Згідно із ч. 4 ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство» ФГ діє на основі Статуту, у якому зазначаються:
● найменування господарства, його місцезнаходження, адреса;
● предмет і мета діяльності;
● порядок формування майна (складеного капіталу);
● органи управління, порядок прийняття ними рішень;
● порядок вступу до господарства та виходу з нього;
● інші положення, що не суперечать законодавству України.
Майнова база ФГ
Майно ФГ належить йому на праві власності.
Майнові права, що входять до складеного капіталу ФГ, передаються йому на визначений у статуті термін.
У власності ФГ може перебувати будь-яке майно, у тому числі земельні ділянки, житлові будинки, господарські будівлі і споруди, засоби виробництва тощо, яке необхідне для ведення товарного сільськогосподарського виробництва і набуття якого у власність не заборонено законом. ФГ має право здійснювати відчуження та набуття майна на підставі цивільно-правових угод.
Порядок володіння, користування і розпорядження майном ФГ здійснюється відповідно до його статуту, якщо інше не передбачено угодою між членами ФГ та законом.
Член ФГ має право на отримання частки майна цього господарства при його ліквідації або у разі припинення членства у ФГ. Розмір частки та порядок її отримання визначаються Статутом ФГ.
Основою майна ФГ є його земельна ділянка. Згідно зі ст. 12 Закону України «Про фермерське господарство» землі ФГ можуть складатися із:
· земельної ділянки, що належить на праві власності ФГ як юридичній особі;
· земельних ділянок, що належать громадянам – членам ФГ на праві приватної власності;
· земельної ділянки, що використовується ФГ на умовах оренди.
Як уже зазначалося, члени ФГ мають право на одержання безоплатно у власність із земель державної і комунальної власності земельних ділянок у розмірі земельної частки (паю).
Членам ФГ передаються безоплатно у приватну власність з раніше наданих їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради. Земельні ділянки, на яких розташовані житлові будинки, господарські будівлі та споруди ФГ, передаються безоплатно у приватну власність у рахунок земельної частки (паю).