- в дужках подаються скорочені українська і англійська назви і міжнародний символ
Вивчаючи білки та продукти їх гідролізу, О.Я. Данилевський (1888 р.) виявив, що лужні розчини білків при додаванні до них розчину купрум (II) сульфату забарвлюються у фіолетовий колір. Такий же самий колір дає і сполука, яка утворюється з двох молекул сечовини при відщепленні молекули амоніаку - біурет, звідки і сама реакція одержала назву біуретової.
На підставі цих даних О.Я.Данилевський зробив припущення, що в основі
будови білків лежить біуретова структура. Продукти повного гідролізу білків
не давали біуретової реакції, що свідчило про руйнування їх біуретової структури. Наявність пептидного зв'язку визначають біуретовою реакцією, характерною для амідів, зокрема, для біурету. Суть її полягає у взаємодії пептидноі групи з йонами міді (II) в лужному середовищі з утворенням розчинного комплексу фіолетового кольору. Ця реакція дуже чутлива і використовується як для якісного, так і для кількісного визначення пептидів.
Отже, можна припустити, що окремі амінокислоти з'єднуються між собою за допомогою зв'язку — СО — NH —, який пізніше почали називати пептидним. Він утворюється в результаті взаємодії карбоксильною групи однієї амінокислоти (— СООН) та аміногрупи (— NН2) іншої.