Відповідно до ст. 481 ЦК України раціоналізаторська пропо-ч- зиція- це визнана юридичною особою пропозиція, що містить тех- '' нологічне (технічне) або організаційне рішення у будь-якій сфері її ;•'; діяльності.
За своєю сутністю раціоналізаторські пропозиції, як і винаходи, ;'■; є технічними рішеннями, але відрізняються від останніх мірою но- визни. Раціоналізаторська пропозиція має, так би мовити, «місцеву» новизну, є новою щодо техніки і технології, яка використовується на даному підприємстві, незалежно від того, відоме це технічне рішен- ня ще деінде чи ні. Економічне значення раціоналізаторських про- позицій полягає в тому, що вони підвищують техніко-технологічний і рівень виробництва на підприємстві. Технологія виробництва, як правило, залишається незмінною протягом відносно тривалого пе- ріоду. За умови швидких темпів науково-технічного прогресу все частіше з'являються нові технологічні процеси та більш досконале обладнання. У зв'язку з цим періодично виникає потреба в модер- нізації діючого устаткування та вдосконалення технологічних про- цесів, що і є об'єктом раціоналізаторських пропозицій.
Об'єктом раціоналізаторської пропозиції може бути об'єкт або процес.
Раціоналізаторськими вважаються пропозиції щодо вдоско- налення використовуваної техніки (машин, агрегатів, пристроїв), продукції, що виготовляється, способів контролю, спостереження й дослідження, техніки безпеки, а також пропозиції, які сприяють