Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Функціональні характеристики серцево-судинної системи

 

Функціональні особливості серця спортсмена стосуються всіх його функцій: автоматизму, збудливості, провідності й скорочення. У роботі тренера чи викладача фізичного виховання найбільший інтерес викликає скорочувальна функція міокарда, яку оцінюють в основному за показниками кардіодинаміки та гемодинаміки. Для кількісної оцінки кардіодинаміки в спортсменів використовується фазовий аналіз систоли лівого шлуночка. Він полягає у вимірюванні тривалості періодів і фаз систоли. При цьому особлива увага звертається на тривалість фази ізоволюмічного скорочення й періоду викиду. Фаза ізоволюмічного скорочення характеризує той час, протягом якого внутрішлуночковий тиск підвищується від мінімального рівня під час діастоли до рівня тиску в аорті. В цей момент аортальні клапани відкриваються і починається період викиду крові зі шлуночків. Тривалість фази ізоволюмічного скорочення залежить від швидкості підвищення тиску в лівому шлуночку (тобто вона безпосередньо відображає скоротливість міокарда).

У спортсменів, які тренуються на витривалість, тривалість основних фаз систоли істотно відрізняється від зареєстрованих у нетренованих людей. Ці особливості кардіодинаміки найбільш відображаються в повному фазовому синдромі гіподинамії (ПФСГ) міокарда, який характеризується переважно подовженням фази ізоволюмічного скорочення, зниженням швидкості підвищення тиску в шлуночку, відносним скороченням періоду вигнання, збільшенням кінцевого діастолічного об'єму (КДО) і маси міокарда. ПФСГ міокарда є одним із проявів економії серцевої діяльності в спортсменів і вказує на те, що серце спортсмена в умовах спокою працює більш економно під час кожної систоли.

Поряд із ПФСГ спостерігається неповний фазовий синдром гіподинамії (НФСГ) міокарда, який характеризується збільшеною тривалістю фази ізоволюмічного скорочення і зниженою швидкістю підвищення тиску в шлуночку при практично нормальній діяльності періоду вигнання.

У спортсменів, які займаються переважно швидкісно-силовими видами спорту, кардіодинаміка мало відрізняється від тієї, яка характерна для здорових нетренованих людей.

Скорочувальна функція міокарда оцінюється за тією кількістю крові, яка викидається з серця в стані спокою і при навантаженні - показники гемодинаміки. Як відомо, ударний об'єм крові у здорових нетренованих людей частіше за все коливається в межах 40-90 мл, у спортсменів - у межах 50-100 мл (у деяких спортсменів у спокої ця величина складає 100-140 мл). Таким чином, у спортсменів в умовах спокою є тенденція до збільшення ударного об'єму крові. Є два механізми, які пояснюють цю тенденцію. Один із них пов'язаний з антропометричними особливостями спортсменів: чим вищий у них ріст і більша вага, іншими словами, чим більша площа поверхні тіла, тим більший і ударний об'єм крові. Наприклад, у баскетболістів, даний показник коливається в межах 85-140 мл. У спортсменів з малими розмірами тіла він ближчий до нижньої границі наведеного діапазону.

Другий механізм збільшення ударного об'єму крові у спортсменів пов'язаний із характером спортивної діяльності. Найбільші величини серцевого об'єму спостерігаються у спортсменів із високим рівнем загальної фізичної працездатності (у лижників, велосипедистів, стайєрів). Як уже говорилося, у таких спортсменів відмічаються найбільші розміри серця, порожнини якого дилятовані, КДО в шлуночках збільшений, що дозволяє здійснювати більший серцевий викид. Характерно, що саме в цих спортсменів відмічається більш низька частота серцевих скорочень.

Головний гемодинамічний показник - хвилинний об'єм кровообігу (ХОК) - характеризує рівень кровопостачання тканин і пов'язану з цим доставку до них кисню та виведення від них вуглекислоти. У здорових нетренованих осіб хвилинний об'єм крові складає 3-6 л/хв. при вертикальному положенні тіла. У спортсменів величина хвилинного об'єму крові коливається у ширших межах: від 3 до 10 л/хв. Чим більша поверхня тіла, тим вища й середня величина хвилинного об'єму крові.

Синусова брадикардія спостерігається у всіх спортсменів, які регулярно тренуються. Брадикардія найбільше виражена у тих спортсменів, які тренуються на витривалість. ЧСС 40-50 за хвилину в стані спокою є звичайною для кваліфікованих спортсменів.

Функціональні характеристики серцево-судинної системи особливо демонстративні при фізичному навантаженні. У цей

час повністю перебудовується кардіодинаміка: тривалість усіх фаз серцевого циклу скорочується. Замість фазового синдрому гіподинамії міокарда в спокої при навантаженні завжди спостерігається гіпердинамія міокарда. У висококваліфікованих спортсменів вона виявляється переважно скороченням (у 20-30 раз) фази ізоволюмічного скорочення. А це означає, що максимальна швидкість підвищення тиску в шлуночку значно зростає, що свідчить про посилення скорочення серцевого м'язу. Як наслідок цього зростає ударний об'єм крові (до 150-200 мл), ЧСС зростає до 185-200 ударів за хвилину. ЧСС при межових навантаженнях може зростати в 5-6 раз, у той час як у людей, які не займаються спортом, всього у 2,5-3 рази. Величини максимального систолічного об'єму крові спостерігаються лише в певному діапазоні ЧСС. Для нетренованих осіб ці межі коливаються від 100-110 ударів за хвилину, до 170-180 ударів за хвилину. У спортсменів високої кваліфікації ці межі складають відповідно 110-130 ударів за хвилину, верхня - 190-200 ударів за хвилину. Хвилинний об'єм крові при максимальних навантаженнях може підвищуватися до 25-40 л/хв.

Показники функціонального стану артеріальних судин у спортсменів, як правило, відповідають віковим стандартам. У добре тренованих спортсменів швидкість розповсюдження пульсової хвилі частіше буває на нижній межі норми, що забезпечує зменшення еластичного опору виходу крові з серця в судини. Це додатково забезпечує економізацію серцевого скорочення в умовах спокою. При фізичному навантаженні еластичність судин підвищується, в той час як периферичний опір знижується, що приводить до збільшення кровообігу в капілярах, прискорення току крові по великих судинах.

Одним із головних показників функціонального стану серцево-судинної системи є тиск крові в артеріях. У більшості спортсменів величини артеріального тиску (АТ) відповідають віковим стандартам. Разом із тим, у деяких спортсменів реєструється як підвищений, так і знижений АТ. Підвищення АТ часто пов'язане з гіперкінетичним кровообігом, коли хвилинний об'єм крові в спокої збільшений, а периферичний опір нормальний. Раніше знижений АТ у спортсменів розглядався як прояв високої тренованості. Але в останні роки на основі аналізу великої кількості клінічного матеріалу стало ясно, що знижений АТ може бути ознакою патології. Тільки у 33,2% спортсменів гіпотонія має фізіологічне походження і вказує на високий рівень тренованості (А. Г. Дембо); у решти спортсменів низький АТ пов'язаний з наявністю вогнищ хронічної інфекції, з перевтомою і т. ін.


Читайте також:

  1. I. Органи і системи, що забезпечують функцію виділення
  2. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  3. II. Анатомічний склад лімфатичної системи
  4. IV. Розподіл нервової системи
  5. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  6. IV. Філогенез кровоносної системи
  7. POS-системи
  8. T. Сутність, етіологія та патогенез порушень опорно-рухової системи
  9. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  10. VI. Філогенез нервової системи
  11. А) Заробітна плата її форми та системи.
  12. А) Заробітна плата, її форми та системи.




Переглядів: 2759

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Структурні особливості серця у спортсменів | Адаптація дихальної системи до фізичних навантажень

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.02 сек.