Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Розірвання трудового договору за ініціативою власника або уповноваженого їм органу

Власник або уповноважений їм орган має право розірвати трудовий договір за своєю ініціативою лише по підставах, прямо вказаних в законодавстві, і, як правило, з попередньої згоди профспілкового комітету підприємства.

Однією з таких підстав є зміна в організації виробництва і праці, зокрема ліквідація, реорганізація або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників (п. 1 ст. 40 КЗоТ).

Про майбутнє вивільнення у зв'язку з скороченням чисельності (штату), реорганізацією або ліквідацією підприємства працівники персонально попереджаються не пізніше, ніж за два місяці під розписку. При цьому їм роз'яснюється порядок подальшого працевлаштування, перепідготовки і навчання новим професіям, спеціальностям, діючі пільги і компенсації.

Звільнення по цій підставі допускається, якщо неможливо перекласти працівника з його згоди на іншу роботу.

При звільненні працівників у зв'язку з скороченням чисельності або штату переважне право на залишення на роботі мають робочі і службовці з вищою продуктивністю праці і кваліфікацією. При рівній продуктивності праці і кваліфікації враховуються інші обставини (ст. 42 КЗоТ).

Робочі і службовці можуть бути звільнені у зв'язку з невідповідністю посаді або виконуваній роботі унаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров'я, що перешкоджає продовженню даної роботи (п. 2 ст. 40 КЗоТ). Звільнення по цій підставі допустимо, якщо неможливо перекласти працівника з його згоди на іншу роботу. Закон встановлює чіткі ознаки невідповідності працівника посаді або виконуваній роботі. Ними є або недостатня кваліфікація, або стан здоров'я, перешкоджаючі продовженню виконання даної роботи.

Невідповідність посади або виконуваній роботі завжди припускає відсутність в діях працівника провини.

Розірвання трудового договору по даній підставі не може ; мати місця відносно осіб, що не мають достатнього виробничого досвіду у зв'язку з нетривалим трудовим стажем. Не може мати місце звільнення по цьому снованию і по мотиву відсутності у працівника спеціальної освіти, що звільняється, якщо воно не є, згідно закону, обов'язковою умовою при укладенні трудового договору, а по ділових якостях і по досвіду цей працівник до її виконання придатний.

Розірвання трудового договору унаслідок невідповідності працівника виконуваній роботі може мати місце при стійкому зниженні працездатності, що перешкоджає належному виконанню працівником трудових обов'язків.

Працівник може бути звільнений за систематичне невиконання без поважних причин обов'язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, якщо до нього раніше застосовувалися заходи дисциплінарного або суспільного стягнення (п. 3 ст. 40 КЗоТ). Що систематично порушують трудову дисципліну вважаються робочі і службовці, які мають дисциплінарне або суспільне стягнення за на рушение трудової дисципліни і порушили її знов.

При звільненні по даній підставі враховуються заходи дисциплінарного і суспільного стягнення. До останніх відносяться стягнення за невиконання трудових обов'язків, застосовані до працівника трудовим колективом, громадськими організаціями відповідно до положень і статутів, що визначають їх діяльність.

Підставою розірвання трудового договору є прогул (п. 4 ст. 40 КЗоТ). Прогул — це відсутність працівника на роботі без поважних причин протягом всього робочого дня. Прогулом також слід вважати самовільний відхід працівника в черговий пуск, самовільне використання днів відгулу, залишення роботи до закінчення термінового трудового договору. Прогульниками є також працівники, що знаходилися без поважних причин більше трьох годин протягом робочого дня безперервно або сумарно поза територією підприємства.

Працівник може бути звільнений за нез'явлення на роботу протягом чотирьох місяців підряд унаслідок тимчасової непрацездатності, не рахуючи відпусток по вагітності і родам, якщо законодавством не встановлений триваліший термін збереження місця роботи або посади при певному захворюванні (п. 5 ст. 40 КЗоТ). По практиці, що склалася, можливість звільнення працівника при нез'явленні на роботу по хворобі, що тривала більше чотирьох місяців, ставиться в залежність від виробничої необхідності в такому звільни нении. Підставою для звільнення може бути лише безперервна непрацездатність, що продовжується понад чотири місяці. Складання окремих термінів, протягом яких працівник був тимчасово непрацездатний, не допускається.

Законом допускається звільнення працівника у зв'язку з відновленням на роботі робочого або службовця, що раніше виконував цю роботу (п. 6 ст. 40 КЗоТ). Звільнення по даній підставі є законним, якщо неможливо перекласти працівника з його згоди на іншу роботу. В цьому випадку звільнення може мати місце, якщо незаконно звільнений працівник був відновлений на колишній роботі за рішенням суду або вищестоящого у порядку підлеглості органу.

Підставою для звільнення працівника є і його поява на роботі в нетверезому стані, в стані наркотичного або токсичного сп'яніння (п. 7 ст. 40 КЗоТ). По цій підставі можуть бути звільнені працівники, що знаходилися в робочий час в місці виконання трудових обов'язків в нетверезому стані або в стані наркотичного або токсичного сп'яніння. При цьому не має значення, відсторонявся працівник від роботи у зв'язку з вказаним станом чи ні. Для працівника, робочий день якого не нормований, час знаходження на роботі понад встановлену загальну тривалість є робочим.

Нетверезий стан працівника або наркотичне або токсичне сп'яніння може бути підтверджений як медичним висновком, так і іншими видами доказів, які повинні бути відповідно оцінені судом.

Здійснення за місцем роботи розкрадання (зокрема дрібного) майна власника, встановленого вироком, що вступив в законну силу, суду або ухвалою органу, в компетенцію якого входить накладення адміністративного стягнення або застосування заходів суспільної дії (п. 7 ст. 40 КЗоТ), також може бути підставою для звільнення працівника з роботи.


Читайте також:

  1. Акредитація органу з сертифікації
  2. Аналіз основних систем трудового і професійного навчання: предметної, предметно-операційної, операційної, операційно-предметної, системи ЦІП, операційно-комплексної тощо.
  3. Аналіз трудового потенціалу
  4. Арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду, шляхом звернення органу державної податкової служби до суду.
  5. В залежності від того, хто може вимагати виконання договору,останні поділяються на договори, що укладаються на користь їх учасників, та договори на користь третьої особи.
  6. Вивчення факторів виробничого середовища і трудового процесу
  7. Види адміністративного договору
  8. Види договору.
  9. Види договору: - односторонні та двосторонні.
  10. Види трудового договору
  11. Види трудового договору
  12. Визнання договору неукладеним.




Переглядів: 304

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розірвання трудового договору за ініціативою працівника | Робочий час і його види

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.