За змістом значної частини економічних задач, їх розв’язок повинен виражатися у цілих числах. Наприклад, це задачі, де змінні означають кількість станків обладнання, кількість кораблів при розподілу за напрямками, кількість турбін у енергосистемі і т.д. Задачею цілочисельного програмування називають ЗЛП, у якій на змінні накладається додаткова умова цілочисельності.
Якщо величина змінної в оптимальному плані є досить великою, порівняно з одиницею, можливо округлити її значення до цілого. Однак, у багатьох випадках просте округлення приводить до плану, який не є оптимальним. Класична транспортна задача забезпечує рішення в цілих числах, однак в загальному випадку умова цілочисельності ускладнює розв’язок.
Алгоритм методу Гоморі.
1. Розв’язуємо симплекс-методом ЗЛП без умови цілочисельності.
2. Якщо оптимальний розв’язок є цілочисельним, то знайдений розв’язок збігається з оптимальним розв’язком задачі цілочисельного програмування.
3. Якщо серед компонент оптимального плану є хоча б одна нецілочисельна, то до обмежень задачі додається нове обмеження з властивостями:
Додаткове обмеження з вказаними особливостями називається правильним відсіканням. Розв’язуємо двоїстим симплекс-методом ЗЛП з додатковим обмеженням.
Процес побудови додаткових обмежень продовжується доти, доки не буде отримано цілочисельний план або виявиться відсутність цілочисельного розв’язку задачі.