Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Методичні вказівки.

Розглядаючи перше питання, слід знати, що з ХVІ ст. у західній Європі в надрах феодального суспільства виникає капіталістичний уклад і в міру його визрівання і розвитку дедалі більше поглиблювалися суперечності між продуктивними силами і феодальними виробничими відносинами. Конфлікт цей можна було розв’язати тільки революційним шляхом. Чому? Занотуйте до конспекту передумови та причини Англійської революції. Дати аналіз діяльності Карла І.

Підготовка до висвітлення другого питання має включати детальний аналіз державної політики О.Кромвеля та Карла ІІ Стюарта. За текстом «Інструмент правління» з’ясуйте який державний порядок в Англії встановлювався та повноваження органів влади.

Готуючись до відповіді на третє питання, треба знати, що у 1688 році в результаті двірцевого перевороту в Англії був остаточно похований абсолютизм і твердо встановлена конституційна монархія. Знайти в підручниках закон «Білль про права» та з’ясуйте які положення передбачалися.

Для висвітлення четвертого питання, слід простежити еволюцію промисловості разом із нею появився клас пролетаріату, який на той час не користувався ніякими політичними правами. Занотуйте до конспекту боротьбу пролетаріату за свої права та пункти народної хартії.

Після опрацювання п’ятого питання студент повинен виділяти характерні риси англійського права нового періоду. Слід добре вивчити загальне право, справедливість, статутне право та ін.

 

Словник термінів:

Англійська революція –це соціальний переворот 1640 – 1660-х рр., який супроводжувався громадянськими війнами, стратою короля, проголошенням республіки і завершився встановленням режиму, парламентської монархії.

Адвокат – повірений у судових справах, захисник.

Аналогія закону– застосування правової норми до подібних відносин, не врегульованих правом.

Білль – в Англії, США – законопроект, що вноситься на розгляд законодавчого органу. Прийнятий закон.

Буржуазія– клас, який володіє засобами виробництва і використовує найму робочу силу.

Вердикт – рішення судового органу, згодом присяжних засідателів, про винуватість або невинуватість звинуваченого.

Вето– право глави держави або парламенту припинити введення в дію закону.

Виборчий ценз– спеціальні умови надання громадянам виборчих прав (наприклад, володіння майном, рівень освіченості, термін проживання в державі або на певній території тощо).

Віги – політична партія у Великій Британії ХVІІІ – ХІХ ст. Партія промислової буржуазії, яка обстоювала принципи лібералізму.

Державний устрій – спосіб поділу держави на певні складові частини та поділ вади між нею та цими складовими частинами.

Делікт – будь-яке правопорушення, тобто вчинення дії, що суперечить закону.

Джерело права - офіційний спосіб публічного вираження норми права та її юридичного оформлення.

Загальне право– однотипні норми права, які склались на основі практики королівських роз’їзних судів Англії і застосовувались в усій державі.

Збройне повстання– збройний виступ будь-яких соціальних груп чи класів проти політичної влади.

Імперія – складна багатонаціональна держава, що утворилася в результаті приєднання нових територій і в яких є абсолютною залежність її складових частин від верховної влади.

Імпічмент – вираження недовіри однієї гілок влади іншій, яка мала своїм наслідком вихід останньої у відставку. Бере свій початок з Англії з кінця ХІХ ст.

Інтенданти – особливі уповноважені королівського уряду на містах, які керували місцевою адміністрацією і судом (Англія).

Конституційна монархія– різновид монархічної форми правління, за якої влада монарха обмежується компетенцією інших державних органів (парламенту).

Парламентська монархія- державний лад, за яким глава держави – монарх – не може прямо впливати на склад і політику уряду, що формується виключно парламентом і підзвітним лише йому.

Пресвітеріани – партія великої буржуазії в Англії.

Протекторат – форма правління в Англії, коли на чолі республіки стояв довічно лорд-протектор (1653-1659 р.).

Пуританізм – система поглядів, що в релігійній формі виражала інтереси буржуазії періоду початкового накопичення капіталу. Пуританізм виник у Англії в ХVI – XVII ст. виступав проти абсолютизму та англіканської церкви.

Революція – корінний переворот в житті держави, що супроводжується різким переходом від одного якісного стану суспільства до іншого.

Республіка – форма правління, де верховна влада в державі здійснюється виборним представницьким органом.

Тори – партія земельної аристократії та фінансової верхівки, яка обстоювала консервативні позиції (Англія).

Статутне право– сукупність законодавчих актів короля, прийнятих спільно з парламентом (Англія).

Судовий прецедент– основний принцип загального права, який полягає у тому, що індивідуально-правове рішення вищого суду є обов’язковим при розгляді аналогічних справ таким самим або нижчим судом (Англія).

Чартизм – перший масовий робітничий рух у Великобританії у 1830-50-х рр.

 

Іменний покажчик.

Вільгельм ІІІ Оранський (1689-1702 рр.) – король Англії. За час його правління в країні встановився режим конституційної монархії. Він одержав владу з шерегом обмежень, передбаченим у сформульованому парламенті Біллі про права (1689р.): король не міг призупиняти дію законів і стягувати податки. Парламент з того часу збирався щорічно, він контролював виділення засобів контролю, у тому числі на армію. За королем залишалося право скликання та розпуску парламенту, він був вільний у праві призначати та усувати міністрів, але міністри були відповідальними перед парламентом.

Карл І Стюарт (1625-1649 р.) – король Великобританії та Ірландії, перший в історії Європи монарх засуджений на публічну страту. Після розпуску парламенту впродовж 11 років Карл І провів як одноособовий монарх, поповнюючи скарбницю шляхом роздачі монополій і відродження старовинних феодальних повинностей, що зробило його політику вкрай непопулярною. По приговору Верховного суду був публічно страчений «шляхом відсікання голови від тіла».

Карл ІІ (1659-1685 рр.) – король Англії та Шотландії з 1660 р. його проголошення королем означало реставрацію монархії в Англії. Вступаючи на престол, він надав своїм підданим гарантії неможливості повернення до королівського свавілля. У підписаній ним «Бредській декларації» він пообіцяв амністію усім учасникам революції, гарантував новим власникам конфіскованих під час революції земель їх право власності, а також віротерпимість. Карлу ІІ вдалося частково повернути майно своїх відданих прихильників, не відштовхнувши одночасно і тих, хто збагатився під час революції.

Кромвель Олівер (1599-1658 рр.) – діяч Англійської революції, керівник індепендентів. У 1640 р. обраний у Довгий парламент від Кембріджа; один із організаторів парламентської армії, яка здобула перемогу над королем у першій (1642-1646 рр.) та другій (1648 р.) громадянських війнах. Опираючись на армію, вигнав із парламенту пресвітеріан, сприяв страті Карла І і проголошенню у 1649 р. республіки. З 1650 р. – лорд – генерал. За його правління придушені рухи левеллерів та діггерів, виступи роялістів в Ірландії та Шотландії. У 1653 р. встановив режим одноособової воєнної диктатури – протекторат. 3 вересня 1658 р. О Кромвель помирає.

Яків ІІ Стюарт (1685-1688 рр.) – відомий як монарх, який намагався відновити абсолютизм і його опору – католицьку церкву. Прийшовши до влади він розпочав боротьбу з опозицією, яка намагалася перешкодити реалізації його права на корону. Опираючись на парламент, він увів у країні постійну армію, обмежив свободу друку. У 1687 р. Яків ІІ оприлюднив Декларацію про віротерпимість, за якою призупинялася дія усіх кримінальних законів проти католиків. Ця справа об’єднала проти короля торі та вігів. Усунений з трону під час державного перевороту у 1668-1689 рр. («Славетня революція»).

 

Запитання і завдання для самоконтролю:

1. В чому, на Вашу думку, полягають основні причини англійської буржуазної революції?

2. Які питання лежали в основі конфлікту між Карлом І і парламентом?

3. За яких обставин Англія стала республікою?

4. Чим пояснюється трансформація парламентської республіки в Протекторат Олівера Кромвеля?

5. На яких умовах англійський парламент погодився на реставрацію монархії стюартів? Чи було згодом дотримано цих умов?

6. Чому «Білль про права» називають ще Конституцією Англії?

7. У чому полягає політичне значення «Славної революції»?

8. Які гарантії прав народу та його політичної еліти надавав Білль про права 1689 р.?

9. Дайте правову оцінку Habeas Corpus Act.

10. Які риси притаманні буржуазному праву?

11. Англійське цивільне право, його особливості.

12. Кримінальне право буржуазної Англії.

13. Які вимоги ставили робітники у «Народних хартіях»?

14. Вкажіть, які із наведених понять і визначень відповідають один одному. Заповніть таблицю, наведену в кінці питання.

 

а) Карл І Стюарт; 1. Партія середньої буржуазії Англії;
б) просвітеріане; 2. Радикальна демократична партія Англії;
в) індепенденти; 3. Перший масовий робітничий рух у Великобританії у 1830-1850 рр.;
г) О.Кромвель; 4. Джерело англійського права;
ґ) левеллері; 5. Зять Якова ІІ, король Англії;
д) Карл ІІ Стюарт; 6. Радник короля Карла І Стюарта;
е) Річард; 7. Монарх, засуджений на публічну страту;
є) торі; 8. Партія великої буржуазії Англії;
ж) чартизм; 9. Лорд-протектор Англії;
з) загальне право; 10. Син О.Кромвеля;
и) Вільгельм Оранський; 11. Британська політична партія XVII – XIX ст.;
і) Стаффорд. 12. Король, підписавший «Бредську декларацію».

 

а б в г ґ д е є ж з и і  
                       
                           

 

Тести-тренінги:

1. До політичних партій періоду Англійської революції відносяться:

а) торі;

б) віги;

в) пресвітеріани;

г) жирондисти.

2. «Петиція про права» 1628 р. містила такі положення:

а) проголошувала демократичні права та свободи;

б) забороняла розташовувати на постій загони королівської армії;

в) забороняла збір податків на користь казни;

г) забороняла арешти депутатів парламенту.

3. Які з названих положень варто віднести до особливостей англійської буржуазної революції:

а) союз буржуазії з «новим дворянством»;

б) консервативний характер революції;

в) незавершеність соціально – економічних і політичних перетворень;

г) все разом узяте.

4. Англійський «Білль про права» (1689 р.) містив норми, котрі стосувалися:

а) становища парламенту в системі державних органів;

б) захисту прав та інтересів англійських громадян;

в) надання англійським колоніям права на самоврядування;

г) порядку успадкування престолу.

5. Буржуазне право ґрунтується на:

а) визнанні загальної рівності всіх людей від народження;

б) на рівності всіх громадян перед законом;

в) новий правопорядок;

г) все разом узяте.

6. В розвитку англійського права особливу роль відіграла діяльність:

а) суддів і юристів;

б) парламенту;

в) короля і баронів;

г) буржуазії.

7. Англійське цивільне право в тих його основних рисах, в яких воно існує донині, склалося ще в:

а) XVII-XVIII ст.;

б) XV-XVІ ст.;

в) XІV-XV ст.;

г) ХІІІ-XІV ст.

8. Прихильником обмеження абсолютизму англійського монарха був клас:

а) старого дворянства;

б) духовенства;

в) нового дворянства;

г) буржуазія.

 

Схеми.


Читайте також:

  1. I. ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
  2. Головні етапи кількісного аналізу та оцінювання ризику. Методичні підходи до визначення ризику.
  3. Додаткові методичні прийоми вивчення вищої нервової діяльності.
  4. ЗАВДАННЯ ТА МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО МОДУЛЬНОЇ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ № 1
  5. ЗАВДАННЯ ТА МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО МОДУЛЬНОЇ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ № 2
  6. Завдання та методичні рекомендації до вивчення теми
  7. Завдання та методичні рекомендації до вивчення теми
  8. Завдання та методичні рекомендації до вивчення теми
  9. Завдання та методичні рекомендації до вивчення теми
  10. Завдання та методичні рекомендації до вивчення теми
  11. ЗАВДАННЯ ТА МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ
  12. Завдання, джерела інформації і методичні прийоми контролю




Переглядів: 594

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Семінарське заняття 13. | Вищі органи влади і управління Англії в XVIII-XIX століттях.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.