Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Теоретичні відомості

Хвильові властивості світла досить яскраво проявляються в явищах інтерференції, дифракції та поляризації світла. Інтерференцією світланазивається явище, яке виникає при додаванні світлових хвиль і полягає в тому, що інтенсивність результуючої світлової хвилі, залежно від різниці фаз хвиль, що додаються, може бути більшою або меншою за суму їхніх інтенсивностей.

Інтерференція світла у будь-якій точці простору спостерігається тільки для когерентнихсвітлових хвиль, тобто таких, що мають сталу різницю фаз між однаково напрямленими світловими коливаннями однакової частоти, що приходять у цю точку.

Незалежні когерентні джерела світла реалізувати практично неможливо. В оптиці відомі методи утворення когерентних пучків від звичайних джерел світла. Перший з них полягає ось у чому. Когерентні хвилі випромінюються одним точковим випромінювачем в різних напрямках, після необхідних відбивань і заломлень їм надаються такі напрями поширення, при яких вони можуть перетинатися і інтерферувати (йдеться про інтерференцію Френеля; ця група методів дістала назву методів поділу хвильового фронту; вона реалізується за допомогою бідзеркала і біпризми Френеля, дзеркала Ллойда, щілини Юнга і т.п.). Другий метод отримання когерентних пучків полягає в розщепленні однієї хвилі на кілька при відбиванні і заломленні на поверхнях (цей метод називають метод поділу амплітуд, йдеться про інтерференцію Ньютона; вона реалізується в різних типах інтерферометрів; прикладом інтерференційних картин, утворювальних в результаті поділу амплітуди, є смуги однакової товщини і однакового нахилу, кільця Ньютона).

Інтерференційна картина являє собою послідовність світлих і темних смуг – максимумів і мінімумів.

Умови екстремумів мають такий вигляд:

(умова максимуму); (64.1)

(умова мінімуму), (64.2)

де Δ – різниця ходу інтерферуючих пучків; m = 0, 1, 2, … – порядок інтерференційного максимуму і мінімуму, – довжина світлової хвилі.

 

Інтерфейс програми “Дослід Юнга”

 

Першим дослідом, яким доведено можливість отримати інтерференцію світлових хвиль, був дослід Юнга. Користуючись схемою цього досліду, можна визначити довжину світлової хвилі. Розглянемо хід променів в дослідній установці (рисунок 64.1).

 
 

Рисунок 64.1

 

Світло від джерела S через вузьку діафрагму С спрямовується на подвійну щілину Н. Лінза L фокусує світлові промені. Світлові промені від щілини пропускають через світлофільтри F. У мікроскоп М спостерігають інтерференційну картину.

 

 
 

O1
Рисунок 64.2

З рисунка 64.2 маємо:

, (64.3)

де – відстань від максимуму та мінімуму порядку m до О1; L – відстань від подвійної щілини до екрану; d – відстань між центрами щілин (замість S1D беремо d, оскільки кут досить малий). Знайдемо для двох довільних темних смуг на екрані їх відстань від точки О1. Для цього запишемо умови мінімуму інтерференції:

. (64.4)

Тоді шукані відстані згідно (64.3) дорівнюють:

. (64.5)

Відстань між обраними темними смугами

,

звідки довжина хвилі

, (64.6)

де (n – кількість світлих смуг між досліджуваними темними смугами).

 


Читайте також:

 1. IX. Відомості про військовий облік
 2. IX. Відомості про військовий облік
 3. V Практично всі психічні процеси роблять свій внесок в специфіку організації свідомості та самосвідомості.
 4. Активне управління інвестиційним портфелем - теоретичні основи.
 5. Білковий обмін: загальні відомості
 6. Біографічні відомості
 7. Боротьба з проявами національної самосвідомості
 8. Вальниці ковзання. Загальні відомості
 9. Види правосвідомості
 10. Виникнення і розвиток свідомості у людини.
 11. Виникнення людської свідомості. Мова і свідомість.
 12. Від них необхідні відомості, документацію і пояснення з питань охоро1
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Інтерфейс програми | Порядок виконання

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.