Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Юридичні факти можна класифікувати за різними критеріями.

Даний про­цес складається з трьох послідовно здійснюваних етапів.

По-перше, визначається необхідність (доцільність) і можливість встановлення конкретного адміністративно-правового відношення.

По-друге, створюється відповідна юридична конструкція, своєрідний абстрактний макет (склад) адміністративного правовідношення. Закріплюєть­ся певна абстракція в адміністративно-правових нормах.

По-тре­тє, це реалізація норм і, як наслідок, виникнення сталих, державно-владних правових зв'язків між адресатами норм, тобто адміністративно-правових відносин.

Виникають (змінюються і припиняються) адміністра­тивні правовідносини за настання конкретних життєвих обставин, які прийнято називати юридичними фактами. Вони кваліфікуються як юридичні, оскільки передбачені в адміністративно-правових нормах (прямо — у гіпотезі, опосередковано — в диспозиції або санкції).

Як тільки в житті з'являються факти, вказані в гіпотезі норми, остання починає діяти, внаслідок чого її адресати в одних випадках мають можливість для реалізації своїх прав і обов'язків, в інших — набувають суб'єктивних прав і обов'язків (права і обов'язки передбачаються диспози­цією норми).

Диспозиція зобов'язуючої або уповноважуючої адмі­ністративно-правової норми приписує, якою може і по­винна бути поведінка активної сторони. Дії осіб, здійсню­вані відповідно до приписів диспозиції норми, тобто дії, що являють собою реалізацію прав і обов'язків, є юридич­ними фактами. Отже, фіксуючи права і обов'язки, диспо­зиція опосередковано вказує на юридичні факти.

Нерідко норми права пов'язують юридичні наслідки не тільки з наявністю тієї чи іншої обставини, але й з її від­сутністю. Так, одержання права на управління транспорт­ними засобами обумовлене не тільки настанням відповідного віку, але й відсутністю медичних протипоказань (фізичних вад і захворювань).

Дуже часто для виникнення правовідносин потрібна сукупність двох або кількох юридичних фактів, наявність яких необхідна для настання юридичних наслідків. На­приклад, для одержання права на управління транспорт­ним засобом необхідна наявність таких юридичних фактів: настання відповідного віку; відсутність медичних протипо­казань; підготовка у відповідному навчальному закладі (або самопідготовка за відповідною програмою); одержан­ня відповідного посвідчення.

1. За наслідками, що настали, юридичні факти поділяються на:

· правоутворюючі;

· правозмінюючі;

· правоприпиняючі.

Правоутворюючі факти викликають виникнення пра­вовідносин, наприклад, вчинення адміністративних право­порушень.

Правозмінюючі факти змінюють існуючі правовідноси­ни. Так, визнання за правопорушником неможливості сплатити штраф може призвести до винесення постанови про накладення штрафу державним виконавцем шляхом звернення стягнення на особисте майно правопорушника. Такий юридичний факт (винесення поста­нови) змінює зміст адміністративних правовідносин між сторонами, хоча правовідносини зберігаються.

Правоприпиняючі факти зумовлюють припинення пра­вовідносин. Такими є дії особи щодо здійснення суб'єк­тивного права або виконання юридичного зобов'язання. Наприклад, сплата правопорушником штрафу (виконання постанови про накладення стягнення) припиняє адмініст­ративно-деліктні відносини, які виникли у зв'язку із здій­сненням правопорушення.

2 Залежно під наявності або відсутності зв'язку факту з волею суб’єкта поділяють на:

· дії;

· події.

Дії (результатом активного волевиявлення суб'єкта і поділяються на:

· правомірні;

· неправомірні.

Правомірні дії завжди відповідають вимогам адміністративно-правових норм. Прикладом таких правомірних дій, які розцінюються нормами як юридичні факти, є: по­дання громадянином скарги; звернення підприємства, що створюється, за реєстрацією; подання проекту на експертизу тощо. Важливим видом правомірних дій є індивіду­альні правові акти органів державного управління, тобто акти, що належать до конкретного адресата і справи. Пря­мий наслідок прийняття таких актів – виникнення, зміна або припинення адміністративно-правових відносин.

Неправомірні дії порушують вимоги адміністративно-правових норм. Для сфери державного управління найбільш характерним видом неправомірних дій є різні правопорушення. Вони тягнуть за собою виникнення адміністративно-деліктних (юрисдикційних) відносин. Юридичним фактом цієї ж категорії є неправомірна безді­яльність.

Події, тобто явища, що трапляються незалежно від волі людей, також можуть у деяких випадках виступати юри­дичними фактами, (наприклад, стихійне лихо, смерть тощо).

Адміністративно-правові відносини характеризуються такими особливостями:

Ø Адміністративно-правові відносини складаються пе­реважно в особливій сфері суспільного життя — сфері дер­жавного управління, вони ви­никають у зв'язку із здійсненням органами державного уп­равління своїх управлінських функцій, тобто у процесі виконавчо-розпорядчої діяльності.

Ø Адміністративні правовідносини виникають у разі обов'язкової участі відповідного органу державного управ­ління або іншого носія повноважень державно-владного характеру.Для цих відносин характерна наявність обов'яз­кового суб'єкта з державно-владними повноваженнями, суб'єкта виконавчо-розпорядчої діяльності. Ця особли­вість адміністративних правовідносин прямо випливає з владної природи державного управління.

Ø Адміністративні правовідносини можуть виникати за ініціативою будь-якої із сторін. Проте, згода або бажання другої сторони не є обов'язковою умовою їх виникнення. Адміністративні правовідносини можуть виникати всупе­реч бажанню другої сторони. Дана особливість не випли­ває з тих обставин, що одна із сторін наділена владними повноваженнями (наприклад, міністерство), а друга — мо­же їх не мати (громадянин).У разі звернення громадянина до міністерства, останнє, незалежно від свого "бажання", зобов'язане на таке звер­нення відреагувати і вирішити справу громадянина.

Ø Суперечки, що виникають між сторонами адмініст­ративних правовідносин, як правило, вирішуються у позасудовому порядку, тобто шляхом прямого юридично-владного розпорядження правомочного органу.

Ø Якщо учасник адміністративно-правових відносин порушує вимоги норм адміністративного права, то він від­повідальний перед державою в особі його органу. Дана особливість зрозуміла, оскільки порушення норм адміністративного права означає посягання на інтереси держави

Перелічені особливості адміністративних правовідносин дають змогу зробити висновок про те, що не будь-які суспільні відносини у сфері державного управління вхо­дять до кола адміністративно-правових. Такими відноси­нами перш за все є такі, що виникають "у зв'язку" і "з приводу" практичної реалізації завдань і функцій держав­ного управління і виконавчої влади зокрема.


Читайте також:

  1. Internet. - це мережа з комутацією пакетів, і її можна порівняти з організацією роботи звичайної пошти.
  2. А.А.Налчаджан виділяє: образ тіла (тілесне Я), наявне Я (справжнє-Я), динамічне-Я, фактичне-Я, ймовірне-Я, ідеалізоване-Я, уявне-Я та інші.
  3. Адміністративно-правові норми поділяють на види за різними критеріями.
  4. Аналіз фактичних обставин справи.
  5. Артефакти культури. Знання, цінності і регулятиви як три основних види смислів культури.
  6. Б/. Юридичні особи як суб’єкти цивільного права.
  7. БУХГАЛТЕРСЬКИЙ БАЛАНС В ГОСПОДАРСЬКІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ЙОГО ЗНАЧЕННЯ В ЮРИДИЧНІЙ ПРАКТИЦІ
  8. В ході своєї роботи бухгалтер має справу з різними документами.
  9. В ЮРИДИЧНІЙ ПРАКТИЦІ
  10. Важливою ознакою класифікації є принцип побудови перетворювачів кодів, згідно з яким їх можна поділити на чотири групи.
  11. Вартість чистих активів і визначення фактичної доходності інвестиційного портфелю
  12. Види кредиту можна класифікувати за різними критеріями.




Переглядів: 913

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття та особливості адміністративних правовідносин. | Види адміністративних правовідносин.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.