Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ОБРОБКА МОВНОГО СИГНАЛУ

Кількість відомостей, що містяться в мовному сигналі, визначається тривалістю сигналу Т, шириною частотного діапазону F і динамічним діапазоном Dc, визначуваним по формулі

де Ротах і Дшп — максимальна і мінімальна потужність сигналу. Об'ємом сигналу

При кодуванні можна змінювати будь-який з трьох параметрів сигналу за рахунок іншого або інших; важливо, щоб об'єм сигналу залишився незмінним.

Рівень високочастотних складових мовного сигналу нижче, ніж низькочастотних, тому вони сильніше маскуються перешкодами. Розбірливість мови визначається в основному високочастотними складовими, тому застосовують частотну корекцію мовних сигналів з таким розрахунком, щоб спектральні складові всіх частот були приблизно рівні. При цьому підйом у області високих частот доходить до 20...25 дБ.

У передавальній частині каналу зв'язку здійснюють компресію параметрів мовного сигналу, а в приймальній частині — їх э до з -пандирование. Пристрій, що складається з компресора і експандера, називають компандером. Залежно від параметра розрізняють компандування динамічного, частотного діапазонів і тимчасове.

Динамічний діапазон мовних сигналів вельми широкий і передати його без спотворень важко, оскільки рівень перешкод в каналах зв'язку досить високий. Тому динамічний діапазон компресують або обмежують на вході каналу зв'язку. Поки рівень сигналу не перевищить певного значення (порогу), коефіцієнт передачі обмежувача залишається незмінним. При перевищенні порогу коефіцієнт передачі обмежувача зменшується. Коли сигнал оброблений обмежувачем, то при прийомі не відновлюється динамічний діапазон, а виключається перевантаження каналу при гучних звуках. Розбірливість мови при використанні обмежувача підвищується.

Компресує мови при передачі, як правило, припускає експандірованіє її при прийомі. Динамічний діапазон сигналів відновлюється і зменшується дія перешкод, які є в каналі зв'язку. Іноді при передачі застосовують компресію мовних сигналів, а на прийомі експандірованіє не виробляють. Хоча при цьому спотворюється динамічний діапазон сигналів, але середній рівень мови підвищується і розбірливість сигналів збільшується.

Методи компандування частотного діапазону, засновані на діленні і множенні частотних спектрів, виявилися неефективними. Простий спосіб — скорочення динамічного діапазону зверху і знизу — виявився найбільш прийнятним, особливо в умовах флуктуаційних шумів, і найбільш широко використовуваним в каналах зв'язку. Обмеження частотного діапазону мови знизу частотою 300 Гц, а зверху — частотою 3500 Гц приводить до деякого підвищення розбірливості. За відсутності шумів і перешкод достатня розбірливість виходить навіть при передачі мови із смугою 1000 Гц.

Суть тимчасового компандування полягає у виключенні з мови на передавальній частині певних тимчасових інтервалів, унаслідок чого з'являються паузи, які можуть бути заповнені іншою передачею. Один з методів тимчасового компандування ре алізован в статистичних системах передачі. У цих системах каж доє напрям передачі по каналу використовується тільки протягом половини часу розмови, а паузи між словами і фразами складають близько половини тривалості мовних сигналів. Отже, канал використовується тільки протягом 25 % часу; у інші 75 % часу можна організувати передачу мови інших абонентів. За допомогою швидкодіючих систем комутації канал надається абоненту тільки на час вимовлення їм звуків. Статистичні системи передачі ефективні при великих пучках каналів: при 120 абонентах, наприклад, достатньо тільки 36 каналів.


Читайте також:

  1. А — позитивна умовна реакція натискання на клавішу, В — бурхлива емоційно-рухова реакція за відсутності харчового підкріплення сигналу.
  2. Аналітична обробка інформації вузлами інформаційно-аналітичної функціональної підсистеми МОЗ України і питань НС.
  3. Безпека при заготівлі та приготуванні кормів (подрібнення, теплова, хімічна обробка).
  4. Бухгалтерська обробка документів.
  5. Введення інформації в ЕОМ та її обробка
  6. Вихідні прийоми наукового аналізу мовного матеріалу
  7. Графічна інформація та її обробка на мові Pascal.
  8. Графоаналітична обробка даних при двох змінних факторах і лінійної залежності
  9. Деякі аспекти мовного етикету українців
  10. До умовного друкарського аркуша
  11. Дотримання мовного етикету у різних ділових ситуаціях
  12. Електроконтактна обробка




Переглядів: 760

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
РЕЧЕОБРАЗОВАНІЕ І СПРИЙНЯТТЯ ЗВУКОВИХ СИГНАЛІВ | ПРИНЦИПИ ПОБУДОВИ ВОКОДЕРОВ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.