Кожна з ринкових установ має відношення до функціонування певних ринків. Проте треба визнати, що цей поділ є досить умовним. Скажімо, банк може мати відношення до функціонування ринку товарів (хоча це на схемі не позначено), коли покупець бере у банку кредит на придбання певних речей, а фондова біржа — до функціонування ринку капіталів, коли одержані завдяки їй ресурси перетворюються у джерело нагромадження. Тому доцільно вести мову про більш і менш тісні зв’язки певних установ з тими чи іншими ринками.
Товарні біржі обслуговують ринок товарів і ринок ресурсів, фондові біржі — ринок цінних паперів, банк — ринок грошей і капіталів, фінансово-кредитні посередники — ринок капіталів і цінних па перів, служби зайнятості — ринок праці.
Розглянемо діяльність кожної ринкової установи.
Товарні біржі.Товарна біржа є асоціацією торговців, які об’єднуються з метою впорядкування торгівлі та полегшення торговельних операцій.
Вік товарної біржі визначити важко. Є свідчення, що ще у Стародавньому Римі існували зібрання торговців з метою обміну інформацією та укладання угод. У XVI — XVII ст. роль бірж надзвичайно зростала у зв’язку з розвитком світової торгівлі. Провідними в ті часи були біржі міст Антверпена, Ліона, Амстердама. У XVIII ст. найвідомішою стає Королівська біржа в Лондоні. У XX ст. центр біржової торгівлі перемістився у США. Сьогодні із кожних 100 угод, що укладаються в світі, 84 здійснюються у США.