Розглянемо нелінійне коло, схема якого зображена на рис. 2.9.
Рис. 2.9
Нехай задані ВАХ резисторів R1та R2 (рис. 2.10,а та рис. 2.10,б).
Рис. 2.10
Якщо задана також величина Uав, а треба знайти величини I1 та I2, то розв’язання просте і базується на тому факті, що Uав прикладене до кожного з резисторів. Тому, відклавши величину Uав на кожній окремій ВАХ, знайдемо шукані струми I1 та I2 (рис. 2.10,а та рис. 2.10,б).
Якщо ж Uав не задана, а заданий струм I3 в нерозгалуженій частині кола, то розв’язання потребує додаткових графічних побудувань. Спочатку звернемо увагу на те, що за будь-якої напруги Uав величина I3 (яка, звісно, залежить від Uав) визначається за першим законом Кірхгофа як
. (2.4)
Але є ВАХ ділянки ав. Таким чином, з виразу (2.4) випливає, що ВАХ резистора, еквівалентного ділянці ав, утворюється шляхом додавання величини струмів окремих резисторів при кожному значенні напруги Uав, тобто додаванням графіків окремих ВАХ за струмом (рис.2.10,в).
Маючи сумарну ВАХ, знаходимо напругу Uав, при якій струм у нерозгалуженій частині кола дорівнює заданому I3. Для цього відкладаємо величину I3 на осі струмів і проводимо крізь цю точку горизонталь до перетину із сумарною ВАХ (крива 1+2 на рис.2.10,в). Напруга, яка відповідає точці перетину, і буде шуканою напругою Uав. Струм I1знаходимо як струм, який відповідає цій напрузі на ВАХ резистора R1, аналогічно знаходимо струм I2 за ВАХ резистора R2 (або як I2 =I3–I1).
Корисне узагальнення.При довільній кількості резисторів, з’єднаних паралельно, сумарна ВАХ теж будується шляхом додавання за струмом ВАХ окремих резисторів, які входять у це з’єднання.