Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Сучасна екологічна криза.

Суть проблеми, яка постала перед людством на сучасній стадії його еволюції, полягає саме в тому, що люди не встигають адаптувати свою культуру відповідно до тих змін, котрі самі ж вони і вносять у цей світ і джерела цієї кризи — всередині, а не поза людською істотою, котра розглядається й як індивідуальність, як колектив. Вирішення цих проблем залежить насамперед від людини, її внутрішньої сутності.

А. Печчеї, італійський учений,

перший президент Римського клубу.

Сучасна екологічна криза має якісно іншу природу порівняно з усіма попередніми кризами. Це перша криза, що охопила всю планету і яка повністю спричинена не природними процесами, а діяльністю людства.

Темпи зміни параметрів біосфери, породжені цією екологічною кризою, виявились у сотні і тисячі разів вищими за темпи природної еволюції.

Ознаки які характеризують глобальну екологічну кризу:

· небачена забрудненість всіх геосфер, накопичення і неконтрольоване переміщення токсичних речовин і відходів;

· негативи кліматичні зміни – глобальне потепління, кислотні дощі, руйнування озонового шару;

· збільшення кількості надзвичайних екологічних ситуацій і катастроф;

· деградація лісів;

· спустелювання, катастрофічне виснаження ґрунтів;

· зменшення біологічної різноманітності.

Кількість людей, які мають потребу в чистій воді, досягла1,5 млрд. і продовжує зростати. Середньостатистичний європеєць витрачає 500 л прісної води за добу, а мешканець Центральної Африки — 8 л; дефіцит прісної води стає дедалі гострішим у всьому світі.

Щороку понад 6 млн. га земель перетворюються на пустелі.Спустелювання у світі вже зазнало 4616 млн. га. земель і площі спустелених земель продовжують збільшуватись. Темп спустелювання впродовж XX ст. був особливо високим: щорічно за його рахунок територія пустель світу зростала на 60 000 км.

У всьому світі швидкими темпами відбуваються деградація й ерозія ґрунтів. Як відомо, для утворення шару родючого ґрунту потрібні тисячі, навіть мільйони років.

Кількість людей, що голодують, на планеті в 1970 р. становила 460 млн., у 1990 р. — 550 млн., а на початку XXI ст. —650 млн. чоловік. Традиційне землеробство нині може прогодувати лише близько 3 млрд. чоловік,тому зростає частка штучних речовин у продуктах харчування.

Знищення людиною тропічних лісів, у яких живе 50% усіх тварин на планеті й росте 50 % усіх рослин, стали загрозливими особливо в Бразилії та Індії), а кількість людей, існування яких залежить від тропічних лісів, становить 200 млн. На початку XXI ст. з лиця Землі назавжди зникнуть тропічні ліси на території площею 72 млн. га.

Зменшення біорізноманітності. Щодня на планеті зникає від одного до десяти видів тварин, щотижня — мінімум один вид рослин. Сьогодні на Землі під загрозою знищення опинилося близько25 тис. видів рослин. Ще 50 років тому в Африці жили 100 тис. носорогів, а нині — менше ніж 4 тис. Швидкість вимирання видів сьогодні в 1000 разів перевищує природну. Біологічна різноманітність — це запорука стійкості, витривалості як окремих екосистем, так і біосфери в цілому

Причини глобальної екологічної кризи.

До розвитку глобальної екологічної й тісно пов'язаної з нею соціально-економічної кризи, які сьогодні загрожують існуванню нашої цивілізації, призвели, образно кажучи, два «вибухи» — демографічний,тобто різке зростання чисельності населення Землі за останністоліття, й промислово-енергетичний,а також спричинені нимикатастрофічні ресурсопогли-нання й продукування відходів.

Розгляньмо ці та інші фактори докладніше.

Демографічний фактор. Протягом багатьох тисячоліть кількість населення на планеті збільшувалася поступово: понад мільйон років знадобилося, щоб до 1800 р. вона досягла 1 млрд. чоловік, наступний мільярд додався вже за 130 років, третій — за 30, четвертий — за 15 і п'ятий — усього за 12 років! У 2013 році на планеті вже 7,5 млрд. чоловік. Учені-демографи вважають, що до 2100 р. чисельність населення Землі має стабілізуватися десь на рівні 9—13 млрд. чоловік.

Дослідження сучасних соціологів і психологів переконливо свідчать про те, що одна з причин розвитку глобальної екологічної кризи в другій половині XX ст. — це криза людського духу. Доїї проявів належать:

· сплеск антисуспільних настроїв, егоїзму, нігілізму, локальних і
регіональних збурень у суспільстві;

· планетарна епідемія аморальності, злочинності, наркоманії,
проституції, тотальної легковажності, бездумності й жадоби швидкої
наживи;

· деградація особистості в різних її проявах;

· зниження культурного й духовного рівня;

· зростання корупції, проявів некомпетентності й непрофесіоналізму
у вирішенні національних і міжнаціональних питань

Причини поглиблення екологічної кризи:

· занепад духовності;

· надзвичайно низька екологічна культура цілих народів і націй;

· низький рівень екологічної освіти більшості керівних працівників
та урядових чиновників практично в усіх країнах світу;

· загальне зниження морального рівня людей за останні десятиліття.

Стає дедалі зрозумілішим, що ступінь розвитку цивілізації визначається не кількістю кіловат, які виробляються енергетичними об'єктами, а низкою моральних і духовних критеріїв, мудрістю людей, особливо тих із них, котрі рухають уперед цю цивілізацію.

Урбанізація. Зростання чисельності населення супроводжується територіальним розподілом його за рахунок гіперурбанізації й формування мегаполісів із 15—25 млн. мешканців. Близько третини людства сьогодні прожинає в містах із населенням 1 млн. чоловік і більше В країнах, які розвиваються, щороку в міста переселяються близько 80 млн. чоловік. На думку фахівців, найбільшими містами стануть Мехіко, Токіо, Сан-Пауло, Калькутта й Бомбей. Демографи передбачають, що до 2050 р. близько 50 % населення планетимешкатиме в містах. Саме міста-гіганти стали найбільшими та найнебезпечнішими забруднювачами довкілля.

Кожне місто – це штучне середовище антропогенного походження, досить складна урбоекологічна система зі своїми специфічними умовами, створеними співвідношенням природних факторів середовища ( клімат, рельєф, геологічна будова, флора, фауна) та технічних (особливості промисловості, транспортної мережі, способу життя, суспільної організації). Особливістю урбоекосистем є те, що такі системи не є саморегульованими та стійкими. Подібні системи працюють виключно лише на споживанні приро д

них ресурсів, використовуючи їх у значній кількості.

У цих містах, що розрослися вшир і ввись, поглинувши зелені передмістя, околишні ліси й паркові зони, вода, грунт, повітря сьогодні в десятки й сотні разів брудніше, ніж у віддалених селах. В повітрі міст зосереджено до 86% усіх забруднень, до 13% припадає на решту суходолу і лише 1% - на океанський простір. Навіть у «найчистіших» районах Києва вміст у повітрі газів, пилу, парів бензину в 1,5-2,5 рази перевищують гранично допустимі, а в екологічно напружених районах, де зосереджено об'єкти енергетики й промисловості, розташовано великі транспортні артерії та вузли, аеропорти й вокзали, концентрація шкідливих речовин у 10-15, іноді в 20-30 разів перевищує гранично допустиму (ГДК).

У результаті споживання значної кількості води утворюється багато промислових і побутових стічних вод. Щодоби на одного мешканця міста припадає в середньому 0,1-0,4 м3 побутових стічних вод. Кількість таких стоків залежить від густоти населення і становить 10-15 тис. м3/рік на 1 га житлової забудови.

У Дніпрі, в межах міст, перевищення ГДК всіляких забруднювальних речовин (передусім — важких металів) дво – шестикратне, що призводить до «цвітіння» та «гниття» води, формування «мертвих зон» і як наслідок, незадовільна якість питної води.

Відбувається локальне зосередження великої кількості побутових відходів. Так, кількість побутового сміття, що припадає на одного мешканця міста, становить 160-190 кг/рік.

Фізичні забруднення міста виявляються в місцевій зміні температурного, електричного, магнітного та іонізаційних полів і вібрацій, які значно перевищують природний фон. Інтенсивність шуму в містах промислово розвинених країн щороку збільшується на 0,5-1 дБ. Рівні шуму на міських вулицях становлять 85-87 дБ, що зумовлює зашумленість міських територій.

Підвищується захворюваність мешканців міст, збільшується кількість епідемій, скорочення тривалості життя та підвищеної смертності в містах. В загазованих містах від раку легенів помирає значно більше людей, ніж у віддалених передмістях. Зростає кількість захворювань на ларингіт, фарингіт, кон’юнктивіт, екзему, пневмонію, інфаркт міокарда, бронхіальну астму, алергічні та інші хвороби.

Таким чином, міста чинять величезний вплив на довкілля.



Читайте також:

  1. Active-HDL як сучасна система автоматизованого проектування ВІС.
  2. Влада: зміст і сучасна концептуалізація
  3. ВП – як сучасна форма організації підприємств
  4. Глобальна біосферна і екологічна криза та охорона довкілля
  5. ГЛОБАЛЬНИЙ ЕВОЛЮЦІОНІЗМ І СУЧАСНА НАУКОВА КАРТИНА СВІТУ
  6. Громадська екологічна експертиза проекту: План дій.
  7. Джерела забруднення довкілля України. Екологічна криза, причини і наслідки
  8. До глави 9 Екологічна злочинність
  9. Еволюція грошей. Сучасна грошова система
  10. Екологічна безпека
  11. ЕКОЛОГІЧНА БЕЗПЕКА ҐРУНТІВ.
  12. Екологічна безпека людини




Переглядів: 7834

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема: Сучасна екологічна криза. | Ознаки екологічної кризи в Україні.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.