Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Пропорції тіла спортсменів різних спеціалізацій

Відомо, що на пропорції тіла впливають як ендогенні, так і екзогенні фактори. У зв'язку з цим пропорції тіла неоднакові в різних статевих, вікових і етнічних групах. Вони відрізняються і в межах однієї вікової статевої групи. Пропорції тіла можуть змінюватися під впливом занять спортом. Цьому впливу значною мірою піддаються обводи, а також поперечний і передньо-задній розміри грудної клітки. Поздовжні розміри тіла мало змінюються під впливом спортивного тренування. Вивчення пропорцій тіла у спортсменів у зв'язку зі спортивною спеціалізацією дозволяє встановити характерні риси будови тіла, які можуть сприяти досягненню високих спортивних результатів. Так, Дж. Таннер вказував, що в боротьбі зависокі спортивні результати (нарівні міжнародного класу) різниця в будові тіла спортсменів може бути при певних умовах вирішальною.

Матеріали про пропорції тіла спортсменів можуть допомогти більш правильному відбору для занять спортом, а також вибрати специфічні вправи для усунення недоліків у пропорціях тіла, індивідуалізувати спортивне тренування.

Зараз встановлено, що, наприклад, метальники порівняно з бігунами й плавцями мають більшу довжину тіла, довжину ноги й руки, ширину плечей і таза, тобто за першими двома ознаками належать до доліхоморфного, а за двома останніми - до брахіморфного типу пропорцій тіла. Відмічено, що швидкість усіх рухів обернено пропорційна вазі тіла, тобто із збільшенням ваги тіла знижуються результати в силових і швидкісно-силових вправах, пов'язаних із переміщенням власного тіла в просторі. Численні спостереження показують, що в бігу на короткі дистанції високих результатів досягають люди з різною довжиною тіла, але в останні роки переможцями великих міжнародних змагань частіше стають високорослі спринтери з відносно невеликою вагою (наприклад, у найсильніших бігунок світу масоростовий індекс становить 341 г/см). Інформативним критерієм відбору бігунів можна вважати також відносну довжину ніг (до довжини тіла): у спринтерів ноги коротші, ніж у бігунів на 400 м; у стайєрів коротші, ніж у спринтерів; найдовші ноги в бар'єристів. У баскетболістів переважно довгі ноги й вузькі плечі, тобто доліхоморфний тип пропорцій тіла. Для гімнастів характерний мезоморфний тип з деякою тенденцією до доліхоморфії.

Якщо порівняти розміри сегментів верхньої кінцівки, то можна відмітити, що в гімнастів найкоротше плече й передпліччя, але найдовша кисть (важливо для захоплення снаряда). Для баскетболістів характерна найбільша довжина плеча при середній довжині передпліччя й кисті. У волейболістів -довге плече і особливо передпліччя з відносно короткою кистю.

Пропорції тіла борців визначають не стільки результативність, скільки індивідуальні особливості техніки.

Так, дворазовий чемпіон світу С. Рибалко і чемпіон снігу А. Саядов мають майже однаковий ріст, але різні розміри сегментів кінцівок (у Рибалка довше передпліччя). Тому перший найбільшу кількість перемог досягнув в основному за рахунок кидків через спину і переводом „ривком", а другий за рахунок кидків „вертушкою" і переводом „нирком". Тому при виборі індивідуальної техніки потрібно враховувати довжину кінцівки та їх сегментів. Борцям, які мають довгі кінцівки, легше виконати прийоми, пов'язані з моментом скручування, згинання, тобто такі, в яких результат в основному залежить від уміння створити супернику умови нестійкої рівноваги.

Наведені дані дозволяють говорити, що розміри тіла та їх відношення якщо не вирішують, то багато в чому сприякп ь досягненню високих результатів.

 

Питання для самоконтролю

1. Розкрити поняття конституція людини. Класифікації конституції людини за Черноруцьким.

2. Охарактеризувати ознаки, які лежать в основі конституції людини.

3. Розкрити конституційні особливості спортсменів річних спеціалізацій.

4. Розкрити загальні поняття про пропорції тіла.

5. Розкрити поняття: модулі, канони, еталонні моделі.

6. Охарактеризувати пропорції тіла у спортсменів річних спеціалізацій.

 


Читайте також:

  1. Адаптаційні зміни в кістковій системі спортсменів
  2. Адаптаційні зміни суглобово-зв'язкового апарату спортсменів різних спеціалізацій.
  3. Адаптація функціональних систем організму спортсменів
  4. Але різних за значенням
  5. Але різних за значенням.
  6. Арифметичні операції в різних системах числення
  7. БАЛАНСОВІ ПРОПОРЦІЇ
  8. Банківська система в ринковій економіці є звичайно дворівневою і включає центральний банк (емісійний) і комерційні (депозитні) банки різних видів.
  9. В однакових об'ємах різних газів за однакових умов (температура і тиск) міститься однакова кількість молекул.
  10. В умовах різних облікових систем
  11. Вибори, їх класифікація та особливості при різних політичних режимах.
  12. Вибори, їх класифікація та особливості при різних політичних режимах.




Переглядів: 1183

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Об'єм тазостегнового пояса (см) | РОЗДІЛ 6. ОСНОВИ СПОРТИВНОЇ ОРІЄНТАЦІЇ ТА

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.032 сек.