Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Теодолітна зйомка. Польові та камеральні роботи.

Побудова планів

Теодолітна зйомка є основним видом горизонтальної зйомки, у ході якої отримують планові положення точок (прямокутні координати).

Під час польових робіт на місцевості прокладають теодолітні ходи (полігони) і проводять зйомку ситуації всередині полігонів. Вершини кутів полігону на місцевості закріплюють кілками. Кути вимірюють теодолітом, як правило, способом прийомів, а довжини ліній – землемірною стрічкою. Довжини ліній міряють у прямому й зворотному напрямах і, якщо різниця у результатах вимірювань не перевищує 1/2000, визначають їхні середні значення. Для похилих ліній визначають кути нахилу g вертикальним кругом теодоліта й обчислюють горизонтальні проекції за формулою

d = L× cosg,

де L – середня довжина лінії.

Останнім часом у геодезичній практиці для вимірювання відстаней все ширше застосовують оптичні та світлові віддалеміри, будова і принцип роботи яких описані в сучасних підручниках із геодезії.

Одночасно з вимірюванням кутів і ліній проводять зйомку ситуації всередині полігону, використовуючи для цього найзручніші способи (обходу, полярний, кутових, азимутальних, лінійних засічок тощо. Довжини перпендикулярів, побудованих екером, не повинні перевищувати: для масштабу 1:2000 – 60 м, 1:1000 – 40 м, 1:500 – 20 м, а побудованих “на око” перпендикулярів – відповідно 8, 6 і 4 м. Їхні довжини вимірюють один раз землемірною стрічкою з точністю до 1 см. Положення точок, відстань до яких не можна визначити безпосередньо, визначають способом засічок. Максимальна відстань до таких точок не повинна перевищувати: для масштабу 1:2000 – 400 м, 1:1000 – 200 м, 1:500 – 100 м (для нечітко виражених контурів – утричі більше).

Результати зйомки внутрішньої ситуації показують на абрисах (рис. 18).

 

Кінцевою метою теодолітної зйомки є визначення координат точок і побудова за ними плану. Для передачі азимута на лінію полігону, а координат на одну з його точок під час польових робіт виконують прив’язку до пунктів геодезичної мережі. Для цього проводять додаткові вимірювання деяких кутів та ліній (рис. 19).

Завершивши польові роботи, приступають до камеральної обробки їхніх результатів. У відомість обчислення координат вписують значення виміряних кутів та довжин ліній, отримані внаслідок прив’язки до опорних пунктів значення азимута лінії та координат точки полігону. За різницею сум кутів виміряних і теоретичної вираховують кутову нев’язку полігону. Теоретичну суму кутів обчислюють за формулою

Σβтеор=180˚ (n-2),

де n – кількість кутів у полігоні. Переконавшись у допустимості кутової нев’язки (вона не повинна бути більшою величини 3m√n, де m – середня квадратична похибка вимірювання кута теодолітом – для Т30 та його модифікацій – 30˝), її розподіляють рівномірно на всі кути. Сума виправлених (ув’язаних) кутів має дорівнювати теоретичній сумі.

Азимути ліній теодолітних ходів Ап обчислюють за формулою

Апп-1 +180˚ – βп ,

де Ап – азимут наступної лінії ходу;

Ап-1 – азимут попередньої лінії;

βп – виправлений кут, що лежить між цими лініями.

Контролем правильності обчислень слугує вихід на азимут початкової лінії – А1-2. Якщо окремі азимути ліній перевищуватимуть 360°, їх слід зменшити на це значення.


Таблиця 2
Знаки приростів координат
Межі значень азимутів, ° Назви румбів Знаки приростів координат
ΔX ΔY
0 - 90 ПнС + +
90 – 180 ПдС - +
180 – 270 ПдЗ - -
270 - 360 ПнЗ + -

За горизонтальними проекціями ліній та їхніми азимутами обчислюють прирости координат:

ΔX= d× cos A;

ΔY= d× sin A.

Знаки приростів координат залежать від значень азимутів ліній або назви їхніх румбів (табл. 2).

 


 

У зімкнутому ході алгебраїчна сума приростів має дорівнювати нулю, тому отримані суми являють собою нев’язки відповідних приростів. Визначають абсолютну (лінійну) нев’язку в приростах координат за формулою

За відношенням абсолютної нев’язки приростів координат до суми довжин сторін ходу (периметра полігону) встановлюють відносну нев’язку в приростах. Вона не повинна перевищувати 1/2000. За допустимої відносної нев’язки прирости координат урівнюють. Для цього обчислені нев’язки ΣΔX та ΣΔY розподіляють на відповідні прирости з протилежним знаком пропорційно довжинам ліній.

За координатами першої точки та ув’язаними приростами обчислюють координати решти точок теодолітного ходу, додаючи до координат попередньої точки відповідні прирости. Контролем обчислень слугує отримання координат вихідної точки.

Приклад обчислень координат точок полігона (Відомість обчислення координат) наведено у табл. 3.

План земельної ділянки складають на аркуші ватманського паперу, розбивши на ньому сітку квадратів із сторонами завдовжки 10 см. Як правило, координатну сітку будують, користуючись лінійкою Дробишева, довжина якої (70,71 см) дорівнює діагоналі квадрата зі стороною 50 см (рис. 20).

Побудовану сітку квадратів підписують відповідно до прийнятого масштабу і відкладають на плані точки теодолітних ходів за їхніми координатами. За допомогою циркуля-вимірника та масштабної лінійки визначають відстані між сусідніми точками полігону і порівнюють їх з відповідними довжинами ліній. Розходження не повинні перевищувати 0,4 мм.

Побудований план оформляють тушшю (рис. 21). Координатну сітку витирають, залишивши перехрестя її ліній зеленого або синього кольору розміром 8х8 мм. За даними польових журналів і абрисів на план наносять контури внутрішньої ситуації у тій самій послідовності і тими самими методами, якими їх знімали.


Таблиця 3


Читайте також:

  1. I. Аналіз контрольної роботи.
  2. Арматурні роботи.
  3. Балансувальні роботи.
  4. Будівельний підряд. Підряд на проектні та пошукові роботи.
  5. Будівельні роботи. Поняття. Підготовчі роботи. Поняття, особливості виконання.
  6. В) Інструкції до самостійної навчально-дослідницької роботи.
  7. Варіанти індивідуальних завдань для виконання лабораторної роботи.
  8. Вибір підходу до процесу соціальної роботи зале­жить від теоретичної моделі, якої дотримуються соці­альні працівники, обраної стратегії втручання і методу соціальної роботи.
  9. Вибір та затвердження теми магістерської роботи.
  10. Види і форми науково-дослідної роботи.
  11. Виконання контрольної роботи.
  12. Виконання роботи.




Переглядів: 6229

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Відомість обчислення координат точок полігону

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.