Інвестиційний попит - це співвідношення між процентною ставкою як
ціною позичкових коштів і обсягом інвестицій, який фірми згодні одержати за даною процентною ставкою.
Здійснюючи процес інвестування, кожна фірма поводиться раціонально тобто порівнює вигоди і витрати, пов'язані з інвестиційним проектом.
Будемо виходити із припущення, що інвестиційний проект здійснюється протягом одного року, і вигоди від нього фірма отримує через один рік.
Фірма має порівняти граничні витрати і граничні вигоди. Додаткові витрати в даному випадку називаються граничною вартістю інвестицій. Додаткові вигоди фірми (граничне ефективність інвестицій) вимірюється нормою віддачі інвестицій (і). Остання визначаєтеся за формулою:
і=ΔR-ΔC/ΔC
де: і - норма віддачі інвестицій;
ΔR - додатковий доход від інвестиційного проекту,
ΔС - приріст витрат для здійснення проекту. Попит конкурентної фірми на інвестиції відбиває наступний графік:
Рис. Попит конкурентної фірми на інвестиційні ресурс
Крива попиту одночасно являється кривою граничної ефективності інвестицій. У точці Е витрати дорівнюють прибутковості інвестицій: i=r
Точка КЕ характеризує оптимальний обсяг інвестицій.
У зв'язку з тим, що здійснення інвестиційних проектів вимагає декількох років, виникає потреба зведення вигод і витрат фірми від цих проектів до одного часового періоду. Процес зведення майбутніх вигод і витрат від інвестиційного проекту до поточного періоду називається дисконтуванням. До показників, пов'язаних з дисконтуванням, відносяться:
1.) Майбутня цінність поточної суми грошей (FV):
FV = Мo (1 + r),
де: Мо - поточна сума грошей;
r - ставка дисконтування.
2.) Поточна цінність майбутньої суми грошей (PV):
PV=MN/(1+r)
де: МN - майбутня сума грошей;
r - ставка дисконтування;
N - кількість років.
3.) Чиста поточна вартість інвестиційного проекту (NPV). Вона являє собою різницю між поточною вартістю майбутніх вигод і поточною вартістю майбутніх витрат:
+ +…+
Інвестиційний проект вигідний, коли NPV > 0.
4.) Внутрішня норма віддачі інвестицій. Вона характеризує ставку дисконтування, за якої NPV=0, i визначається таким чином:
Інвестиційний проект вигідно здійснювати, коли IRR<50%.