Читання та деталювання креслеників загального виду
Деталювання – це виконання креслеників деталей та креслеників складаних одиниць за креслеником загального виду виробу. Це одна із заключних операцій проектування виробів, а в навчальному процесі – один з відповідальних елементів придбання навиків конструкторської роботи та читання креслеників.
Деталювання креслення загального виду виконується у такій послідовності:
1-й етап. Вивчення кресленика (починають з основного напису) – найменування виробу, взаємодія складових частин, характер їх з'єднання, послідовність розбирання та складання, зміст специфікації, текстова частина кресленика.
2-й етап. Вивчення зображень деталей та складаних одиниць. Знайти зображення кожної деталі на всіх виглядах, розрізах, перерізах. Встановити, які поверхні деталей спряжені.
3-й етап. Вибір кількості зображень кожної деталі або складаної одиниці та головного зображення. Головне зображення повинно давати найбільш повне уявлення про форму та розміри деталі. Розміщення головного зображення пов’язане з технологією виготовлення деталі. Осі деталей обертання, базові площини деталей, виготовлених литвом, розташовують паралельно основному напису.
4-й етап. Складання текстової частини кресленика – технічні та технологічні вимоги.
5-й етап. Вибір форматів креслеників кожної деталі залежно від обсягу графічної та текстової інформації.
6-й етап. Виконання зображень. При зображенні деталі слід врахувати, що кресленики складаних одиниць допускають умовності та спрощення. Деталі на робочих креслениках зображуються у такому вигляді, в якому надходять на складання, тобто з усіма конструктивними та технологічними елементами. Вимоги до креслеників деталей наведені у розділі 3.3, а приклади креслеників деталей та їх типові елементи, залежно від функціонального призначення та методів виготовлення, – у попередніх розділах.
7-й етап. Нанесення виносних і розмірних ліній, розмірних чисел з урахуванням масштабу зображень кресленика загального виду. Перевірити відповідність розмірів спряжених деталей та нормальних розмірів, передбачених стандартами (лінійних, радіусів округлень, конусностей тощо).
8-й етап. Позначення шорсткості поверхонь деталі залежно від функціонального призначення та технології виготовлення.
9-й етап. Нанесення штриховки на розрізах та перерізах, заповнення основного напису, текстової інформації.