Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Семінарське заняття № 4

(1 година)

Тема 5. Загальна характеристика податку на додану вартість. Акцизний податок.

Питання для обговорення.

1. Загальна характеристика податку на додану вартість.

2. Платники, об’єкт, база оподаткування, ставка та сума податку на додану вартість

3. Операції, що звільняються від оподаткування

4. Податкова накладна. Податковий кредит.

5. Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті в бюджет або відшкодуванню з бюджету, терміни розрахунків з бюджетом.

6. Особливості оподаткування операцій з вивезення (пересилання) товарів (робіт, послуг) за межі митної території України.

7. Пільги по податку на додану вартість. Податкові періоди.

8. Реєстрація осіб як платників ПДВ. Відповідальність платників податку та контроль за його справлянням.

9. Поняття акцизного податку.

10. Платники, об’єкт, ставка, база оподаткування, сума акцизного податку, що підлягають сплаті.

11. Перелік підакцизних товарів і ставки акцизного податку.

12. Порядок визначення оподатковуваного обороту і суми акцизного податку. Пільги по акцизному податку.

13. Порядок сплати в бюджет акцизного податку.

14. Контроль за правильністю обчислення і своєчасністю сплати акцизного податку.

 

Теми рефератів:

1. Від’ємні і схожі ознаки податку на додану вартість та акцизного податку.

2. Порівняльна характеристика податку на додану вартість та акцизного податку за призначенням.

3. Об’єкти (товари), що належать до обкладання акцизним податком та їх ставки, відповідно до діючого податкового законодавства України.

4. Особливості структури вільної та врегульованої відпускної ціни за підакцизними товарами.

5. Порядок та способи нарахування сум акцизного податку.

6. Створення додаткової вартості як об’єкта оподаткування.

7. Переваги та недоліки податку на додану вартість.

8. Порядок визначення суми податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету або відшкодуванню з бюджету.

9. Порівняльний аналіз встановлення дати виникнення податкових зобов’язань з ПДВ та права на податковий кредит.

10. Пільги з оподаткування податком на додану вартість та сплаті акцизного податку.

 

Методичні вказівки:

Готуючи це питання, студенти повинні ознайомитися зі змістом Розділу V Податкового кодексу України. Передусім слід визначити, що платником податку 1) будь-яка особа, що провадить господарську діяльність і реєструється за своїм добровільним рішенням як платник податку; 2) будь-яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку; 3) будь-яка особа, що ввозить товари на митну територію України в обсягах, які підлягають оподаткуванню, та на яку покладається відповідальність за сплату податків у разі переміщення товарів через митний кордон України відповідно до Митного кодексу України, а також: особа, на яку покладається дотримання вимог митних режимів, які передбачають повне або часткове умовне звільнення від оподаткування, у разі порушення таких митних режимів, встановлених митним законодавством; особа, яка використовує, у тому числі при ввезенні товарів на митну територію України, податкову пільгу не за цільовим призначенням та/або всупереч умовам чи цілям її надання згідно із Податковим Кодексом України, а також будь-які інші особи, що використовують податкову пільгу, яку для них не призначено. 4) особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без утворення юридичної особи; 5) особа — управитель майна, яка веде окремий податковий облік з податку на додану вартість щодо господарських операцій, пов’язаних з використанням майна, що отримане в управління за договорами управління майном. Для цілей оподаткування господарські відносини між управителем майна з власної господарської діяльності та його діяльності з управління майном прирівнюються до відносин на основі окремих цивільно-правових договорів; 6) особа, що проводить операції з постачання конфіскованого майна, знахідок, скарбів, майна, визнаного безхазяйним, майна, за яким не звернувся власник до кінця строку зберігання, та майна, що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходить у власність держави (у тому числі майна, визначеного у статті 172 Митного кодексу України), незалежно від того, чи досягає вона загальної суми операцій із постачання товарів/послуг, у розмірі 300 000 гривень, а також незалежно від того, який режим оподаткування використовує така особа згідно із законодавством; 7) особа, що уповноважена вносити податок з об’єктів оподаткування, що виникають внаслідок поставки послуг підприємствами залізничного транспорту з їх основної діяльності, що перебувають у підпорядкуванні платника податку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Якщо розуміти буквально, то ПДВ - це податок на додану вартість, створену на даному конкретному етапі руху товару, у результаті чого відбувається ліквідація кумулятивного (каскадного) ефекту оподатковування.

Для обрахування суми ПДВ, студентові, необхідно визначити базу оподатковування.

Студенти повинні розкрити об'єкт оподаткування ПДВ, відповідно до ст. 185 Податкового кодексу України та ст. 196 ПКУ - операції, що не є об'єктом оподаткування. Розкриваючи питання про ставки податку, слід пам'ятати, що об'єкти оподаткування, визначені ст. 193 ПКУ, за винятком операцій, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка згідно з Законом, оподатковуються за ставкою 17 відсотків. Крім того, студенти мають знати, що суми податку на додану вартість за­раховуються до Державного бюджету України та використовуються у першу чергу для бюджетного відшкодування податку на додану вартість; у випадку, коли сума бюджетних надходжень від податку на додану вартість відповідного періоду не покриває суму податків, що має бути відшкодована бюджетом, для такого бюджетного відшкодування використовуються доходи з інших джерел, які відповідно до законодавства зараховуються до Державного бюджету України.

Студентам необхідно також звернути увагу на те, що податковий період не залежить від обсягу оподатковуваних операцій з продажу товарів (робіт, по­слуг) за попередній календарний рік і становить календарний місяць.

Опрацьовуючи питання про акцизний податок, студенти повинні ознайомитися не лише зі змістом Розділу VІ Податкового кодексу України а й іншими нормативними актами, які визначають порядок нарахування та сплати акциз­ного податку з окремих груп підакцизних товарів, перелік яких подано у списку літератури. Передусім слід визначити, що акцизний податок - це непрямий пода­ток на окремі товари (продукцію), визначені законом як підакцизні, який вклю­чається до ціни цих товарів (продукції). Далі рекомендується з'ясувати, хто є платниками акцизного податку. Окрім того, необхідно назвати об'єкт оподаткування. Студенти повинні пам'ятати, що відповідно до ст. 215 ПКУ цей вид податку обчислюється: а) за ставками у процентах до обороту з продажу; б) у твердих сумах з одиниці реалізованого товару продукції, і що ставки акцизного збору є єдиними на всій території України.

Механізм нарахування і сплати акцизного податку дуже схожий на механізм нарахування і сплати податку на додану вартість. Так, обидва податки є непрямими і включаються в ціну товару у виді надбавки й у такий спосіб значно впливають на процеси ціноутворення, коректують попит та пропозиція шляхом збільшення ціни товару. Однак акцизний податок набагато менше впливає на загальний рівень цін у країні, оскільки перелік підакцизних товарів є не дуже широким, на відміну від ПДВ, яким обкладаються практично всі товари, роботи і послуги.

Окремо рекомендується розглянути питання про дату виникнення подат­кових зобов'язань з продажу підакцизних товарів (продукції). Важливо па­м'ятати, що суми акцизного податку з ввезених на територію України товарів зараховуються до Державного бюджету України, а з товарів, вироблених в Україні, - до місцевого бюджету за місцем їх виробництва і Державного бюд­жету України у співвідношеннях, установлених Верховною Радою України, та що акцизний податок не справляється під час реалізації підакцизних товарів (про­дукції) на експорт за іноземну валюту та не підлягає оподаткуванню оборот з реалізації легкових автомобілів спеціального призначення для інвалідів, опла­та вартості яких провадиться органами соціального забезпечення, а також легкових автомобілів спеціального призначення (швидка медична допомога, міліція тощо) за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України. Однак ці податки розділяє кілька принципових моментів.

Аналізуючи механізм нарахування акцизного податку в Україні, студент,повинен з’ясувати групи товарів та властивий їм порядок нарахування акцизного податку. Так, при визначенні оподатковуваного обороту і суми акцизного збору по вітчизняних товарах, необхідно розмежувати оподатковуваний оборот по товарах, що реалізуються за вільними цінами й оподатковуваний оборот по товарах, що реалізуються по державних фіксованих і регульованих цінах.

Важливо, щоб студенти усвідомили ось що: суми акцизного податку, що підлягають сплаті, визначаються платниками самостійно виходячи з обсягів реа­лізованих підакцизних товарів (продукції) за встановленими ставками; акциз­ний податок сплачується до бюджету у строки, визначені відповідним законом.

 

Контрольні запитання та завдання:

  1. Наведіть загальну характеристику податку на додану вартість.
  2. Визначте платників податку на додану вартість.
  3. Що є об'єктом та базою оподатковування податком на додану вартість?
  4. Назвіть операції, що не є об'єктом оподаткування податку на додану вар­тість.
  5. Які операції звільнені від оподаткування податком на додану вартість?
  6. Які операції оподатковуються податком на додану вартість за нульовою ставкою?

7. Куди зараховуються суми податку на додану вартість та як вони використовуються?

  1. Обґрунтуйте зміст поняття “податкова накладна”.
  2. Який існує порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті в бюджет або відшкодуванню з бюджету, терміни розрахунків з бюджетом?
  3. Наведіть визначення поняття “податковий кредит” та розкрийте його зміст.
  4. Яким чином відбувається реєстрація осіб як платників ПДВ?
  5. Що таке акцизний податок та хто є його платником?
  6. Назвіть об'єкт оподаткування акцизного податку.
  7. Встановіть порядок зарахування акцизного податку.
  8. Наведіть перелік підакцизних товарів і відповідні ставки акцизного податку.
  9. Яким чином визначаються суми акцизного податку, що підлягають сплаті?
  10. Які існують пільги по акцизному податку?
  11. Яким чином здійснюється контроль за правильністю обчислення і своєчасністю сплати акцизного податку.

19. Визначте схожі та відмінні ознаки ПДВ і акцизного податку.

 


Читайте також:

  1. II. Основна частина ЗАНЯТТЯ
  2. IV ПІДСУМОК ЗАНЯТТЯ.
  3. VІ. План та організаційна структура заняття
  4. Вид заняття: лекція
  5. Вид заняття: лекція
  6. Вид заняття: лекція
  7. Вид заняття: лекція
  8. Вид заняття: лекція
  9. Вступне заняття
  10. Гігієнічна оцінка заняття з фізичної культури
  11. Друге заняття
  12. ДРУГЕ ЗАНЯТТЯ (LECTIO SECUNDA) Морфологія Дієслово (Verbum) Коротка характеристика граматичної будови латинської мови




Переглядів: 374

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Задача 15 | Задача 1.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.