Дисперсія (варіація), коваріація, коефіцієнт кореляції і детермінації
Середні темпи зростання
Середній приросту
Якщо середній коефіцієнт зростання виразити у відсотках то його називають середні темпи зростання (Тр).
Якщо середній коефіцієнт приросту вираховуються у відсотках, то – це середній коефіцієнт приросту (Тпр).
Відхилення від середнього значення динаміки ряду вимірюється штучним показником – дисперсією. Дисперсія показує середню суму квадратів відхилень членів ряду від свого середнього значення (), (Var(x))
- середнє значення
хі – і рівень ряду
Для того щоб дисперсію можна було порівняти з середніми характеристиками ряду застосовують середнє квадратичне відхилення:
Для порівняння ступеня коливання різних показників вводять коефіцієнт варіації:
- коефіцієнт варіації,
-середнє квадратичне відхилення
- середнє значення
Коваріація – є мірою взаємозв’язку між 2 змішаними функціями, (незалежними або залежними). В економетричному аналізі використовують показник вибіркової коваріації, який дозволяє виразити залежність єдиним числом.
Більш точного мірою залежності х і у ніж Cov є коефіцієнт кореляції. Коефіцієнт кореляції вказує на тісноту зв’язку між залежними та незалежними змінними і дозволяє визначити кількісну оцінку між показниками і розраховується так:
Коефіцієнт кореляції визначається як відношення коефіцієнта коваріації до коріння з 2-х дисперсій х і у.
Коефіцієнт кореляціїна відмінну відкоефіцієнта коваріації є відносною мірою зв’язку. Таке значення коефіцієнта кореляції лежать в межах Позитивне значення коефіцієнта кореляції свідчить про прямий зв’язок між показниками, а негативне - про зворотній зв’язок.
Коли коефіцієнт кореляції прямує за абсолютною величиною до f це свідчить про наявність сильного зв’язку між залежною і незалежною змінною, якщо прямує до 0 зв’язку немає.
Поряд з коефіцієнтом кореляції використовують коефіцієнт детермінації, за допомогою якого вимірюються щільність зв’язку між факторами.
Значення коефіцієнта детермінації знаходиться в межах
Коефіцієнт детермінації використовується в багатовекторних вибірках