ТЕМА 3. ТИПИ ЕКОНОМІЧНИХ СИСТЕМ. ВІДНОСИНИ ВЛАСНОСТІ
Термінологічний словник
Власність - сукупність відносин між суб’єктами господарювання щодо привласнення умов та результатів виробництва.
Господарський механізм - сукупність форм і методів регулювання економічних процесів та суспільних дій економічних суб’єктів на основі знання економічних законів, використання економічних важелів, правових норм та інституційних утворень.
Державна власність - матеріальні блага, привласнені суспільством в цілому (усім народом) і які використовуються в інтересах всього суспільства.
Економічна система - сукупність взаємопов’язаних і певним чином упорядкованих елементів економіки, що утворюють певну цілісність, економічну структуру суспільства.
Змішана економіка - економічна система, роль регулятора в якій виконують ринок та державне управління.
Колективна власність - матеріальні блага, привласнені колективом людей, і які використовуються ними в своїх інтересах.
Об'єкти власності - усе те, що можна привласнити чи відчужити.
Право власності - сукупність узаконених державою прав і норм економічних взаємовідносин фізичних та юридичних осіб, які складаються між ними щодо володіння, користування та розпорядження об’єктами власності.
Приватизація - процес трансформації державної форми суспільної власності в різні види і форми приватної власності: одноосібну, групову, змішану і т.д.
Приватна власність - власність громадянина, підприємства, які мають право володіти, використовувати та розпоряджуватися нею.
Суб'єкти власності - персоніфіковані носії відносин власності.
Централізовано-планова економіка - економічна система, в якій координація економічної діяльності здійснюється виключно державою.
Чистий ринок - економічна система, в якій держава виконує найменше регулювання економічних процесів, а сили вільної конкуренції, ринкового саморегулювання досягають найбільшого поширення.