Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Ринок праці в економічній системі країни

Досвід реформування економіки України свідчить про необхiднiсть посилення уваги до ринку праці як у теоретичному, так i в практичному плані. Першим кроком при цьому має бути теоретичне осмислення проблем ринку праці, зокрема його місця серед інших типів ринків, економічної сутності та основних економічних моделей тощо.

Зазначимо насамперед, що ринок праці є одним із типів ринків за економічним призначенням. Крім нього найчастіше в економiчнiй лiтературi виокремлюються: ринок товарів і послуг та ринок капiталiв. Наприклад, iснує думка, що зазначені типи ринкiв неоднаковi за своєю значущiстю й на чолi ринкової системи країни стоїть ринок капiталiв. Вважається, що оскiльки капiтал є грошовим еквiвалентом усiх ресурсiв, представлених на ринку, вiн визначає кон’юнктуру всiх товарних ринкiв. Таку здатнiсть ринку капiталiв визначати кон’юнктуру всiх товарних ринкiв і взаємозв’язок мiж ними пояснюють впливом змiни норми вiдсотка на поведiнку пiдприємцiв. Як вiдомо, змiна суспiльних потреб у послугах i товарах формує попит на фiнансовi, сировиннi, трудовi та iншi ресурси, рух яких сприяє створенню нової або вдосконаленню iснуючої виробничої структури. У разі збiльшення норми вiдсотка пiдприємцям вигiднiше купувати цiннi папери, що призводить до стримування зростання або й скорочення кiлькостi робочих мiсць. У разі зниження норми вiдсотка пiдприємцям вигiднiше вкладати капiтал безпосередньо у виробництво, що сприяє розширенню сфери прикладання працi, тобто створенню нових робочих мiсць. При цьому потреба в iнвестицiях і робочiй силi зростає доти, доки товарнi ринки не просигналiзують про насичення потреб у тих чи iнших товарах, послугах i про падiння попиту на них, а отже, й на капiтал. Вiдповiдно зреагує ринок капiталiв.

На наш погляд, рiзнi типи ринкiв, що входять до ринкової системи країни, не можна чітко ранжирувати. По–перше, ринок починається з придбання робочої сили i засобiв виробництва (iнвестицiйних ресурсiв). Без цих елементiв продуктивних сил, без їхнього об’єднання за допомогою капiталу не може функцiонувати виробництво. По–друге, ринкова система, і зокрема ринок праці, не можуть ефективно функцiонувати також без ринку освiтнiх послуг, ринку житла, ринку iнформацiї, ринку духовних благ і ринку робочих мiсць. На нашу думку, кожен з типів ринків, зокрема ринок працi, формується як одна з найважливiших органiчних ланок ринкової системи. Однак вiн може функцiонувати лише у взаємозв’язку з iншими типами ринкiв, якi всi певною мiрою реагують на ситуацiю, що складається в економiцi. Порушення, дисбаланс у будь–якому з ринкiв за «ланцюжком» передається в решту інших.

Аналiз наведених тут мiркувань вiдносно ролi та значення ринку праці дає пiдстави стверджувати, що цей вид ринку є самостiйною комплексною системою в ринковiй економiцi, водночас функцiонально пов’язаною з ринком товарiв і послуг, ринком капiталу, ринками житла, iнформацiї, освiтнiх послуг та духовних благ, ринком робочих мiсць i, з одного боку, безпосередньо залежною вiд зазначених ринкiв, а з іншого – такою, що впливає на їхнє формування. Ринок працi як частина ринкової структури забезпечує рух товарiв i послуг, спрямовуючи та вилучаючи ресурси з галузей народного господарства вiдповiдно до руху капiталiв i товарiв. На вiдмiну вiд iнших типiв ринкiв ринок працi має не тiльки ресурсний, товарний характер, а й породжує незрівнянно бiльше економiчних i соцiальних проблем (бiднiсть, безробiття, iнфляцiю тощо), соцiальну напруженiсть у суспiльствi (мiтинги, демонстрацiї протесту, страйки тощо), сучаснi могутнi громадськi рухи та соцiальнi революцiї, а також рiзноманiтнi органiзацiї найманих працiвникiв (партiї, профспiлки, молодiжнi органiзацiї, товариства споживачiв тощо), органiзацiї роботодавцiв. Особливiсть полягає також у тому, що, породжуючи всi цi проблеми, ринок праці сам не в справитись з ними. Тому вiн примушує суспiльство i державу створювати вiдповiдну систему, яка органiзувала б розв’язання цих проблем (сприяння зайнятостi, допомога безробiтним, розробка трудового законодавства тощо), i тим самим збалансувати суспiльнi вiдносини, зняти соцiальну напруженість. З цiєї особливостi випливає, що ринок праці не може iснувати сам по собi, лише на основi функцiонування механізму узгодження iнтересiв двох категорiй партнерiв – роботодавця та найманого працiвника. Вiн примушує суспiльство створювати механiзми вищого порядку, якi, пiдтримуючи творчi, динамiчнi властивостi ринку робочої сили, могли б нейтралiзувати його руйнiвнi сили. Назвемо це першою розбіжністю ринку працi з iншими ринками. Друга розбіжність полягає в тому, що вiдносини мiж роботодавцем і найманим працiвником з приводу купiвлi–продажу товару «робоча сила» безперервнi аж до звiльнення найманого працiвника. Ринкові відносини між найманим працівником та роботодавцем тривають i в кожнiй фiрмi в процесі виробництва товарів і послуг. Третя розбiжнiсть полягає в особливостях товару «робоча сила», детальний аналiз яких буде наведено далі. Четверта розбiжнiсть ринку працi з iншими ринками полягає в тому, що, як уже зазначалося, вiн пронизує не лише сферу обмiну товару «робоча сила» на фонд життєвих засобiв, а й сфери розподілу та виробництва робочої сили.

Отже, загалом можна стверджувати, що відносна самостійність ринку праці визначається специфікою функціонування суб’єктів, особливостями умов виникнення ринку праці, наявністю притаманних лише йому механізмів інфраструктури, особливостями товару, що циркулює на ринку праці, а також особливостями визначення обсягів попиту та пропозиції тощо.

У сучаснiй економiчнiй лiтературi неможливо знайти однозначне трактування поняття ринку працi, як i ринку взагалi.

Зауважимо, що існують близькi за значенням поняття «ринок працi», «ринок робочої сили», «ринок трудових ресурсiв», «ринок зайнятості».

Існує думка, що поняття «ринок працi» та «ринок робочої сили» вiдрiзняються одне вiд одного тому, що робоча сила являє собою потенцiйну здатнiсть до працi, а праця – функцiонуючу здатнiсть. Відповідно до цієї думки поняття «ринок робочої сили» дещо ширше, тому що воно охоплює вiдносини не тiльки щодо зайнятих, а й щодо незайнятих членiв суспiльства, якi активно шукають роботу, тобто охоплює зайнятих і безробiтних. Поняття «ринок трудових ресурсів» уявляється ще більш широким, тому що характеризує трудові ресурси суспільства. Отже, згідно з цією думкою, ринок робочої сили розширює горизонти соціально-трудових вiдносин до масштабiв економiчно активного населення i в вузькому розумiннi поняття «ринок робочої сили» можна використовувати для характеристики вiдносин стосовно безробiтних.

За іншою думкою, економiчно прийнятним і рiвнозначним слiд вважати використання двох термiнiв – ринок робочої сили та ринок працi, оскiльки вони тiсно поєднанi, взаємно доповнюються, переходячи в процесi ринкових вiдносин з одного в інший

Цiкавою, на наш погляд, є думка про те, що в сучасній ринковiй економiцi вже замало говорити про ринок працi лише як про ринок живої працi. Згідно з цією думкою, існують вагомi докази включення до ринку працi також i ринку робочих мiсць, тому що реально i постiйно iснують попит на них та їхня пропозицiя. Такий висновок можна зробити на підставi мiркування про те, що господарство пiдприємця, який водночас є i роботодавцем, об’єднує працю багатьох працiвникiв так, що кожен з них закрiплюється за певним робочим мiсцем, а всi робочi мiсця пов’язані мiж собою технологiєю та внутрiшньофiрмовою кооперацiєю. Тому пiдприємець, купуючи робочу силу, водночас пропонує працiвникові трудитися на певному робочому мiсцi. У свою чергу, i працiвник, продаючи свою робочу силу, створює попит на певне робоче мiсце. Отже, угода купiвлi–продажу робочої сили вiдбудеться лише тодi, коли робоче мiсце вiдповiдає вимогам працiвника, i навпаки. Усе це означає, що найманий працiвник і роботодавець–пiдприємець однаковою мiрою виступають на ринку працi як власники: працiвник як власник товару «робоча сила», а роботодавець–пiдприємець як власник свого господарства i всiх робочих мiсць в цьому господарствi, а також тих грошей, якi вiн сплачує працiвниковi. Отже, згідно з цiєю думкою, ринок працi охоплює ринок робочої сили та ринок робочих мiсць.

На наш погляд, можна погодитись, що ринок робочих мiсць існує. Труднощi тут виникають лише в тому, що можна легко визначити попит i пропозицiю на робочi мiсця, їхнього конкретного власника, однак не можна визначити ринкову цiну робочих мiсць – їх, начебто, нiхто не купує. Складається враження, що на практицi робочi мiсця безкоштовно надаються працiвникам. Робочi мiсця – засоби виробництва – виступають як товари на ринку засобiв виробництва, але на ринку працi вони видимих ознак товару не мають. Отже, на наш погляд, є підстави вважати, що ринок робочих мiсць є вiдносно уособленим типом ринку, частиною ринкового господарства країни, тiсно пов’язаною з iншими типами ринкiв, зокрема i з ринком праці. Однак на сучасному етапі він може викликати лише теоретичний інтерес.

Короткий аналiз визначень ринку працi або ринку робочої сили показав, що в рiзних формулюваннях виокремлюються такi його аспекти:

- охоплення стадiй процесу вiдтворення робочої сили;

- узгодження попиту i пропозицiї робочої сили;

- характер вiдносин і механiзм взаємодiї мiж роботодавцями та найманими працiвниками;

- державний характер регулювання ринку працi;

- охоплення категорiй населення (трудовi ресурси, робоча сила, наймана робоча сила);

- охоплення механiзмiв ринку працi;

- ступiнь і ланка суспiльного виробництва.

Здебiльшого ринок працi визначається як iнститут або механiзм, у якому покупцi та продавцi здiйснюють процеси купівлі-продажу товару «робоча сила», вступаючи у вiдносини товарного обмiну. Очевидно, що при визначеннi поняття «ринок працi» багато уваги придiляється обмiну через те, що ця сфера вiдiграє значну роль у системi суспiльного виробництва i саме в нiй вiдбуваються процеси купівлі-продажу товару. Крiм того, на міркування вітчизняних дослідників суттєво впливає марксистська теорiя. Адже, дослiджуючи механiзм функцiонування ринкової економiки при капiталiзмi, К. Маркс виходив з того, що робоча сила як «сукупнiсть фiзичних і духовних здiбностей, якими володiє органiзм, жива особа людини» є товаром, а виробничi вiдносини базуються на вiльнiй купiвлi–продажу робочої сили, де її оцiнка коливається навколо вартостi, приведеною формою якої є заробiтна плата. «Споживання робочої сили, як i всякого iншого товару, – писав вiн, – здiйснюється за межами ринку або сфери обiгу». Отже, він вiдносив поняття «ринок робочої сили» до сфери обмiну. Це пояснювалось тим, що в перiод домонополiстичного капiталiзму задоволення попиту на робочу силу з боку пiдприємцiв і попиту на умови працi з боку працiвникiв – «купівля-продаж робочої сили» – вiдбувались стихiйно через одномоментнi умови обмiну, основою якого була матерiальна винагорода працiвникові за працю певної кiлькостi та якостi.

Проте сучаснi дослiдники, якi, слідом за К. Марксом, багато уваги придiляють фазi обмiну робочої сили на засоби iснування, не зважають на те, що ринок робочої сили змiнився завдяки розвитку капiталiстичних суспiльних вiдносин, переходу капiталiзму в монополiстичну стадiю та через ускладнення економiчних зв’язкiв і економiчних вiдносин. Пiд впливом робiтничого руху розширилось поняття умов найму, якi тепер включають не лише заробiтну плату та робочий час, а й гарантiї зайнятостi, оплачений, але не вiдпрацьований час, соцiальнi виплати i т. iн.

На нашу думку, зараз змiнилось ставлення до робочої сили i в пiдприємцiв, зокрема стосовно якостi робочої сили: квалiфiкацiї, професiйної та загальноосвiтньої пiдготовки, творчого ставлення до працi, високої якостi роботи, а також стосовно соціальних гарантій тощо. Це змусило пiдприємцiв активно включитись у профпiдготовку кадрiв через авансування матерiальних витрат працiвникiв на навчання та матерiальну пiдтримку тих, хто навчається, а також брати участь у формуванні фондів соціального страхування і т. п. Тож механiзм ринку праці вийшов за межі процесу обміну робочої сили, пронизуючи й інші фази відтворення цього специфічного товару.

Отже, зосередження тiльки на фазi обмiну, на наш погляд, слiд вважати хибним. Таке звуження поняття ринку робочої сили призвело до того, що на етапi ринкової трансформацiї економiки України питання регулювання ринку працi здебільшого обмежуються державними заходами сприяння працевлаштуванню у вузькому розумiннi.

До вузького розумiння призводить також розгляд ринку працi як механiзму узгодження попиту та пропозицiї робочої сили та механiзму забезпечення зайнятостi незайнятого населення. Крiм того, розгляд сучасного механiзму функцiонування ринку працi лише з погляду його державного регулювання також змушує розглядати насамперед проблеми зайнятостi незайнятого населення на рiвнi суспiльного виробництва, iгноруючи проблеми, якi складаються в низовiй ланцi виробництва. Але, на наш погляд, однiєю з особливостей ринку працi є те, що в сучасних умовах вiн пронизує не лише фазу обмiну товару «робоча сила», а й фази виробництва, розподiлу та використання робочої сили. До цього варто додати, що вiдносини купiвлi–продажу робочої сили безперервнi вiд моменту найму працiвникiв аж до їхнього звiльнення. Тобто ринок працi iснує не тiльки за межами пiдприємства, фiрми, а й у самому господарствi пiдприємця. Тому не мають рації тi, хто вважає, що працівники, зайнятi на робочих мiсцях фiрми, вже не знаходяться на ринку працi, тобто не перебувають у вiдносинах купівлі-продажу своєї робочої сили з пiдприємцем i в станi пропозицiї свого товару. Це не так, адже пiдприємець пред’являє попит не лише на робочу силу тих, хто не зайнятий на пiдприємствi та шукає роботу. Вiн приглядається також i до найманих працiвникiв, з якими вже укладено трудовий договiр (контракт), пропонуючи їм вигiднiші умови найму, коли шукає потрiбних йому працiвникiв на новi або на вакантнi робочi мiсця. Водночас серед зайнятих багато таких, хто шукає роботу на своєму або iнших пiдприємствах з бiльш вигiдними умовами найму. Знайшовши таку роботу, вони звiльняються i переходять на iншi пiдприємства або переходять на iншi робочi мiсця на тому самому пiдприємствi.

У наведених тут визначеннях ринку працi або ринку робочої сили помiтне також прагнення різних авторiв дати коротке, але вичерпне формулювання цього поняття. При цьому, якщо за основу береться ринок працi вiльної конкуренцiї, головним у визначеннi є фаза обмiну робочої сили на фонд життєвих благ; якщо ж за основу береться сучасний регульований ринок працi, то автори неминуче вiдхиляються в бiк державного регулювання зайнятостi.

Крім того, у наведених формулюваннях чітко простежуються два методологічних підходи до аналізу сутності ринку праці – діалектичний метод соціально-економічного аналізу явищ та функціональний метод.

З погляду діалектичного методу ринок праці розглядається як сукупність відносин між людьми стосовно відтворення робочої сили, що відповідає теорії К. Маркса про взаємозв’язок між виробничими відносинами та рівнем розвитку продуктивних сил суспільства. Цей метод базується на приматі виробництва в процесі відтворення і на теорії трудової вартості.

Функціональний підхід, який характерний для західної економічної теорії, при аналізі сутності ринку праці виходить із функціонально–економічних взаємозв’язків і «технології» руху робочої сили в умовах ринку. За такого підходу ринок праці розглядається як засіб відтворення трудового потенціалу, як форма функціонування особистого фактора виробництва і як форма розвитку людського капіталу.

Органічно доповнюючи один одного, обидва підходи дають змогу різнобічно аналізувати сутність ринку праці як економічну форму функціонування робочої сили в ринковій економіці. Соціально-економічні дослідження, з одного боку, допомагають глибше зрозуміти функціональну залежність між економічними явищами і процесами, вивчити і пізнати глибинні економічні інтереси, потреби і відносини. Функціональний аналіз, з іншого боку, доповнює отриману інформацію знаннями конкретних механізмів на ринку праці, дає кількісну оцінку ситуації, що є основою для проведення економічної політики.

Узагальнюючи наведені погляди, можна зробити концептуальний висновок про те, що, визначаючи поняття «ринку працi», потрібно виходити з вимог комплексного та системного пiдходу. Комплексний пiдхiд до визначення цього поняття полягає в урахуваннi організаційно-економiчних, соцiально–психологiчних, правових, технiчних, педагогiчних та iнших аспектiв у їхнiй сукупностi та взаємозв’язку при домiнуючiй ролi соціально-економiчних аспектiв. Системний пiдхiд вiдбиває врахування взаємозв’язкiв мiж окремими аспектами, механiзмами ринку працi та їхніми елементами і полягає в розробцi кiнцевих цiлей, визначеннi шляхiв їхнього досягнення.

Отже, визначаючи поняття «сучасний регульований ринок праці» (бо ринку вiльної конкуренцiї зараз не iснує) як частину ринкового господарства країни, треба зазначити, що це, по-перше, категорiя, яка характеризує систему соціально-економiчних вiдносин, що мають товарний характер, пронизують фази вiдтворення iндивiдуальної робочої сили (виробництво, розподiл, обмiн і використання), всi ланки та ступенi суспiльного виробництва, i регулюються ринковою кон’юнктурою, системою соцiального партнерства, юридичними, правовими, морально-етичними нормами та нацiональними традицiями, а по-друге – система механiзмiв:

- купiвлi – продажу робочої сили: визначення вартостi та цiни робочої сили; органiзацiї оплати працi та соцiального страхування; забезпечення умов працi та технiки безпеки;

- забезпечення зайнятостi найманою працею як частини механізму забезпечення зайнятості всього населення;

- соцiального захисту найманих працiвникiв як частини механізму соціального захисту всього населення;

- формування та розвитку робочої сили;

- узгодження попиту та пропозицiї робочої сили тощо.

Спостережливий читач уже, мабуть, помітив, що ми віддаємо перевагу поняттю «ринок праці», яке, однак, ми вважаємо дещо умовним, спрощеним і узагальнюючим. На наш погляд, правильніше було б вживати термін «ринкові відносини у сфері праці» або «ринкові відносини у сфері зайнятості населення найманою працею». Такий вибір випливає з того, що кожен з типів ринків має свій товар, відносно якого формується пропозиція, попит та ціна. Це може бути житло, інформація, різного роду послуги, капітал тощо. Той специфічний ринок, який є предметом нашого дослідження, такого єдиного визначеного товару не має (хоча здебільшого вважається, що товаром на ринку праці є робоча сила). Полеміка відносно цього питання в нашій економічній літературі поки що до спільної думки не привела, що можна вважати об’єктивним явищем, яке ми дослідимо в наступних розділах.


Читайте також:

  1. D – моделювання в графічній системі КОМПАС
  2. II. Вимоги безпеки праці перед початком роботи
  3. V. Постанови Пленуму Верховного Суду України
  4. VI. Накази Генерального прокурора України
  5. А/. Верховна Рада України.
  6. Автоматизація помпових станцій підкачування і перекачування. Охорона праці під час експлуатації систем автоматизації.
  7. Автоматизовані системи управлінні охороною праці, обліку, аналізу та дослідження травматизму
  8. АГРАРНЕ ПРАВО УКРАЇНИ
  9. Аграрні закони України
  10. Адаптаційні зміни в кістковій системі спортсменів
  11. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  12. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства




Переглядів: 692

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 1. Ринок праці та його місце в економічній системі | Підходи до диференціації ринку праці

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.02 сек.