Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Характеристика ФОС

Найбільш перспективною і широко використовуваною групою пестицидів є група ФОС -- фосфоровмісних органічних сполук.

Хімічна будова ФОС. Всі ФОС є ефірами фосфорних кислот: фосфорної, тіофосфорної, дитіофосфорної, фосфонової, пірофосфорної.

Наприклад:






Фізико-хімічні властивості ФОС. Більшість ФОС при кімнатній температурі - речовини рідкі. Мсдоподібної консистенції, жовтуватого кольору, добре розчиняються в органічних розчинниках, погано у воді, леткі. Неочищені препарати мають сильний часниковий запах. Деякі речовини кристалічні, розчиняються у воді, наприклад, хлорофос.


ФОС легко піддаються гідролізу, особливо в лужному середовищі. .Наприклад, трихлорметафос при нагріванні з розчином гідроксиду калію і натрію поводить себе таким чином:


Можливі зміни ФОС під дією ферментів організму з утворенням більш токсичних продуктів в результаті окислення.

 

В жорстких умовах окислення йде більш глибоко - до утворення неорганічних сполук:

Для похідних тіофосфорної кислоти характерна тіон-тіольна ізомерія:

 

Основні закономірності поведінки ФОС в організмі.

Надходження. В організм ФОС надходять через рот, органи дихання, шкіру, слизові.

Розприділення: печінка, нирки, мозок, легені, найбільша кількість - в печінці і нирках. ФОС швидко руйнуються і виводяться з організму, не створюючи депо, як ХОС.

Метаболізм. ФОС окислюються і гідролізуються в організмі. При гідролізі утворюються нетоксичні продукти, при окисленні можуть утворитися більш токсичні (приклад приведений вище). Виділяються ФОС і продукти їхнього метаболізму із сечею, частково з калом, із грудним молоком.

Токсична дія. Всі ФОС у більшій або меншій ступені інгібірують фермент холінестеразу, що є каталізатором процесу гідролізу ацетилхоліну до холіну й оцтової кислоти.

При отруєнні ФОС в організмі накопичується ацетилхолін - передавач нервових імпульсів. Чим і обумовлений симптомокомплекс отруєння.

Розрізняють 4 ступені отруєнь ФОС: легку - при пригніченні холінестерази на 50 %, середню - при пригніченні холінестерази на 60-70 %; важку- при пригніченні холінестерази на 80-90 % і смертельну - при пригніченні холінестерази на 95-99 %.

Закінчуючи коротку характеристику ФОС, слід зазначити, що усі вони володіють функціональною кумуляцією, тобто спостерігається посилення токсичної дії при повторних впливах на організм.

Найбільш достовірним підтвердженням діагнозу отруєння ХОС або ФОС є результати хіміко-токсикологічного аналізу.

 

Хіміко-токсикологічний аналізпестицидів

 

Спрямованість аналізу.При загальному дослідженні на невідому отруту хіміко-токсикологічний аналіз на ФОС є обов'язковим, на ХОС - проводиться тільки в тому випадку, коли є спеціальні вказівки або з'явилися визначені дані в процесі проведення дослідження біологічних об’єктів, які орієнтують на необхідність аналізу на ХОС.

 

Об'єкти дослідження на ФОС:

Шлунок із вмістом, печінка з жовчним міхуром, нирка, тонкий і товстий кишковик з вмістом, кров, сеча.

При інгаляційному отруєнні у всіх випадках беруть легені, а по деяких рекомендаціях і мозок.

 

Об'єкти дослідження на ХОС:

Шлунок з вмістом, печінка, нирка, мозок, жирова тканина (сальник).

 

Терміни проведення аналізу.

Рекомендується приступати до проведення аналізу в день надходження об'єктів. Якщо такої можливості нема, то дозволяється зберігати об'єкти в холодильнику до 3 діб, а після ізолювання пестицидів екстракти з ФОС-не більше 5 діб, з ХОС - 10 діб при температурі +2 - +4° С.

Об'єкти дозволяється консервувати етанолом, рівень якого над внутрішніми органами в банках повинен бути висотою не менше 1 см.

Крім органів і біологічних рідин людини, тварин об'єктами аналізу на пестициди можуть бути препарати пестицидів, продукти харчування, вода, повітря, фураж.

 

Основні етапи хіміко-токсикологічного дослідження на пестициди:

Відбір і підготовка проб,

• Ізолювання пестицидів,

• Очищення від коекстрактивних речовин,

• Ідентифікація і кількісне визначення пестицидів.

Використовувані методи аналізу повинні бути високочутливими і специфічними.

 

Методи ізолювання пестицидів.

Існує велика кількість методик ізолювання пестицидів з об'єктів рослинного і тваринного походження. Їхня різноманітність пояснюється тим, що як об'єкти, так і аналізовані сполуки мають різні властивості. Для ізолювання пестицидів використовують методики, в основу яких покладений процес екстракції отрут органічними розчинниками (гексаном, ефіром, хлороформом) або метод дистиляції з водяною парою.

При дослідженні об'єктів тваринного походження перед екстракцією ФОС рекомендується робити осадження білків для розриву протеїн-фосфоліпідних зв'язків та звільнення жиру, а потім екстракцію ФОС з жиру органічними розчинниками. Метод екстракцій пестицидів органічними розчинниками придатний для ізолювання всіх ФОС і ХОС, дистиляції з водяною парою - для найбільш летких пестицидів, наприклад гексахлорциклогексану.

 

Методи очищення екстрактів

Для очищення ФОС і ХОС найбільш часто використовують такі методи:

• Екстракційний

• Хроматографічний;

• Об’єднання екстракційного і хроматографічного,

• Виморожування жиру.

Інші методи (перегонки з водяною парою, сублімації у вакуумі, діалізу) використовуються вкрай рідко.

Джонс і Ридик вивчали розподіл пестицидів між ацетонітрилом і гексаном, які представляють гарну систему розчинників для очищення пестицидів від суми супроводжуючих домішок, виділених з біологічного матеріалу жирів, восків, пігментів. Крім вказаної системи, для цілей очищення пестицидів можуть бути використані такі пари розчинників, як петролейний ефір-ацетонітрил, гексан-диметилформамід.

Хроматографічні методи очищення включають адсорбційну колонкову хроматографію, хроматографію на папері, у тонкому шарі. Останній метод знайшов найбільше застосування. Система з рухливою фазою гексан-ацетон у різних співвідношеннях рекомендується найчастіше для очищення екстрактів, що містять ФОС. На нерозчинності жирів і восків у холодному ацетоні заснований метод очищення пестицидів від зазначених речовин. Виморожені речовини відокремлюють фільтруванням, а пестицид залишається в ацетоновому фільтраті.

Оцінюючи методи очищення, можна підкреслити простоту і доступність екстракційного методу в сполученні з методом хроматографії в тонкому шарі сорбенту.

 

Методи виявлення пестицидів

Для аналізу екстрактів використовують такі методи дослідження.

• Хімічний;

• Біохімічний,

• Метод тонкошарової хроматографії,

• Метод газо-рідинної хроматографії.

Інші методи, зокрема спектральні в УФ і ІЧ областях, використовують досить рідко.

 

1. Виявлення пестицидів хімічним методом

ХОС визначають по хлорі - переводять ковалентно зв'язаний хлор в іонний стан, після чого виконують реакцію на хлорид-іон з нітратом срібла в азотнокислому середовищі:

ХОС визначають по реакції утворення аци-солі хіноїдної будови після проведення дехлорування і нітрування бензольного кільця з наступним додаванням до н-динітробензолу краплі ацетону і гідроксиду калію.


Обидві реакції не специфічні для ХОС і не мають достатньої чутливості, щоб виявляти слідові кількості хлорорганічних пестицидів у продуктах харчування і т. д.

Для виявлення ФОС з хімічних реакцій найбільш практичне використання знайшли наступні реакції - дослідження по фосфору і гідроперекисна проба.

ФОС по фосфору визначають після мінералізації пестицидів до фосфат-іона. Використовують реакцію з молібдатом амонію в присутності відновників -утворюється фосфорномолібденова блакить. Реакція є високочутливою і загальною для ФОС.

Н7 Р(Мо2О7 )6- фосфорно молібденова кислота

МоО3 • Мо2О3 + nН2O - молібденова блакить

(NН4)3РО4 • 12МоО3 • Н2О - фосфорномолібденова блакить.


Другою загальною чутливою реакцією на ФОС є гідроперекисна проба - утворюється азобарвник:

(надкислота, що володіє

високим окисним потенціалом)

 


2 Біохімічний метод

Біохімічний метод використовують для виявлення ФОС. По зміні швидкості гідролізу ацетилхоліну (можна взяти інший ефір) до і після контактування з ФОС заснована біохімічна проба на зазначену групу пестицидів. Чим більша активність холінестерази, тим швидше йде гідроліз ацетилхоліну, тим більше виділяється оцтової кислоти - тим нижче буде значення рН середовища. На зміну рН середовища реагують індикатори, зокрема бромтімоловий синій у буферному розчині. В присутності оцтової кислоти він змінює синє забарвлення на зелене, а потім на жовте. Описані різні модифікації вказанного методу. У деяких варіантах проводять виявлення не по оцтовій кислоті, а по незруйнованому ацетилхоліну, що залишився. Так поступають при аналізі ФОС по методу Хестріна при дослідженні крові.

Хімізм процесів, що відбуваються, при аналізі крові на ФОС по методу Хестріна:

 

 


 

Біохімічна проба є загальною для ФОС і високо чутливою. Однак вона не специфічна для вказаних сполук. Цю пробу може давати севін і інші речовини, що гнітять холін естеразу. Гноблення ферменту може спостерігатися при ряді захворювань: раку, цирозі печінки, анемії й ін.

З біохімічного дослідження найкраще починати аналіз. У випадку негативного результату - дослідження на ФОС припиняють, враховуючи високу чутливість проби.

 


Читайте також:

  1. I. Загальна характеристика політичної та правової думки античної Греції.
  2. II. ВИРОБНИЧА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРОФЕСІЇ
  3. II. Морфофункціональна характеристика відділів головного мозку
  4. Аварії на хімічно-небезпечних об’єктах та характеристика зон хімічного зараження.
  5. Автобіографія. Резюме. Характеристика. Рекомендаційний лист
  6. Автокореляційна характеристика системи
  7. Амплітудно-частотна характеристика, смуга пропускання і загасання
  8. Аплікація як вид образотворчої діяльності дошкільнят, його характеристика.
  9. Архітектура СЕП та характеристика АРМ-1, АРМ-2, АРМ-3
  10. Афіксальні морфеми. Загальна характеристика
  11. Банківська система України і її характеристика
  12. Банківські ризики та їх характеристика




Переглядів: 2955

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Характеристика ХОС. | Чинник часу

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.