Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема 5. Аналіз ліквідності і платоспроможності.

1. Поняття ліквідності та платоспроможності підприємства та значення їх аналізу.

2.Методика аналізу платоспроможності підприємства.

3.Техніка формування балансу ліквідності.

 

Під платоспроможністю підприємства розуміється його готовність відповідати за своїми боргами у повному обсязі у певний час. Отже, ступінь цієї готовності залежить від забезпеченості підприємства засобами платежу.

Платоспроможність підприємства означає достатність ліквідних активів для погашення у будь який час своїх короткострокових зобов’язань перед кредиторами.

Однак, якщо погашення боргів потребує повної мобілізації обігових активів підприємства, то у той же момент його виробнича діяльність зупиниться. Тому платоспроможними можна враховувати підприємства у яких сума обігових активів значно перевищує розмір заборгованості.

Таким чином, платоспроможність - це готовність підприємства погасити борги у разі пред’явлення вимог про платежі з боку всіх кредиторів підприємства і здібність водночас здійснювати безперебійний процес виробництва і реалізації продукції.

Недостатня спроможність підприємства покрити свої поточні зобов'язання може привести до неплатоспроможності і банкрутства.

Таким чином, основними ознаками платоспроможності є:

а) наявність у достатньому обсязі коштів на поточному рахунку;

б) відсутність простроченої кредиторської заборгованості.

Керівники підприємств повинні мати достовірну інформацію про наявність коштів, необхідних для своєчасних розрахунків із заробітної плати з персоналом, за платежами в бюджет з фінансовими органами, за позиками з установами банків, за товарно-матеріальні цінності з постачальниками. Надання цієї інформації для здійснення оперативного та ефективного управління підприємством є основною метою оцінки платоспроможності. Реалізація цієї мети стає можливою при вирішенні наступних задач:

- провести групування активів підприємства за ступнем ліквідності та пасивів за терміном сплати зобов’язань;

- оцінити ліквідність балансу підприємства;

- оцінити платоспроможність підприємства;

- розробити заходи щодо оптимізації ліквідності балансу та платоспроможності підприємства.

Платоспроможність характеризується співвідношенням ліквідних активів та поточних зобов’язань.

Ліквідні активи - мобільні платіжні засоби, якими можна розрахуватися з кредиторами при негайному пред’явленні вимог про сплату боргів.

Короткострокові (поточні) зобов’язання - це сума короткострокових кредитів банку, інших короткострокових займів та кредиторської заборгованості, яка включає заборгованість по розрахункам з постачальниками, підрядниками, покупцями; заборгованість перед дочірніми і залежними суспільствами; векселі до сплати; заборгованість з оплати праці, з соціального страхування, з податків і іншим поточним зобов’язанням.

Поняття ліквідності характеризується часом, необхідним для переутворення активів підприємства у грошові кошти. Чім менше часу потрібно для здійснення цього процесу, тим вище ліквідність даного активу.

Аналіз платоспроможності підприємств, прийнятий на Заході, а також відомі дотепер варіанти аналізу фінансового стану підприємств в Україні, спираються на статті і розділи бухгалтерських балансів, що містять дані тільки на початок і кінець звітного періоду і є, у силу цього, статичною характеристикою діяльності підприємства.

 

Для оцінки платоспроможності підприємства на конкретний період часу використовують коефіцієнти ліквідності:

1. Коефіцієнт абсолютної ліквідності

2. Коефіцієнт проміжної ліквідності

3. Загальний коефіцієнт ліквідності

Кожний із трьох коефіцієнтів являє собою відношення тієї або іншої групи статей оборотних активів до суми статей пасиву, що виражають короткострокову заборгованість підприємства на момент часу (початок або кінець звітного періоду).

Коефіцієнт абсолютної ліквідності (платоспроможності)- визначається як відношення коштів (р.230-240) і поточних фінансових інвестицій (р.220) до короткострокових зобов'язань, є найбільше жорстким критерієм ліквідності підприємства. Він показує, яка частина короткострокових позикових зобов'язань може бути при необхідності погашена негайно. Практично коефіцієнт абсолютної ліквідності в багатьох підприємств вимірюється сотими частками одиниці через відсутність грошей на рахунках, що в сучасних умовах не можна не визнати позитивним чинником, тому що підприємства, з огляду на інфляцію, не бережуть гроші на рахунках, а вкладають їх в оборотні кошти.

Рекомендаційна нижня межа показника, що приводиться в західній літературі, - 0,2. У вітчизняній практиці фактичні середні значення розглянутих коефіцієнтів, ліквідності, як правило, значно нижче значень, що згадуються в західних літературних джерелах. Оскільки розробка галузевих нормативів цих коефіцієнтів справа майбутнього, на практику бажано проводити аналіз динаміки даних показників, доповнюючи його порівняльним аналізом доступних даних по підприємствах, що має аналогічну орієнтацію своєї господарської діяльності.

Коефіцієнт проміжної ліквідності розраховується як відношення коштів, поточних фінансових інвестицій і дебіторської заборгованості до короткострокових зобов'язань. Він формується головним чином у залежності від сум дебіторської заборгованості і показує, яку частину короткострокових зобов'язань підприємство може погасити за рахунок цих груп поточних активів.

По призначенню це показник аналогічний коефіцієнту поточної ліквідності; проте, обчислюється по більш вузькому колу поточних активів, коли з розрахунку виключена найменш ліквідна їхня частина - виробничі запаси. Логіка такого винятку складається не тільки в значно меншій ліквідності запасів, але, що набагато більш важливо, і в тому, що кошти, що можна виручити у випадку змушеної реалізації виробничих запасів, можуть бути істотно нижче витрат по їхньому придбанню. Зокрема, в умовах ринкової економіки типовою є ситуація, коли при ліквідації підприємства виручають 40% і менше від облікової вартості запасів. У західній літературі приводиться орієнтоване нижнє значення показника - 1, проте, ця оцінка також носить умовний характер. Крім того, аналізуючи динаміку цього коефіцієнта, необхідно звертати увагу і на чинники, що обумовили його зміна. Так, якщо ріст коефіцієнта швидкої ліквідності був пов'язаний в основному з ростом невиправданої дебіторської заборгованості, навряд чи це характеризує діяльність підприємства з позитивної сторони.

Загальний коефіцієнт покриття /коефіцієнт поточної ліквідності/. Дає загальну оцінку ліквідності активів, показуючи, скільки гривень поточних активів підприємства припадає на одну гривню поточних зобов'язань. Логіка числення даного показника полягає в тому, що підприємство погашає короткострокові зобов'язання в основному за рахунок поточних активів; отже, якщо поточні активи перевищують по розміру поточні зобов'язання, підприємство може розглядатися як успішно функціонуюче (принаймні, теоретично). Розмір перевищення і задається коефіцієнтом поточної ліквідності. Значення показника може варіювати по галузях і видам діяльності, а його розумний ріст у динаміку звичайно розглядається як сприятлива тенденція. У західній обліково-аналітичної практика приводиться критичне нижнє значення показника - 2; проте, це лише орієнтоване значення, що вказує на порядок показника, але не на його точне нормативне значення.

Показники ліквідності - це відносні показники і можуть не змінюватися, у разу пропорційної зміни чисельника та знаменника.

Саме ж фінансовий стан за цей час може істотно змінитися, наприклад, зменшиться прибуток, рівень рентабельності, коефіцієнт оборотності й ін. Тому, для більш об’єктивної оцінки ліквідності використовують таку факторну модель:

ПА / П * П / ПЗ = А1 * А2, де

А1 - показник, який характеризує вартість поточних активів, яка припадає на гривну прибутку,

А2 - показник, який характеризує здатність підприємства погашати свої борги за рахунок результатів своєї діяльності.

Для правильного висновку про динаміку і рівень платоспроможності підприємства необхідно взяти до уваги такі чинники:

характер діяльності підприємства. Наприклад, у підприємств промисловості і будівництва велика питома вага запасів і мала питома вага коштів; у підприємств роздрібної торгівлі щодо висока частка коштів, хоча значні і розміри товарних запасів і т.д.;

умови розрахунків із дебіторами. Надходження дебіторської заборгованості через короткі проміжки часу після покупки товарів (робіт, послуг) призводить до невеличкої частки в складі оборотних активів боргів покупців, і навпаки;

стан запасів. У підприємства може бути надвишок або хиба запасів у порівнянні з розміром, необхідної для безперебійної діяльності;

стан дебіторської заборгованості: наявність або відсутність у її складі прострочених або безнадійних боргів.

Результати розрахунків цих коефіцієнтів із методикою їх розрахунку та аналітичною характеристикою оформимо у вигляді таблиці 7.

Таблиця 7. Аналітична таблиця розрахунку показників ліквідності ТОВ “Шляхбудкомплекс” за 2009рік.

Назва коефіцієнту Порядок розрахунку Числове значення Абсолютне відхилення Темп зміни, %
На початок року На кінець року
Коефіцієнт абсолютної ліквідності Абсолютно ліквідні активи Короткострокові зобов’язання 587 2044,3 =28,70% 228,5 4256,8 =5,37% -23,33% 18,71
Коефіцієнт швидкої ліквідності Активи, які можна швидко реалізувати Короткострокові зобов’язання 587+1481,5 2044,3 =101,18% 228,5+4257,6 4256,8 =105,39% 4,21% 104,16
Коефіцієнт покриття Поточні активи Короткострокові зобов’язання 2076,9 2044,3 =101,59% 4490,1 4256,8 =105,48% 3,89% 103,83

Дані таблиці 7 є підтвердженням того, що ТОВ “Шляхбудкомплекс” володіє швидко, але не миттєво (абсолютно) ліквідними активами. Зменшився протягом 2009року рівень абсолютної ліквідності на 81,29%, в результаті чого станом на 31.12.2009року ТОВ “Шляхбудкомплекс” було взмозі покрити власну кредиторську заборгованість наявними на розрахунковому рахунку коштами лише на 5,37%, тоді як на початок року цей показник становив 28,70%. Однак зарано казати, що підприємство знаходиться у кризовій ситуації, оскільки рівень швидкої ліквідності є достатньо високим – від 101,18 до 105,39%. Основним чинником є високий рівень дебіторської заборгованості за товари, строк погашення якої обмежується 12 місяцями. Таким чином, отримавши платежі від покупців, ТОВ “Шляхбудкомплекс” зможе повністю розрахуватися із власними кредиторами та спрямувати ще 5,39% вільних коштів до поточного обороту.

Коефіцієнт покриття майже не відрізняється від показника швидкої ліквідності, приймаючи до уваги незначну вагу (0,19-0,38%) запасів та інших оборотних активів, які є його складовими елементами.

В результаті проведеної оцінки ліквідності активів підприємства, зауважимо, що вони дещо відрізняються від нормативних значень. Так показник абсолютної ліквідності повинен бути не менше 20%, а він на кінець року не перевищує 5,37%. Коефіцієнт покриття за нормативом повинен вдвічі перевищувати короткострокові зобов’язання підприємства на кожну конкретну дату, а оборотні активи даного підприємства лише на 5,48% перевищують його термінові зобов’язання. Лише коефіцієнт швидкої ліквідності відповідає за своїм значенням нормативу. Мінімальна границя за нормативом – 1, фактично ж на початок року 1,0118, а на кінець - 1,0539. Проте достовірність викликає сумнів, оскільки досяг він зазначеного значення лише за рахунок істотної ваги дебіторської заборгованості.

Враховуючи такі висновки, розрахуємо коефіцієнт покриття, доповнивши факторну модель декількома показниками, що дозволить підрахувати вплив на коефіцієнт ліквідності такого фактору, як отриманий в ході діяльності прибуток.

 

Для зручності приймемо перший множник отриманої формули за А1, а другий – за А2. Відношення поточних активів до прибутку характеризує вартість поточних активів, що припадає на кожну гривню отриманого прибутку. Множник А2 дозволяє оцінити, наскільки підприємство здатне покрити поточні зобов’язання за рахунок прибутку. Проведемо факторний аналіз:

Враховуючи, що змін у здатності підприємства покривати поточні зобов’язання за рахунок власного прибутку не відбулося у 2005 році, оскільки темпи зростання і чисельника (прибуток) і знаменника (поточні зобов’язання) дробу однакові і складають 208,2%, цей показник і не вплинув на підвищення рівня поточної ліквідності підприємства. А от показник А1 змінився в сторону зростання. Це свідчить про те, що вартість поточних активів, що припадають на кожну гривню прибутку зросла на 3,82%. Цей фактор відіграв позитивний вплив на поточну ліквідність, яка зросла відповідно із тим же темпом на 3,89%.

Тепер поглибимо аналіз, розрахувавши, який саме фактор – величина оборотних активів чи прибуток мав визначальне значення.

Таким чином, подвоївши оборотний капітал (темп росту склав 215,88%) ТОВ “Шляхбудкомплекс” підвищило віддачу оборотного капіталу 11,34 грн. на гривню прибутку до 24,51 грн. Це, безумовно, позитивно вплинуло на підвищення рівня поточної рентабельності на 1,18 або 118%. В результаті такого росту оборотних активів, який мав місце у 2009 році підприємство досягло нормативного значення поточної ліквідності на рівні 2,196 або 219,6 % (норматив – не менше 2). Однак отриманий за рік прибуток не зміг утримати цю тенденцію, результатом чого, стало падіння рівня рентабельності поточних активів на 114,1%. Отже, штучне подвоєння рівня забезпеченості підприємства оборотними активами за рахунок накопичення дебіторської заборгованості призвело до лише незначного росту поточної ліквідності підприємства у 2009 році. В результаті накопичення дебіторської заборгованості підприємство стримує власні обсяги продажу, бо “заморожує” грошові кошти, замість активного їх використання в обороті і, як результат, накопичення прибутку.

 

Ліквідність балансу - це ступінь покриття боргових зобов’язань підприємства його активами, строк переутворення яких у грошову готівку відповідає строку погашення платіжних зобов’язань.

Ліквідність балансу є основою платоспроможності підприємства. Аналіз ліквідності балансу полягає у порівнянні засобів за активом, згрупованих за ступенем убування ліквідності, з короткостроковими зобов’язаннями за пасивом, які групуються за ступенем терміновості їх сплати.

Перша група (А1) включає абсолютно ліквідні активи, такі як грошові кошти, цінні папери та поточні фінансові інвестиції.

Друга група (А2) - це швидко реалізуємі активи: готова продукція, товари і дебіторська заборгованість (крім простроченої). Ліквідність цієї групи активів залежить від своєчасного відвантаження продукції, оформлення платіжних банківських документів, попиту на продукцію, її конкурентоспроможності, платоспроможності покупців, форм розрахунків і т.ін.

Третя група (А3) - повільно реалізуємі активи - виробничі запаси, незавершене виробництво, тому що для їх переходу у грошові кошти знадобиться більше часу.

Четверта група (А4) - це важко реалізуємі активи, до яких відносять основні засоби, нематеріальні активи, довгострокові фінансові вкладення, незавершене будівництво, довгострокову дебіторську заборгованість.

На чотири групи відповідно розбиваються зобов’язання підприємства:

- найбільш термінові зобов’язання (П1) - кредиторська заборгованість і кредити банку, строки повернення яких не настали.

- середньотермінові зобов’язання (П2) - короткострокові кредити банку і кредиторська заборгованість, строки повернення яких не настав.

- довгострокові зобов’язання (П3) - довгострокові кредити і займи

- (П4) - власний капітал, який постійно знаходиться у розпорядженні підприємства.

Баланс вважається абсолютно ліквідним, якщо:

А1 більш П1; А2 більш П2; А3 більш П3; А4 менш П4.

Вивчення співвідношень цих груп активів і пасивів в динаміці дозволить встановити тенденції у структурі балансу підприємства.

Таблиця 8. Розрахунковий баланс ліквідності ТОВ “Шляхбудкомплекс”


Читайте також:

  1. ABC-XYZ аналіз
  2. II. Багатофакторний дискримінантний аналіз.
  3. SWOT-аналіз у туризмі
  4. SWOT-аналіз.
  5. Tема 4. Фації та формації в історико-геологічному аналізі
  6. V. Нюховий аналізатор
  7. АВС (XYZ)-аналіз
  8. Автомати­зовані інформаційні систе­ми для техніч­ного аналізу товар­них, фондових та валют­них ринків.
  9. Алгоритм однофакторного дисперсійного аналізу за Фішером. Приклад
  10. Альтернативна вартість та її використання у проектному аналізі
  11. Аналіз активів банку
  12. Аналіз альтернативних рішень




Переглядів: 3043

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Класифікація обігового капіталу. | Тема 7. Аналіз фінансової стійкості підприємства.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.