Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Завдання для СРС.

Облік фінансових результатів

Організація обліку доходів

Визнання та класифікація доходів

Тема. 9 Доходи і звітність

4.Порядок складання, затвердження та подання фінансової звітності. Методика аналізу балансу підприємства.

1.Бухгалтерський баланс.

2.Порядок здійснення додаткового випуску акцій.

Нормативним документом, який визначає методологічні за­сади формування в бухгалтерському обліку інформації про доходи підприємства та її розкриття у фінансовій звітності є Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 "Дохід", який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 р. № 290.

Норми цього Положення (стандарту) застосовуються підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами (далі — підприємства) незалежно від форм власності (крім бюд­жетних установ).

Дохід визначається під час збільшення активу або змен­шення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно

визначена.

Не визнаються доходами такі надходження від інших осіб:

1. Сума податку на додану вартість, акцизів, інших податків і обов'язкових платежів, що підлягають перерахуванню до бюджету й позабюджетних фондів.

2. Сума надходжень за договором комісії, агентським та іншим аналогічним договором на користь комітента, принципала. Сума попередньої оплати продукції (товарів, робіт, послуг).

3. Сума авансу в рахунок оплати продукції (товарів, робіт, послуг).

4. Сума завдатку під заставу або в погашення позики, як­ що це передбачено відповідним договором.

5.Надходження, що належать іншим особам.

6. Надходження від первинного розміщення цінних паперів.
Визнані доходи класифікуються в бухгалтерському обліку за такими групами:

а) дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг);

б) інші операційнідоходи;
и) фінансові доходи;

г) інші доходи;

д) надзвичайнідоходи.

Склад доходів, що відносяться до відповідної групи, вста­новлено Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку „Звітпро фінансові результати";

Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, інших товарів) визнається при наявності всіх наведених нижче умов:

- покупцеві передані ризики й вигоди, пов'язані з правом власностіпа продукцію (товар, інший актив);

- підприємство нездійснює надалі управління та конт­ролю зареалізованою продукцією (товарами, іншими активами);

- сума доходу (виручка) може бути достовірно визначена;

- є впевненість,що в результаті операції відбудеться збільшення економічних вигод підприємства, а витрати, пов'я­зані і цією операцією,можуть бути достовірно визначені.

Дохід не визнається, якщо здійснюється обмін продукцією (товарами,роботами, послугами та іншими активами), які с по­дібними за призначенням та мають однакову справедливу вартість.

Дохід, пов'язаний з наданням послуг, визнається, виходячи зі ступенязавершеності операції з надання послуг на дату балансу, якщо може бути достовірно оцінений результат цієї операції.

Результат операції з надання послуг може бути достовірно оцінений за наявності всіх наведених нижче умов:

- можливості достовірної оцінки доходу;

- імовірності надходження економічних вигод від надан­ня послуг;

- можливості достовірної оцінки ступеня завершеності надання послуг на дату балансу;

- можливості достовірної оцінки витрат, здійснених для надання послуг та необхідних для їх завершення.

Оцінка ступеня завершеності операції з надання послуг проводиться:

- вивченням виконаної роботи;

- визначенням питомої ваги обсягу послуг, наданих на певну дату, у загальному обсязі послуг, які мають бути надані;

- визначенням питомої ваги витрат, яких зазнає підприємство у зв'язку із наданням послуг, у загальній очікуваній сумі таких витрат.

Сума витрат, здійснених на певну дату, включає тільки ті витрати, які відображають обсяг наданих послуг на цю саму дату.

Якщо послуги полягають у виконанні невизначеної кількості дій (операцій) за визначений період часу, то дохід виз­начається шляхом рівномірного його нарахування за цей період (крім випадків, коли інший метод краще визначає ступінь завер­шеності надання послуг).

Якщо дохід (виручка) від надання послуг не може бути до­стовірно визначений, то він відображається в бухгалтерському обліку в розмірі визначених витрат, що підлягають відшкоду­ванню.

Якщо дохід (виручка) від надання послуг не може бути до­стовірно оцінений і не існує імовірності відшкодування зазнаних витрат, то дохід не визнається, а зазнані витрати визнаються ви­тратами звітного періоду. Якщо надалі сума доходу буде до­стовірно оцінена, то дохід визнається за такою оцінкою.

Визначений дохід (виручка) від реалізації продукції (то­варів, робіт, послуг) не коригується на величину пов'язаної з ним сумнівної та безнадійної дебіторської заборгованості. Сума такої заборгованості визнається витратами підприємства згідно з По­ложенням (стандартом) бухгалтерського обліку 10 "Дебіторська заборгованість".

Цільове фінансування не визнається доходом доти, поки не існує підтвердження того, що воно буде отримане та підпри­ємство виконає умови щодо такого фінансування.

Отримане цільове фінансування визнається доходом протягом тих періодів, в яких були зазнані витрати, пов'язані з вико­нанням умов цільового фінансування.

Цільове фінансування капітальних інвестицій визнається доходом протягом періоду корисного використання відповідних об'єктів інвестування (основних засобів, нематеріальних активів тощо) пропорційно сумі нарахованої амортизації цих об'єктів.

Цільове фінансування, що отримане як компенсація вит­рат (або збитків), яких вже зазнало підприємство, або з мстою не­гайної фінансової підтримки підприємства без майбутніх пов'я­заних із цим витрат, визнається доходом того періоду, в якому утворилася дебіторська заборгованість, пов'язана з цим фінан­суванням.

Дохід, який виникає в результаті використання активів підприємства іншими сторонами, визнається у вигляді процен­тів, роялті та дивідендів, якщо:

- імовірне надходження економічних вигод, пов'язаних з такою операцією;

- дохід може бути достовірно оцінений.
Такий дохід має визнаватися у такому порядку:

- проценти визнаються у тому звітному періоді, до якого вони належать,виходячи з бази їх нарахування та строку корис­тування відповідними активами;

- роялті визнаються за принципом нарахування згідно з економічним змістом відповідної угоди;

дивіденди визнаються у періоді прийняття рішення про їх виплату.

Дохід відображається в бухгалтерському обліку в сумі справедливої вартостіактивів, що отримані або підлягають от­риманню.

У разі відстроченняплатежу, внаслідок чого виникає різниця між справедливою вартістю та номінальною сумою гро­шових коштів або їх еквівалентів, які підлягають отриманню за продукцію (товари, роботи, послуги та інші активи), така різни­ця визнається доходом у вигляді процентів.

Сума доходу за бартерним контрактом визначається за справедливою вартістю активів, робіт, послуг, що одержані або підлягають одержанню підприємством, зменшеною або збільше­ною відповідно на суму переданих або одержаних грошових коштів теїх еквівалентів.

Якщо справедливу вартість активів, робіт, послуг, які от­римані або підлягають отриманню за бартерним контрактом, до­стовірно визначити неможливо, то дохід визначається за спра­ведливою вартістю активів, робіт, послуг (крім грошових коштів та їх еквівалентів), що передані за цим бартерним контрактом.

Для узагальнення інформації про доходи від операційної, інвестиційної і фінансової діяльності підприємства призначені рахунки класу 7 "Доходи і результати діяльності".

На рахунках цього класу, крім рахунку 76 "Страхові пла­тежі", протягом звітного року за кредитом відображається сума загального доходу разом із сумою непрямих податків, зборів (обов'язкових платежів), що включені до ціни продажу, за дебе­том — щомісячне відображення належної суми непрямих подат­ків, зборів (обов'язкових платежів), щорічне або щомісячне відне­сення суми чистого доходу на рахунок 79 "Фінансові результати".

До обліку доходів планом рахунків передбачено застосу­вання наступних бухгалтерських рахунків:

70 "Доходи від реалізації";

71 "Інший операційний дохід";

72 "Доходи від участі в капіталі";

73 "Інші фінансові доходи";

74 "Інші доходи";

75 "Надзвичайні доходи";

76 "Страхові платежі".

Для узагальнення інформації про доходи від реалізації гото­вої продукції, товарів, робіт і послуг, доходів від страхової діяль­ності, а також про суму знижок, наданих покупцям, та про інші ви­рахування з доходу призначено рахунок 70 "Доходи від реалізації".

Рахунок 70 "Доходи від реалізації"" має такі субрахунки:

701 "Дохід від реалізації готової продукції";

702 "Дохід від реалізації товарів";

703 "Дохід від реалізації робіт і послуг";

704 "Вирахування з доходу".

За кредитом субрахунків 701-703 відображається збіль­шення (одержання) доходу, за дебетом — належна сума непрямих податків (акцизного збору, податку на додану вартість та інших, передбачених законодавством); суми, які отримуються підприєм­ством на користь комітента, принципала; повернуті перестраховиками частки страхових платежів (страхових внесків, страхових премій); результат зміни резервів незароблених премій (у страхових організаціях); та списання у порядку закриття на рахунок 79 "Фінансові результати".

На субрахунку 701 "Дохід від реалізації готової продукції"

узагальнюється інформація про доходи від реалізації готової продукції.

На субрахунку 702 "Дохід від реалізації товарів" під­приємства торгівлі та інші організації узагальнюють інформацію про доходи від реалізації товарів.

На субрахунку 703 "Дохід від реалізації робіт і послуг" підприємства і організації, що виконують роботи і надають по­слуги, узагальнюють інформацію про доходи від реалізації робіт і послуг, про результати зміни резервів незароблених премій.

Аналітичний облік доходів від реалізації ведеться за вида­ми (групами) продукції, товарів, робіт, послуг, регіонами збуту та/або іншими напрямками, визначеними підприємством.

На субрахунку 704 "Вирахування з доходу" за дебетом відображається сума наданих після дати реалізації знижок покуп­цям, вартість повернених покупцем продукції та товарів та інші суми, що підлягають вирахуванню з доходу. За кредитом субра­хунку 704 відображається списання дебетових оборотів на раху­нок 79 "Фінансові результати".

Бухгалтерськими документами з обліку доходів від реа­лізації виступають: "Прибутковий касовий ордер", виписка банку, "Рахунок-фактура", "Товарно-транспортна накладна", "Наклад­на вимога на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів", та ін.

Віднесення доходу від реалізації на фінансові результати під основної діяльності здійснюється на підставі розрахунку (довідки) оформленої працівниками бухгалтерії.

Узагальнення інформації про інші доходи від операційної діяльності підприємства у звітному періоді, крім доходу (вируч­ки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) ведеться на рахунку 71 "Інший операційний дохід".

До інших операційних доходів відносяться: доходи від ре­алізації іноземної валюти; доходи від реалізації інших оборотних активів (крім фінансових інвестицій); доходи від операційної оренди активів, доходи від операційної курсової різниці за опе­раціями в іноземній валюті;суми одержаних штрафів, пені, неус­тойок та інших санкцій за порушення господарських договорів, які визнані боржником або щодо яких одержані рішення суду, арбітражногосуду про їх стягнення;доходи від списання креди­торської заборгованості, щодо якої минув строк позовної давності; відшкодуванняраніше списаних активів (надходження боргів, списаних як безнадійні); суми одержаних грантів та суб­сидій; інші доходи від операційної діяльності.

За кредитом рахунку 71 "Інший операційний дохід" відо­бражається збільшення (одержання) доходу, за дебетом — суми непрямих податків (податку на додану вартість, акцизного збору та інших зборів (обов'язкових платежів)) та списання в порядку закриття па рахунок 79 "Фінансові результати".

Рахунок 71 "Інший операційний дохід" має такі субрахунки:

711 "Дохід від реалізації іноземної валюти";

712 "Дохід від реалізації інших оборотних активів";

713 "Дохід від операційної оренди активів";

714 "Дохід від операційної курсової різниці";

715 "Одержані штрафи, пені, неустойки";

716 "Відшкодування раніше списаних активів";

717 "Дохід від списання кредиторської заборгованості";

718 "Одержані гранти та субсидії";

719 "Інші доходи від операційної діяльності".

На субрахунку 711 "Дохід від реалізації іноземної валюти" узагальнюється інформація про доходи від реалізації іноземної валюти.

На субрахунку 712 "Дохід від реалізації інших оборотних активів" узагальнюється інформація про доходи від реалізації оборотних активів (виробничих запасів, малоцінних та швидкозношуваних предметів тощо).

На субрахунку 713 "Дохід від операційної оренди активів" узагальнюється інформація про доходи від оренди (крім фінансо­вої) майна, якщо ця діяльність не с предметом (метою) створення підприємства.

На субрахунку 714 "Дохід від операційної курсової різниці" узагальнюється інформація про доходи від курсових різниць за активами й зобов'язаннями підприємства, пов'язани­ми з операційною діяльністю підприємства.

На субрахунку 715 "Одержані штрафи, пені, неустойки" узагальнюється інформація про штрафи, пені, неустойки та інші санкції за порушення господарських договорів, які визнані боржни­ком або щодо яких одержані рішення суду, арбітражного суду про їх стягнення, а також про суми з відшкодування зазнаних збитків.

На субрахунку 716 "Відшкодування раніше списаних ак­тивів" узагальнюється інформація про суми відшкодування підприємству вартості раніше списаних активів.

На субрахунку 717 "Дохід від списання кредиторської за­боргованості" узагальнюється інформація про доходи від списан­ня кредиторської заборгованості, що виникла в ході операційно­го циклу, по закінченні строку позовної давності.

На субрахунку 718 "Одержані гранти та субсидії" узагаль­нюється інформація про отримані підприємством гранти, асигну­вання та субсидії.

На субрахунку 719 "Інші доходи від операційної діяль­ності" узагальнюється інформація про інші доходи від опе­раційної діяльності, які не знайшли свого відображення на інших субрахунках рахунку 71 "Інший операційний дохід", зокрема про доходи від операцій з тарою, від інвентаризації тощо.

 

Бухгалтерськими документами по обліку інших операцій­них доходів є: "Прибутковий касовий ордер", виписка банку, "Рахунок-фактура", "Товарно-транспортна накладна", "На­кладна вимога на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів", договір оренди, "Акт приймання передачі (внутрішнього перемі­щення) основних засобів", контракти та договори, документаль­но оформлені рішення судових органів, "Книга обліку розра­хунків з депонентами", "Інвентаризаційнийопис товарно-матеріальних цінностей та ін.

Віднесення інших операційних доходів на фінансовий ре­зультат від основної діяльностіздійснюється на підставі розра­хунку (довідки), оформленої працівником бухгалтерії.

Для узагальнення інформації про доходи від інвестицій, які здійснені васоційовані, дочірні або спільні підприємства та облік яких ведетьсяза методом участі в капіталі, призначено ра­хунок 72 "Дохід від участів капіталі".

Рахунок 72 "Дохід від участі в капіталі" має такі субрахунки:

721 "Дохід від інвестицій в асоційовані підприємства";

722 "Дохід від спільної діяльності";

723 "Дохід від інвестицій в дочірні підприємства".

За кредитом рахунку відображається збільшення (одер­жання) доходу, за дебетом — списання в порядку закриття на ра­хунок 79 "Фінансові результати".

На субрахунку 721 "Дохід від інвестицій в асоційовані підприємства" узагальнюється інформація про доходи, пов'язані зі збільшенням часткиінвестора в чистих активах об'єкта інвес­тування, зокрема внаслідок одержання асоційованими підприєм­ствами прибутків або зростання власного капіталу асоційованих підприємств внаслідок інших подій (переоцінка необоротних ак­тивів та інвестицій тощо).

На субрахунку 722 "Дохід від спільної діяльності" уза­гальнюється інформація про доходи, пов'язані зі збільшенням ча­стки інвестора в чистих активах об'єкта інвестування, зокрема внаслідок одержання спільними підприємствами прибутків або зростання їх власного капіталу внаслідок інших подій (переоцінка необоротних активів та інвестицій тощо).

На субрахунку 723 "Дохід від інвестицій в дочірні підприємства" узагальнюється інформація про доходи, пов'язані зі збільшенням частки інвестора в чистих активах об'єкта інвес­тування, зокрема внаслідок одержання дочірніми підприємства­ми прибутків або зростання їх власного капіталу внаслідок інших подій (переоцінка необоротних активів та інвестицій тощо).

Аналітичний облік доходів від участі в капіталі ведеться за кожним об'єктом інвестування та іншими ознаками, визначе­ними підприємством.Щомісячне списання доходів від участі в капіталі на результат від фінансових операцій здійснюється на підставі довідки (розрахунку), оформленої працівником бухгалтерії.

Для обліку доходів, які виникають у ході фінансової діяльності підприємства, зокрема дивідендів, відсотків та інших доходів від фінансової діяльності, які не обліковуються на рахун­ку 72 "Дохід від участі вкапіталі" призначено рахунок 73 "Інші фінансові доходи".

Рахунок 73 "Інші фінансові доходи"має такі субрахунки:

731 "Дивіденди одержані";

732 "Відсотки одержані";

733 "Інші доходи від фінансових операцій".

За кредитом рахункувідображається визнана сума дохо­ду, за дебетом списання кредитового оборогу на рахунок 79 "Фінансові результати".

На субрахунку 731 "Дивідендиодержані" узагальнюється інформація про належні дивіденди від інших підприємств, що не є асоційованими, дочірніми та спільними.

На субрахунку 732 "Відсотки одержані"узагальнюється інформація про відсотки за облігаціями чи іншими цінними папе­рами, за якими не ведеться облік на субрахунку 731 "Дивіденди одержані", зокрема винагороди за здані в фінансову оренду нео­боротні активи тощо.

На субрахунку 733 "Інші доходи від фінансових операцій"узагальнюється інформація про інші доходи від фінансової діяль­ності, що не знайшли відображення на інших субрахунках рахун­ку 73 "Інші фінансові доходи".

Аналітичний облік фінансових доходів ведеться за об'єктами інвестування.

Бухгалтерськими документами по обліку інших фінансо­вих доходів виступають: "Прибутковий касовий ордер", виписка банку, "Товарно-транспортна накладна", "Накладна вимога на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів", "Акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів", кон­тракти та договори про передачу необоротних активів в фінансо­ву оренду та ін.

Для обліку доходів, які виникають в процесі звичайної діяльності, але не пов'язані з операційною та фінансовою діяль­ністю підприємства,призначено рахунок 74 "Іншідоходи".

За кредитом рахунку 74 "Інші доходи" відображається збільшення(одержання) доходу, за дебетом — належна сума не­прямих податків (податку на додану вартість, акцизного збору та інших зборів (обов'язкових платежів)) та списання в порядку закриття па рахунок 79 "Фінансові результати".

Рахунок 74 "Іншідоходи" має такі субрахунки:

741 "Дохід від реалізації фінансових інвестицій";

742 "Дохід від реалізації необоротних активів";

743 "Дохід від реалізації майнових комплексів"; .

744 "Дохід від неопераційної курсової різниці";

745 "Дохід від безоплатно одержаних активів";

746 "Інші доходи від звичайної діяльності".

На субрахунку 741 "Дохід від реалізації фінансових інвес­тицій" узагальнюється інформація про доходи від реалізації фінансових інвестицій.

На субрахунку 742 "Дохід від реалізації необоротних ак­тивів" узагальнюється інформація про доходи від реалізації нео­боротних активів.

На субрахунку 743 "Дохід від реалізації майнових ком­плексів" узагальнюється інформація про доходи від реалізації майнових комплексів.

На субрахунку 744"Дохід від неопераційної курсової різниці" узагальнюється інформація про курсові різниці за акти­вами та зобов'язаннями в іноземній валюті, які пов'язані з фінан­совою та інвестиційною діяльністю підприємства.

На субрахунку 745 "Дохід від безоплатно одержаних ак­тивів" узагальнюється інформація про доходи від безоплатно одержаних активів. У разі безоплатного одержання підприємс­твом необоротних активів, дохід визначається за сумою амортизаціїтаких активів одночасно з її нарахуванням.

На субрахунку 746 "Інші доходи від звичайної діяльності" узагальнюється інформація про інші доходи від звичайної діяль­ності, які не відображені на інших субрахунках рахунку 74 "Інші доходи", зокрема від списання кредиторської заборгованості, що не виникла в ході операційного циклу, після закінчення строку позовної давності, від вартості негативного гудвілу, яка виз­нається доходом.

 

Щомісячне списання доходів на результати іншої звичайноі діяльності здійснюється на підставі розрахунку (довідки), оформленої працівником бухгалтерії.

Для відображення доходів, які виникли внаслідок надзви­чайних подій застосовується рахунок 75 "Надзвичайні доходи". Рахунок 75 "Надзвичайні доходи" має такі субрахунки:

751 "Відшкодування збитків від надзвичайних подій";

752 "Інші надзвичайні доходи".

За кредитом рахунку відображається визнана сума до відшкодування, зокрема від страхових організацій, втрат від надзвичайних подій, за дебетом — списання в порядку закриття на рахунок 79 "Фінансові результати".

На субрахунку 751 "Відшкодування збитків від надзвичайних подій" відображається сума відшкодування втрат від надзвичайних подій, включаючи відшкодування витрат на попередження втрат від надзвичайних подій.

На субрахунку 752 "Інші надзвичайні доходи" відображається дохід від інших подій чи операцій, які відповідають визнанню надзвичайних подій.

Документами по обліку надзвичайних доходів виступа­ють: "Прибутковий касовий ордер", виписка банку, а також до­говори, які заключено із страховими організаціями.

Щомісячне списання надзвичайних доходів на рахунок 794 "Результат надзвичайних подій" проводиться на підставі роз­рахунку (довідки) оформленої працівником бухгалтерії.

Для узагальнення інформації щодо одержаних доходів у звітному періоді, які підлягають включенню до доходів у май­бутніх звітних періодах, призначено рахунок 69 "Доходи май­бутніх періодів".

До доходів майбутніх періодів відносяться, зокрема, дохо­ди у вигляді одержаних авансових платежів за здані в оренду ос­новні засоби та інші необоротні активи (авансові орендні пла­тежі), передплата на газети, журнали, періодичні та довідкові ви­дання, виручка за вантажні перевезення, виручка від продажу квитків транспортних і театрально-видовищних підприємств, абонентна плата за користування засобами зв'язку тощо.

За кредитом рахунку 69 "Доходи майбутніх періодів"відо­бражається сума одержаних доходів майбутніх періодів, за дебе­том — їх списання на відповідні рахунки обліку доходів та вклю­чення до складу доходів звітного періоду.

Аналітичний облік доходів майбутніх періодів ведеться за їх видами, датами їх утворення і визнання доходами звітного періоду.

Для обліку й узагальнення інформації про фінансові ре­зультати підприємства від звичайної діяльності та надзвичайних подій призначено рахунок 79 "Фінансові результати".

За кредитом рахунку 79 "Фінансові результати" відобра­жаються суми в порядку закриттярахунків обліку доходів, за де­бетом — суми в порядку закриття рахунків обліку витрат, також належна сума нарахованого податку на прибуток.

Сальдо рахунку при його закритті списується на рахунок 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)".

Рахунок 79 "Фінансові результати" має такі субрахунки:

791 "Результат основної діяльності";

792 "Результат фінансових операцій";

793 "Результат іншої звичайної діяльності";

794 "Результатнадзвичайних подій".

Па субрахунку 791 "Результат від основної діяльності" визначаєтьсяприбуток (збиток) від основної діяльності підприємства. Закредитом субрахунку відображається в порядку закриттярахунків сума доходів від реалізації готової продукції, товарів, робіт, послуг та від іншої операційної діяльності (рахун­ки 70 "Доходи від реалізації", 71 "Іншій операційний дохід"), за дебетом сума в порядку закриття рахунків обліку собівартості реалізованої готової продукції, товарів, робіт і послуг, адміністративнихвтрат, витрат на збут, інших операційних витрат(90"Собівартість реалізації", 92 "Адміністративні витрати", 93 "Ви фати па збут", 94 "Інші витрати операційної діяльності").

На субрахунку 792 "Результат фінансових операцій" виз­начається прибуток (збиток) від фінансових операцій підприємства. За кредитом субрахунку відображається списання суми в порядку закриття рахунків обліку доходів від участі в капіталі та інших фінансових доходів, за дебетом — списання фінансових витрат з рахунків 95 "Фінансові витрати" та 96 "Втрати від участі в капіталі".

На субрахунку 793 "Результат від іншої звичайної діяль­ності" визначається прибуток (збиток) від іншої звичайної діяль­ності підприємства. За кредитом рахунку відображається списан­ня суми в порядку закриття рахунків обліку доходів від інвес­тиційної та іншої звичайної діяльності підприємства, за дебе­том — списання витрат з рахунку 97 "Інші витрати".

На субрахунку 794 "Результат надзвичайних подій" визна­чається прибуток (збиток) від надзвичайних подій. За кредитом субрахунку відображається списання доходів, одержаних від над­звичайних подій, за дебетом — списання витрат від надзвичайних подій, що обліковуються на рахунку 99 "Надзвичайні витрати".

Підприємства, які для узагальнення інформації про витра­ти застосовують тільки рахунки класу 8 "Витрати за елементами", субрахунки рахунку 79 дебетують у кореспонденції з кредитом ра­хунків 23 "Виробництво", 26 "Готова продукція" та інших ра­хунків класу 2 "Запаси", а також з кредитом рахунків класу 1 "Не­оборотні активи" та класу 3 "Кошти, розрахунки та інші активи".

Кореспонденція бухгалтерських рахунків по обліку фінансових результатів

 

791 "Результат основної діяльності"
1. Віднесено на результат основної діяльності: - собівартість реалізації
    - адміністративні витрати
    - витрати на збут
    - інші витрати операційної діяльності
    - доходи від реалізації
    - інший операційний дохід

 

4.Пит. переходом до ринкової економіки в підприємства виникає необхідність формування розвинутої інфраструктури фінансового ринку, тобто забезпечення вільного обігу коштів у формі цінних паперів.

В Україні питанням регулювання ринку цінних паперів, займається Державна комісія з цінних паперів і фондового ринку, утворена Указом Президента 14.02.1997р. та яка працює згідно Положення про цінні папери і фондовий ринок.

Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку і її територіальні відділення здійснюють контроль за випуском та обігом цінних паперів, за винятком приватизаційних. Контроль за обігом приватизаційних паперів здійснює Фонд державного майна України.

 

Цінний папір-це грошовий документ, що засвідчує право володіння або відносини позики і визначає стосунки між собою, тобто між тим хто випустив цей документ і власником(покупцем) і передбачають як правило, виплату доходів у вигляді дивідендів пропорційно внесеній сумі на розвиток виробництва, а також передавання грошових прав іншим особам. .

До цінних паперів належать :

акції;

облігації внутрішніх та зовнішніх державних позик;

облігації місцевих позик;

облігації підприємств;

казначейські зобов'язання республіки;

ощадні сертифікати;

інвестиційні сертифікати;

векселі;

приватизаційні папери;

заставні;

іпотечні цінні папери.

Акція-це цінний папір без визначення строку обігу, який посвідчує внесення визначеної частки до Статутного фонду акціонерного товариства, що дає право на управлінні ним і на одержання частини прибутку у формі дивідендів, а також на участь у розподілі майна у разі ліквідації товариства(компанії)

На акції вказані її номінальна вартість, а продажна ціна називається її курсом.

Акції є:

-іменними

-на пред»явника

-привілейованими

-простими

Власник привілейованої акції має переважне право:

-одержання дивідендів

-приорітетну участь у розподілі майна АТ

Не має право голосу в управлінні акціонерним товариством.

Реквізити акції:

-фірмове найменування підприємства, що випустило акцію, його місцезнаходження, найменування цінного паперу-«акція»

-її порядковий номер, дата випуску, категорія акції, номінальна вартість, ім.»ґ держателя(іменна акція)

-розмір Статутного капіталу і кількість акцій акціонерного товариства(на день випуску акцій)

-підпис керівника підприємства або уповноваженої на це особи

Реєстрація випуску акцій в сумі більшій 21,5 млн.грн. здійснює Державна комісія з цінних паперів, а меншій-територіальними відділами.

Облік розрахунків з акціонерами, що працюють на підприємстві та працюють на підприємстві та володіють акціями ведуть на рахунку 67 «Розрахунки з учасниками», який призевчено для узагальнення інформації про розрахунки з учасниками та засновниками, що пов»язані з поділом прибутку(дивіденди тощо)

На кредиті рахунку 67 «Розрахунки» з учасниками відображається збільшення заборгованості підприємства, перед засновниками та учасниками, на дебеті-її зменшення (погашення, в тому числі реінвестування доходів тощо).

Рахунок 67 «Розрахунки з учасниками» має два субрахунки:

-671 Розрахунки за нарахованими дивідендами

-672 Розрахунки за іншими виплатами

Джерелом нарахування дивідендів є прибуток, що залишається в розпорядженні підприємства після оподаткування, або інших передбачених установчими документами джерел.

Оподаткування

Облігації-це цінні папери, що засвідчують внесення її власником грошових коштів і підтверджують зобов»язання відшкодувати йому номінальну вартість у передбачений термін з сплатою фіксованого відсотку

Облігації випускаються державними, орендними,колективними та іншими підприємствами, причому акціонерним товариствам на суму, що не перевищує 25 % і облігація на відміну від акції не дає права на участь в управлінні.

Бланки акцій і облігацій зберігають як бланки суворої звітності, які обліковуються на позабалансовому рахунку 08 Бланки суворого обліку.

Ощадні сертифікати-це письмове свідоцтво кредитної установи(банку) про депонування грошових коштів, що засвідчує право вкладника на одержання по закінченню встановленого терміну депозиту і процентів по ньому.

Видаються ощадні сертифікати як іменні, так і на пред”явника, причому іменні обенрненню не підлягають, а їх продаж є недійсним.

Ощадні сертифікати містять такі реквізити:

-найменування цінного паперу-“сертифікат”

-найменування кредитної установи, що випустила сертифікат, її мйсцезнаходження

-порядковий номер

-дата випуску

-сума депозиту

строк вилучення вкладу

-найменування власника і який є його власником

-підпис керівника банку або іншої уповноваженої особи.

Облік ощадних сертифікатів ведуть на рахунку 313 “Інші рахунки в банку в національній валюті” і 314 в іноземній валюті.

До цього часу доходи від іменних сертифікатів звільняються від оподаткування, а доходи від неіменних сертифікатів оподатковуються за ставкамиоподаткування за місцем основної роботи.

Вексель-це цінний папір, що засвідчує безумовний грошовий обов”язок векселедавця сплатити до настання терміну визначену суму коштів власникові векселя(векселеотримувачеві)

Відповідно до ст. 4 Закону України від 05.04.2001 р. N 2374-III "Про обіг векселів в Україні" (далі - Закон N 2374) видавати переказні та прості векселі можна лише для оформлення грошового боргу за фактично поставлені товари, виконані роботи, надані послуги.

Переказний вексель містить такі реквізити:

-найменування –вексель

-зазначення терміну платежу

-підпис векселедавця

-прості й нічим не обумовлені пропонування спалтити визначену суму

-найменування платника.

При відсутності в простому й переказному векселях одного з реквізитів вони не мають сили, за винятком, якщо не вказано місце складання і термін платежу.

Векселі використовуються в основнму при відстроченні платежів або коли є потреба в проведенні фінансової операції.

Заборгованість за розрахунками з покупцями, замовниками та іншими дебіторами, забеспечену векселями, підприємством обліковуються на рахунку 34 “Короткострокові векселі одержані” з аналітичним обліком по кожному одержаному векселю.

Заборгованість за розрахунками з постачальниками, підрядчиками та іншими кредиторами, забеспечену виданими векселями, підприємство обліковує на рахунку 62 “Короткострокові векселя видані”

Казначейські зобов”язання-це різновид цінних паперів на пред”явника, які розміщуютьс яна добровільних засадах, посвідчують внесення їх тримачами грошових коштів до бюджету і дають право на одержання фінансового доходу протягом всього терміну володіння цими цінними паперами.

Випускаються такі види казначейських зобов”язань

-короткострокові до 1 року

-середньострокові-від 1 до 5 років

-довгострокові –від 5 до 25 років

Всі вони випускаються Міністерством фінансів

Дохід за казначейськими зобов”язаннями починають сплачувати у наступному році після їх придбання.

Аналітичний облік казначейських векселів ведеться за термінами погашення векселів і способами їх одержання.

Приватизаційні папери приміняються з метою участі громадян України в приватизації майна державних підприємств.

Приватизаційна діяльність з приватизаційними сертифікатами здійснюється шляхом обміну приватизаційних сертифікатів на паї, акції, та здійснюються посередником від свого імені, за дорученням, за рахунок і на ім”я власника приватизаційних сертифікатів.

Посередницька діяльність з приватизаційними паперами здійснюється за наявності ліцензії Фонду державного майна України і здійснюють її як фізичні так і юридичні особи, в майні яких частка держави не перевищує 25 %.

 

5.

Контроль за додержанням законодавства про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні здійснюється відповідними органами в межах їх повноважень, передбачених законами.

На основі даних бухгалтерського обліку підприємства зобов'язані складати фінансову звітність. Фінансову звітність підписують керівник та бухгалтер підприємства.

Фінансова звітність підприємства (крім бюджетних установ, представництв іноземних суб'єктів господарської діяльності та суб'єктів малого підприємництва, визнаних такими відповідно до чинного законодавства) включає: баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, звіт про власний капітал та примітки до звітів.

Для суб'єктів малого підприємництва і представництв іноземних суб'єктів господарської діяльності національними положеннями (стандартами) встановлюється скорочена за показниками фінансова звітність у складі балансу і звіту про фінансові результати.

Форми фінансової звітності підприємств (крім банків) і порядок їх заповнення встановлюються Міністерством фінансів України за погодженням з Державним комітетом статистики України.

Форми фінансової звітності банків і порядок їх заповнення встановлюються Національним банком України за погодженням з Державним комітетом статистики України.

Підприємства, що мають дочірні підприємства, крім фінансових звітів про власні господарські операції, зобов'язані складати та подавати консолідовану фінансову звітність.

Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, до сфери управління яких належать підприємства, засновані на державній власності, та органи, які здійснюють управління майном підприємств, заснованих на комунальній власності, крім власних звітів, складають та подають зведену фінансову звітність щодо всіх підприємств, що належать до сфери їх управління.

Зазначені органи також окремо складають зведену фінансову звітність щодо господарських товариств, акції (частки, паї) яких перебувають відповідно у державній та комунальній власності.

Об'єднання підприємств крім власної звітності складають і подають зведену фінансову звітність щодо всіх підприємств, які входять до їх складу, якщо це передбачено установчими документами об'єднань підприємств відповідно до законодавства. (

Звітним періодом для складання фінансової звітності є календарний рік. Проміжна звітність складається щоквартально наростаючим підсумком з початку звітного року в складі балансу та звіту про фінансові результати. Баланс підприємства складається за станом на кінець останнього дня кварталу (року).

Перший звітний період новоствореного підприємства може бути менш як 12 місяців, але не більш як 15 місяців.

Звітним періодом підприємства, що ліквідується, є період з початку звітного року до дати прийняття рішення про його ліквідацію.

Підприємства зобов'язані подавати квартальну та річну фінансову звітність органам, до сфери управління яких вони належать, трудовим колективам на їх вимогу, власникам (засновникам) відповідно до установчих документів, якщо інше не передбачено цим Законом. Органам виконавчої влади та іншим користувачам фінансова звітність подається відповідно до законодавства. Термін подання фінансової звітності встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Фінансова звітність підприємств не становить комерційної таємниці, крім випадків, передбачених законодавством.

Відкриті акціонерні товариства, підприємства - емітенти облігацій, банки, довірчі товариства, валютні та фондові біржі, інвестиційні фонди, інвестиційні компанії, кредитні спілки, недержавні пенсійні фонди, страхові компанії та інші фінансові установи зобов'язані не пізніше 1 червня наступного за звітним року оприлюднювати річну фінансову звітність та консолідовану звітність шляхом публікації у періодичних виданнях або розповсюдження її у вигляді окремих друкованих видань.

У разі ліквідації підприємства ліквідаційна комісія складає ліквідаційний баланс та у випадках, передбачених законами, публікує його протягом 45 днів.

Контроль за додержанням законодавства про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні здійснюється відповідними органами в межах їх повноважень, передбачених законами.

Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 2"Баланс"

Цим Положенням (стандартом) визначаються зміст і форма балансу та загальні вимоги до розкриття його статей і норми цього Положення (стандарту) застосовуються до балансів підприємств, організацій та інших юридичних осіб (далі - підприємства) усіх форм власності (крім банків і бюджетних установ). інформації про фінансовий стан підприємства на звітну дату.

У балансі відображаються активи, зобов'язання та власний капітал підприємства.

Згортання статей активів та зобов'язань є неприпустимим, крім випадків, передбачених відповідними положеннями (стандартами).

Підсумок активів балансу повинен дорівнювати сумі зобов'язань та власного капіталу.

Актив відображається в балансі за умови, що оцінка його може бути достовірно визначена і очікується отримання в майбутньому економічних вигод, пов'язаних з його використанням.

Зобов'язання відображається у балансі, якщо його оцінка може бути достовірно визначена та існує ймовірність зменшення економічних вигод у майбутньому внаслідок його погашення.

Власний капітал відображається в балансі одночасно з відображенням активів або зобов'язань, які призводять до його зміни.

 


Читайте також:

  1. V. Завдання.
  2. VІ. Підсумки уроку і повідомлення домашнього завдання.
  3. Адаптація персоналу: цілі та завдання. Введення у посаду
  4. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  5. АКТУАЛЬНI ПРОБЛЕМИ І ЗАВДАННЯ КУРСУ РОЗМIЩЕННЯ ПРОДУКТИВНИХ СИЛ УКРАЇНИ
  6. Актуальність і завдання курсу безпека життєдіяльності. 1.1. Проблема безпеки людини в сучасних умовах.
  7. Аналіз руху грошових коштів у контексті нової фінансової звітності Важливим завданням аналізу фінансового стану підприємства є оцінка руху грошових коштів підприємства.
  8. Аудит, його мета та завдання
  9. Багатокритеріальні завдання оптимального керування
  10. Багатокритерійні завдання і можливі шляхи їхнього рішення.
  11. Безпека життєдіяльності людини – найважливіше завдання людської цивілізації
  12. Бухгалтерська звітність, її значення, завдання і вимоги




Переглядів: 739

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Побудова мереж FDDI. | Визнання доходів і витрат

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.059 сек.