Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поняття і види часу відпочинку

Під часом відпочинку в трудовому праві розуміється встановлений законом час, протягом якого робочі і службовці вільні від виконання своїх трудових обов'язків і яке вони можуть використовувати на свій розсуд. Основними видами часу відпочинку є перерви протягом робочого дня, між денні перерви (щоденний відпочинок), щотижневі дні відпочинку, святкові неробочі дні, відпустки.

Протягом робочого дня робочим і службовцем повинен бути наданий перерва для відпочинку і живлення (обідня перерва), який не включається в робочий час. Обідня перерва пре доставляється тривалістю не більше двох годин. Тривалість перерв і час їх надання на кожному підприємстві встановлюються правилами внутрішнього трудового розпорядку.

Протягом робочого дня працівникам можуть надаватися додаткові перерви, наприклад, для годування дитини, для обігріву, для відпочинку на навантажувально-розвантажувальних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці і т.д.

Щоденний отдых— це перерва в роботі між закінченням зміни і початком її на наступний робочий день. Тривалість щоденного відпочинку залежить від тривалості зміни, перерви на обід і режиму роботи. За загальним правилом тривалість відпочинку між змінами повинна бути разом з часом обідньої перерви не менш подвійної тривалості роботи в попередній день.

Робочим і службовцям надаються вихідні дні. При п'ятиденному робочому тижні робочим і службовцям надається два вихідних дня в тиждень, а при шестиденному робочому тижні — один вихідний день.

Залучення робочих і службовців до роботи у вихідні дні забороняється. Лише у виняткових випадках до роботи у вихідні дні притягуються окремі працівники з дозволу профкому, і лише у випадках, визначених законодавством. Залучення працівників до роботи у вихідні дні проводиться по письмовому наказу (розпорядженню) власника або уповноваженого їм органу.

У святкові неробочі дні робота на підприємствах, в установах, організаціях, як правило, не проводиться. У святкові дні допускаються лише роботи, припинення яких неможливе за виробничо-технічними умовами (безперервно діючі підприємства), роботи, обслуговування населення (транспорт, зв'язок, лікарні і т.п.), що викликаються необхідністю, а також ремонтні, невідкладні навантажувально-розвантажувальні роботи. Ці роботи можуть проводитися в святкові дні відповідно до затвердженого графіка без яких-небудь додаткових дозволів. Робота в святкові дні оплачується в подвійному розмірі. Грошова компенсація за роботу в святковий день може бути замінена наданням іншого вихідного дня тільки з відома працівника.

Робочі і службовці мають право на щорічні відпустки. Щорічні відпустки надаються працівникам із збереженням місця роботи (посади) і середнього заробітку.

Право на відпустку не залежить від місця роботи (державне, суспільне, кооперативне підприємство), посади або терміну трудового договору (невизначений, на певний термін, на час виконання якої-небудь роботи).

Щорічна відпустка надається працівникам тривалістю не менше 24 календарних днів. Порядок надання щорічних відпусток, числення їх тривалості визначається Законом України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 р.

Окремим категоріям працівників встановлюються подовжені основні відпустки: науково-педагогічним працівникам освіти — 56 календарних днів, інвалідам I і П групи — 30 календарних днів, інвалідам III групи — 26 календарних дні? обличчям до 18 років—31 календарний день.

Для деяких працівників встановлюються додаткові відпустки: за роботу у важких і шкідливих умовах — до 35 календарних днів, за списками виробництв, цехів, професій і посад, затверджених Кабінетом Міністрів України (ст. 7 Закону) за особливі умови праці — від 7 календарних днів для працівників з ненормованим робочим вдень, до 35 календарних днів особам, робота яких пов'язана з підвищеним нервово-емоційним і інтелектуальним навантаженням (ст. 8 Закону).

Загальна тривалість основної і додаткової відпустки не може перевищувати 59 календарних днів, а для працівників, зайнятих на підземних гірських роботах, — 69 календарних днів.

Право на щорічну відпустку у робочих і службовців за перший рік роботи виникає після шести місяців безперервної роботи на даному підприємстві.

На відміну від раніше чинного законодавства в даний час за бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією за умови, що тривалість відпустки, що надається працівнику, повинна бути не менше 24 календарних днів.


Читайте також:

  1. II. Поняття соціального процесу.
  2. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  3. А/. Поняття про судовий процес.
  4. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  5. Адміністративні правовідносини: поняття, ознаки,
  6. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  7. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  8. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.
  9. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  10. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  11. Аудиторські докази: поняття та процедури отримання
  12. Б) Поняття корисності: (поняття, гранична та сукупна корисність продукту).




Переглядів: 476

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття трудового договору, його види | Дисциплінарна відповідальність робочих і службовців

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.