Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Вибір конструкцій вибоїв свердловин

Від конструкції вибою свердловини залежить подальша її продуктивна характеристика.

Конструкція вибою свердловини в продуктивному пласті зумовлюється багатьма факторами, у тому числі конструкцією свердловини, типом колектора, його проникністю, ступенем однорідності та стійкості порід колектора до руйнування в процесі розробки об’єкта, товщиною продуктивного пласта і т. д. Відповідно до цього конструкцію вибою свердловини рекомендується вибирати (рис. 1.16): відкритою, закритою, комбінованою (мішаною) або такою, що запобігає руйнування скелета гірських порід та винесення пластового піску.

Міцність (стійкість) гірських порід, із яких складається продуктивний пласт, і схильність їх до руйнування в процесі розробки покладу є основними умовами, за якими обґрунтовують необхідність кріплення вибою свердловини. Якщо продуктивний пласт складений неміцними (нестійкими до гідрогазомеханічного діяння) породами (в основному це піщані породи), то необхідно застосувати конструкцію вибою, яка забезпечить запобігання руйнування пласта і винесення породи. У ряді випадків привибійну зону необхідно обладнати протипісочними фільтрами.

Продуктивні пласти, які складені міцними тріщинуватими і пористо-тріщинуватими породами, слід експлуатувати свердловинами, які мають відкритий вибій або породи перекриті в них перфорованою обсадною колоною чи хвостовиком, не зацементованим в інтервалі продуктивного пласта.

У випадку, коли продуктивний пласт незалежно від типу колектора представлений неоднорідними за проникністю породами, слід застосовувати конструкцію закритого вибою, тобто вибою, перекритого зацементованою обсадною колоною (хвостовиком).

Якщо в безпосередній близькості (до 5 м) від продуктивного пласта знаходиться інший напірний пласт, наприклад, водяний пласт біля нафтового чи газового або газовий чи водяний біля нафтового, то необхідно створити конструкцію мішаного типу.

При проектуванні конструкції вибою необхідно враховувати і ефективну товщину hеф продуктивного пласта. Так, у карбонатних породах за товщини пласта понад 100 м рекомендовано використовувати конструкції

вибою мішаного типу; в теригенних нестійких колекторах за товщини пласта понад 10 м рекомендовано фільтри різного типу (гравійні, з високопроникного тампонажного матеріалу і т. д.)

При виборі конструкції вибою для карбонатних колекторів слід урахувати стійкість порід пласта до механічного руйнування і його фільтраційні властивості.

Стійкість пласта-колектора характеризують гранично допустимою депресією тиску (практично за наявністю або відсутністю пластового піску в продукції свердловини під час її дослідження за такого перепаду тиску). Гранична депресія тиску на пласт тут визначається граничним вертикальним градієнтом пластового тиску рпл, що віднесено до глибини залягання пласта H, тобто grad рпл = рпл /Н.

Якщо grad рпл ≤ 0,01 МПа/м (пластовий тиск становить 10% від гідростатичного тиску), то можливою є експлуатація свердловин із відкритим вибоєм.

За grad рпл ≥ 0,01 МПа/м і при невеликій значині коефіцієнта проникності k пласта (kп < 0,1 мкм2 – пористий пласт або kт < 0,01 мкм2 – тріщинний пласт) також можливою є експлуатація свердловини з відкритим вибоєм без обладнання вибою фільтром. Якщо ж коефіцієнт проникності є великим
(kп > 0,1 мкм2 або kт > 0,1 мкм2), то вибій свердловини необхідно обладнати фільтром.

 

Рис. 1.16 – Схеми вибору конструкції вибою свердловини (kп, kт – коефіцієнт проникності; Н – глибина свердловини; kеф – ефективна товщина продуктивного пласта

 

У залежності від фізико-механічних характеристик пласта-колектора, його товщини і глибини залягання застосування отримали гравійні фільтри із створенням їх: а) у відкритому розширеному вибої свердловини; б) у вибої, розширеному і перекритому завчасно перфорованою на поверхні обсадною колоною або хвостовиком; в) у вибої, перекритому зацементованою і перфорованою обсадною колоною.

 


Читайте також:

  1. Алгоритм планування податкових платежів. Вибір оптимального варіанту оподаткування та сплати податків.
  2. Апаратура для термічних вимірювань у свердловині
  3. Апаратура та методика проведення газометрії свердловин в процесі буріння
  4. Б. Англо-український глосарій типових конструкцій з військового перекладу 1 страница
  5. Б. Англо-український глосарій типових конструкцій з військового перекладу 2 страница
  6. Б. Англо-український глосарій типових конструкцій з військового перекладу 3 страница
  7. Багатоконтурні частотно-вибірні системи
  8. Баланс енергій у видобувній свердловині і класифікація видобувних свердловин за способом їх експлуатації
  9. Більш широкий вибір товарів і послуг
  10. Будівельніх матеріалів та конструкцій
  11. Буріння свердловин і розкриття продуктивних пластів з допомогою промивних рідин із органоколоїдними складовими
  12. Бюджетні обмеження. Споживчий вибір




Переглядів: 1091

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розкриття нафтових пластів бурінням і конструкції вибоїв свердловин | Привибійна зона пласта

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.019 сек.