітлення теми «Спостереження — основний метод озна­йомлення з природою» використовуються таблиці «Структура спо­стереження», «Схема розглядання рослин», «Схема розглядання тварин», діапозитиви (розташування дітей під час розглядання різних об'єктів тощо).

Виклад матеріалу за темою «Праця в природі» доцільно ілюст-. рувати діапозитивами із зображенням різних форм організації праці, основних етапів проведення колективних занять. Слід пока­зати учням основні знаряддя праці, що рекомендуються для до­шкільників.

Урок за темою «Ігри в ознайомленні з природою» добре ілюст­рувати демонструванням діапозитивів, на яких відтворені умови, потрібні для ігор з природними матеріалами, або діафільмом «Ігри на літньому майданчику». Слід продемонструвати учням настільно-друковані ігри, основані на різних принципах (лото, доміно тощо).

У процесі вивчення теми «Картини та ілюстративний наочний матеріал, використання технічних засобів в ознайомленні дітей з природою» важливо продемонструвати учням серії картин, що призначені для дитячих садків, познайомити з деякими діафільма­ми, грамзаписами, що найчастіше використовуються для ознайом­лення дітей з природою.

В кабінеті методики ознайомлення з природою потрібно мати бібліотечку дитячої художньої літератури природничого характе­ру з добре виконаними ілюстраціями, яку використовують під час розглядання теми «Художня література як метод ознайомлення дошкільників з природою».

Важливе місце в педагогічному училищі відводиться вивченню теми «Куток природи і ділянка дитячого садка як основні бази для ознайомлення з природою». При цьому широко використовує­ться натуральна наочність, що представлена в кутку природи і на ділянці. Крім того, використовуються діафільми «Куток природи в дитячому садку», «Обладнання ділянки дитячого садка», діапози­тиви із зображенням дерев, кущів, багаторічних, дворічних, одно­річних квіткових рослин, що цвітуть, тощо.

Під час висвітлення тем «Ознайомлення з свійськими і дикими тваринами», «Ознайомлення дітей з порами року» широко викори­стовуються таблиці, діапозитиви, діафільми «Пори року», «Свій­ські тварини», «Дикі тварини», пейзажні картини, грамзаписи, на- стільно-друковані ігри тощо.

На уроках формування умінь і навичок викладачами педучи­лищ широко використовуються різноманітні матеріали (схеми ана­лізів, картки з інструкціями та ін.), які допомагають учням виконувати самостійні роботи. У створенні таких матеріалів вияв­ляється творчість викладача, його індивідуальність.

Значна кількість обладнання педагогічного процесу в педучили­щі виготовляється викладачами педучилища спільно з учнями. Від наполегливої роботи викладача по створенню обладнання зале­жить якість проведення уроків, якість знань учнів.

Кабінет методики ознайомлення з природою повинен мати до­відкову і методичну літературу для учнів.

Планування навчальної роботи викладача з курсу «Методика ознайомлення дітей з природою і практикум з природознавства» здійснюється шляхом складання календарно-тематичних та по­урочних планів.

Календарно-тематичний план складається на основі програми на півріччя. Він містить розподіл годин за темами. Поурочний план складається до кожного уроку. В ньому конкретно визначаю­ться тема, мета уроку, методи проведення уроку, наочність та ко­роткий хід уроку.



 

 

Мосіяшенко В.А. Українська етнопедагогіка: Навч. посіб. / Володимир Андрійович Мосіяшенко. – суми: ВТД «Університетська книга», 2005. – 176 с .

Тема 1. Загальні основи української етнопедагогіки

План

1. Зміст понять «педагогіка», «народна педагогіка», «етнопедагогіка», їх взаємозв'язок.

 

2. З історії розвитку української етнопедагогіки.

 

3. Мета, структурні компоненти української етнопедагогіки.

 

4. Основні принципи і засоби української етнопедагогіки.

 


Читайте також:

  1. I спосіб.
  2. Антиукраїнська політика російського царизму. Посилення централізаторсько-шовіністичних тенденцій
  3. Витоки сучасної української музики. Українська музика масових жанрів
  4. Власне українська лексика, її фонетичні та словотвірні ознаки
  5. Володимир Антонович
  6. Володимир Великий, Ярослав Мудрий і культурний розвиток Київської Русі
  7. Володимир Вернадський.
  8. ВОЛОДИМИР КИРИЛОВИЧ ВИННИЧЕНКО (26.07.1880-6.03.1951pp.).
  9. Володимир Кубійович
  10. Володимир Мономах
  11. Володимирове хрещення в легенді та реаліях
  12. Всеукраїнська школа волонтерів




Переглядів: 1269

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ОБЛАДНАННЯ КУРСУ | Поняття про педагогіку, народну педагогіку, етнопедагогіку

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.