Які асоціації виникають у нашій уяві, коли ми вимовляємо це слово? Складемо асоціативний кущ до поняття романс.
Поезія російського поета Михайла Юрійовича Лєрмонтова привертала увагу багатьох композиторів.
Пісня
Музика
Лермонтовські вірші поклали на музику 109 композиторів (сьогодні відомо вже про 116), а до вірша «Гірські верхівки» різні композитори створили 104 різноманітних мелодії.
Романтики,
Романтизм
Настрій
Мрії
Емоції
Почуття
Романс
Сприйняття творів мистецтва
Зображувальна виразність цього вірша відбилася в живописних творах О. Васнецова, В. Конашевича, Ф. Константинова, М. Реріха (споглядання репродукції картини М. Реріха «Гора п'яти скарбів»).
Російський композитор А. Рубінштейн також обрав саме цей вірш для того, щоб покласти його на музику. За жанром «Гірські верхівки» — романс. У цьому творі автор милується красою природи Кавказу. Музика підкреслює захват автора.
Слухання музики
Послухайте цей романс та дайте відповідь на запитання,
· Який розвиток має музика цього твору?
Слухання романсу «Гірські верхівки» А. Рубінштейна
Розповідь учителя
Форма романсу вільна, слідкує за текстом. Перша частина звучить подібно до теми. Вона одноголосна, має чіткий ритм і короткі фрази, за характером оповідна. Друга частина звучить як варіація, в ритмі з'являється більше довгих нот, фрази стають ширшими, а характер мелодії — більш натхненним і захопливим. Рух мелодії хви-леподібний.
Російський композитор О. Варламов також звернувся до поезії М. Лєрмонтова.
Він створив романтичний пейзаж, не-мовби написаний акварельними фарбами. І знову дивуєшся тій простоті засобів, завдяки яким композитор досягає невимовної виразності. Гармонія дуже проста. Одноманітний ритм надає романсу схожості з колисковою.
Слухання музики
Послухайте романс О. Варламова та дайте відповідь на запитання:
· Якими музичними засобами композитор підкреслює поетичний зміст поезії?