Наступним принципом виборів є їх рівність. Цей принцип передбачає, що кожен виборець має рівну кількість голосів, отримує рівну кількість бюлетенів. На підставі цього принципу не можна голосувати навіть за найближчих людей — батьків, дідуся, бабусю тощо.
Принцип таємності голосування, який передбачає неприпустимість здійснення будь-якого контролю за волевиявленням громадян, також закріплений конституційно.
Поняття прямих виборів розкриваю у ході розповіді, використовуючи схеми № 1 і 2. Схема № 1 ілюструє прямі вибори — виборець безпосередньо, прямо голосує за кандидатів до всіх органів і на всі посади. Схема № 2 пояснює непрямі вибори на прикладі відомого учням з курсу «Всесвітня історія» (8 клас) порядку обрання Сенату США на початку їх історії та Президента США (донині). Як приклад можна використати також непрямий порядок виборів делегатів на Всеукраїнські з’їзди Рад, що існував у 1920—1930-ті pp. в Україні.
Схема № 1
ПРЯМІ ВИБОРИ
Схема № 2
НЕПРЯМІ ВИБОРИ
При коментуванні схем вказую, що при непрямих виборах пересічний громадянин-виборець бере участь лише в першому етапі виборів. У наступних етапах він прямої участі не бере — обирають лише спеціально визначені особи: представники, виборці, депутати певних органів тощо.
З’ясувавши особливості прямих і непрямих виборів, роблю висновок, що в Україні провадяться лише прямі вибори.