Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Фізична культура праукраїнців.

Розпочався цей процес ще за часів палеоліту. Так, на території сучасної України за часів пізнього палеоліту (35-10 тис. р.до н.е.), на зміну первісному людському стаду прийшла родова община, було вдосконалено знаряддя праці (рубила, сокири тощо), сформувалась людина сучасного фізичного типу –кроманьйонець (Homosapiens–людина розумна).Основним заняттям первісної людини був пошук їжі. Успіх у полюванні приходив до тих, хто швидко бігав. Людина протягом багатьох тисячоліть палеоліту знаходилась в умовах «змагання» в силі, швидкості, спритності і витривалості з багатьма тваринами. Полювання, збиральництво, рибальство виробляли фізичну стійкість, знижену чутливість до травм, розвивали спостережливість, накопичували практичні знання. Виготовлення та застосування мисливських знарядь також вимагали належного фізичного розвитку людини, певних рухових навичок. Первісна техніка поступово змінювалася – збільшувалася швидкість рухів у зв'язку з вживанням метальної зброї. Здатність до мислення дозволила людині встановити, зокрема, зв'язок між попередньою підготовкою і результатами полювання.

За часів мезоліту (10-6 тис. р.до н.е.) на нашій нинішній території внаслідок відходу льодовика клімат змінився на помірний, вимерли великі тварини (мамонти, шерстисті носороги), а у лісах з'явились більш дрібні та рухливі тварини, ніж у попередній період, на яких складно було полювати. Саме в цей період людина винайшла лук і стріли. Це був перший механічний пристрій (зброя) дистанційної дії, який дозволив не лише полювати здобич на значній відстані, мати більше їжі, але цей винахід потребував ще більшої фізичної вправності та фізичної підготовки.

Танення льодовика у цей період призвело до утворення багатьох річок та озер, важливого значення набуло рибальство і річкове збиральництво, але, важливо підкреслити для розкриття нашої теми, людина опанувала плавання на колодах і плотах, що призвело з часом до ще більшого її фізичного вдосконалення.

Таким чином, за часів первісного суспільства людина поступово надала перевагу новим навичкам, життєво необхідним рухам, фізичним якостям сили, прудкості, витривалості. Ефективне володіння списом, сокирою та ін. в екстремальних умовах полювання вимагало цілеспрямованої підготовки людей до такої специфічної діяльності. І в ній вже проглядались перші риси відмінної від полювання специфічної діяльності людини, попереднього фізичного виховання.

Трипільська культура на межі енеоліту та бронзового вік у(V-ІІ тис.р.до н.е.) стала найрозвиненішоюна території Правобережної України та частині Лівобережжя. Здобутки трипільців багато у чому позначились на подальшому розвиткові культури на українських землях. Саме трипільці започаткували тут традиції землеробства, яке назавжди стало визначальним чинником розвитку населення, зумовлюючи його традиції, побут, вірування, звичаї, календар тощо.

Трипільці були фізично міцними, загартованими та витривалими. Крім важкої фізичної праці цьому сприяли використання санчат, волокуш, лиж, що були знайдені у місцях археологічних розкопок трипільських поселень і нині демонструються у Київському обласному археологічному музеї та музеї трипільської культури (с. Трипілля Київська обл.)

Як і в усіх первісних цивілізаціях, у трипільській переважав змагальний характер проведення дозвілля. У змаганнях та різноманітних іграх перевірялась фізична спритність і сила членів колективу.

Так, у межах поселень існували культові місця, де відбувались ритуальні дійства з рухливими іграми, забавами, фізичними змаганнями.Значну частину дозвілля складав колективний танець. Знахідки археологів виявили зображення танцюючих людей, які руки в боки, ставши один проти одного виконують певні ритмічні рухи.[2]

Рис.1 А-елементи Трипільського танцю; Б- фігурка танцюриста (Київщина, IVст.до н.е.)


Читайте також:

  1. АНТИЧНА КУЛЬТУРА
  2. Античні міста – поліси, їх культура в українських землях.
  3. Архаїчні культури на території України. Трипільська культура та її здобутки.
  4. Бондарихінська культура
  5. Варіанти акультураційних стратегій
  6. Визначення поняття «інноваційна культура» в літературних першоджерелах
  7. Витоки української культури. Культура Київської Русі.
  8. Всемирная история: учебник для вузов / под ред. Г.Б. Поляка, – М.: Культура и спорт, ЮНИТИ, 2000. – 496 с.
  9. Г. Культура.
  10. Глава 2. КУЛЬТУРА
  11. Глава 25 ПРАВОСВІДОМІСТЬ. ПРАВОВА КУЛЬТУРА
  12. Господарство первісних племен на території Українських земель. Трипільська культура




Переглядів: 637

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ПЕРІОДИЗАЦІЯ | Фізичний розвиток кіммерійців, скіфів та сарматів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.