Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Аналіз управлінських рішень.

 

До аналізу, як і до інших функцій менеджменту, повинні застосовуватися наукові підходи і принципи. Доспецифічних принципів аналізувідносяться:

1) принцип єдності аналізу і синтезу - передбачає розклад на складові явищ та предметів, що аналізуються, з метою глибокого вивчення їх властивостей та надалі розгляд їх в цілому у взаємозв'язку і взаємозалежності;

2) принцип виділення ключової ланки (ранжування факторів) - передбачає постановку мети і встановлення засобів досягнення цієї мети. При цьому завжди виділяється основна ланка із застосуванням методів факторного аналізу та структурування проблеми;

3) принцип забезпечення порівнянності варіантів аналізу за обсягом, якістю, термінами, засобами одержання інформації, умовами застосування об'єктів аналізу та іншим умовам;

4) принцип оперативності і своєчасності аналізу - спрямований на скорочення часу виконання робіт за рахунок реалізації принципів раціональної організації часткових процесів (пропорційності, паралельності, прямоточності, безперервності, ритмічності та ін.), кодування і автоматизації інформаційного забезпечення, підвищення якості інформації і засобів аналізу;

5) принцип кількісної визначеності - передбачає кількісне вираження: а) параметрів і умов забезпечення порівнянності і оптимізації альтернативних варіантів управлінського рішення; б) зв'язків між компонентами системи менеджменту; в) ступеню невизначеності та ризику при прийнятті рішення.

Розглянемо сутьметодів аналізу.

Метод порівняння дозволяє оцінити роботу фірми, визначити відхилення від планових показників, встановити їх причини і виявити резерви.

Основнівиди порівнянь, що застосовуються при аналізі: звітні показники з плановими показниками; планові показники з показниками періоду, що передує; звітні показники з показниками періодів, що передують; показники роботи за кожний день; порівняння із середньогалузевими даними; показники технічного рівня і якості продукції даного підприємства з показниками аналогічних підприємств.

Порівняння вимагає забезпеченняпорівнянності показників, що порівнюються (єдність оцінки, порівнянність календарних термінів, усунення впливу відмінностей в обсязі і асортименті, якості, сезонних особливостей і територіальних відмінностей, географічних умов тощо).

Індексний метод застосовується при вивченні складних явищ, окремі елементи яких невимірні. Як відносні показники індекси необхідні для оцінки виконання планових завдань, для визначення динаміки явищ і процесів.

Індексний метод дозволяє провести розклад за факторами відносних і абсолютних відхилень узагальнюючого показнику, в останньому випадку число факторів повинно дорівнювати двом, а показник, що аналізується, представлений як їх добуток.

Балансовий метод передбачає зіставлення взаємопов’язаних показників господарської діяльності з метою з'ясування й вимірювання їхнього взаємного впливу, а також підрахунку резервів підвищення ефективності виробництва. При застосуванні балансового методу аналізу зв'язок між окремими показниками виражений в формі рівності підсумків, отриманих в результаті різноманітних співставлень.

Метод ланцюгових підставлень полягає в одержанні ряду корегованих значень узагальнюючого показнику шляхом послідовної заміни базисних значень факторів-співмножників фактичними.

Порівняння значень двох показників, що стоять поруч в ланцюзі підставлень, дозволяє розрахувати вплив на узагальнюючий показник того фактору, базисне значення якого замінюється на фактичне.

Метод елімінування дозволяє виділити вплив одного фактору на узагальнюючі показники виробничо-господарської діяльності, виключає дію інших факторів.

Графічний метод є засобом ілюстрації господарських процесів, обчислення ряду показників і оформлення результатів аналізу.

Графічне зображення економічних показників розрізняють за призначенням (діаграми порівняння, хронологічні і контрольно-планові графіки), а також за засобом побудови (лінійні, стовпчикові, кругові, об'ємні, координатні та ін.).

Функціонально-вартісний аналіз (ФВА) - це метод системного дослідження, застосовуваного за призначенням об'єкту (вироби, процеси, структури) з метою підвищення корисного ефекту на одиницю сукупних витрат за життєвий цикл об'єкту.

Особливість проведення ФВА полягає у встановленні доцільності добірки функцій, що повинен виконувати проектований об'єкт в конкретних умовах, або необхідності функцій існуючого об'єкту.

Економіко-математичні методи аналізу (ЕММ) застосовуються для вибору найкращих, оптимальних варіантів, що визначають господарські рішення в планованих економічних умовах або тих, що склалися.

Приблизним переліком задач економічного аналізу, для рішення яких можуть бути використані ЕММ, є:

• оцінка розробленого з допомогою ЕММ плану виробництва продукції;

• оптимізація господарської програми, розподіл її за цехами і обладнанням та кількістю продукції;

• оптимізація розподілу господарських ресурсів, визначення напруженості норм;

• оптимізація рівня уніфікації складових частин виробу і засобів технологічного оснащення;

• встановлення оптимальних розмірів підприємства, цеху, дільниці та ін.;

• визначення оптимального асортименту виробів;

• визначення найбільш раціональних маршрутів внутрішньозаводського транспорту, розміщення складів;

• визначення меж доцільності проведення капітального ремонту, раціональних термінів експлуатації обладнання і заміни його новим;

• встановлення і порівняльний аналіз економічної ефективності використання одиниці ресурсу кожного виду з точки зору оптимального варіанту рішення;

• визначення внутрішньогосподарських втрат в зв'язку з можливим оптимальним рішенням.

 


Читайте також:

  1. ABC-XYZ аналіз
  2. I етап. Аналіз впливу типів ринку на цінову політику.
  3. II. Багатофакторний дискримінантний аналіз.
  4. III етап. Аналіз факторів, що визначають цінову політику підприємства.
  5. PMBOK: 9 областей управлінських знань
  6. SWOT-аналіз у туризмі
  7. SWOT-аналіз.
  8. Tема 4. Фації та формації в історико-геологічному аналізі
  9. V. Нюховий аналізатор
  10. VI етап. Аналіз варіантів зміни цін конкурентами.
  11. VI. Виконайте граматичний аналіз підкреслених речень.
  12. АВС (XYZ)-аналіз




Переглядів: 1091

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Забезпечення порівнянності альтернативних варіантів управлінських рішень. | Засоби аналізу.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.