Класифікація регіонів України залежно від значення соціально-економічних показників
Роль та значення регіональних фінансів у забезпеченні економічного і соціального розвитку регіонів.
Рівень фінансової незалежності регіону характеризує система абсолютних і відносних показників складу та структури місцевих бюджетів, а також соціальної результативності бюджету. Визначення доходів і видатківв абсолютному і відносному вимірах не дозволяє порівнювати бюджети різних територій через існування відмінностей між ними у формуванні доходів та у складі і обсягах видатків, спричинених різноманітністю природнокліматичних умов, різним екологічним станом територій, особливостями розташування адміністративних центрів, насиченістю шляхами сполучення, спеціалізацією регіонів, станом соціальної та побутової інфраструктури. Отже, визначаються доходи і видатки місцевих бюджетів відносно кількості населення,яке мешкає на відповідній території.
Поряд із загальнодержавними, для кожного регіону необхідно розробити зовнішньоекономічну модель розвитку, а також стратегію регіонального розвитку; концепцію державної регіональної політики; програші регіонального розвитку (наприклад, "Програма допомоги депресивним регіонам").
Вдосконалення структури зовнішньої торгівлі регіонів, вихід їх на нові світові ринки, підвищення їх конкурентоспроможності необхідно розглядати як перший крок входження регіонів України до широкомасштабного міжнародного співробітництва.
Відкриття ринків України необхідно проводити з врахуванням регіонального підходу. В регіонах, які є привабливими для зарубіжних інвесторів, треба створити особливий економіко-правовий режим. Це можуть бути вільні економічні зони, технополіси, вільні економічні зони банківських і страхових послуг, офшорні зони, курортополіси тощо.