Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Робочий час, його склад і структура

 

У процесі розробки норм праці необхідно вивчити класифікацію витрат робочого часу. Робочий час – це встановлена законодавством тривалість робочого дня, робочого тижня. Весь робочий час виконавця або групи працівників підрозділяється на час роботи і час перерв.

Час роботи – період, протягом якого працівник здійснює підготовку і безпосереднє виконання дорученої роботи. Він складається з часу роботи з виконання виробничого завдання і часу роботи, не передбаченого виробничим завданням.

Час роботи із виконання виробничого завдання складається з часу підготовчо-завершальної роботи, оперативної роботи і часу обслуговування робочого місця.

Підготовчо-завершальна робота - час, використовуваний на підготовку до виконання завдання або на дії, пов'язані з його закінченням. Сюди можна віднести: отримання завдання (наряд, креслення, технологічна карта) і ознайомлення з ним; отримання інструменту, сировини, заготовок; установку інструментів і пристосувань; наладку устаткування на відповідний режим роботи; здавання готової продукції, інструменту, залишків сировини і матеріалів тощо.

Оперативна робота - це час, що витрачається безпосередньо на виконання заданої роботи (технологічної операції), повторюваний з кожною одиницею або певним об'ємом продукції. Оперативна робота підрозділяється на основний час протягом якого предмет праці зазнає кількісних і якісних змін (наприклад, зняття стружки з деталі на токарному верстаті), і допоміжне, яке витрачається робітником на дії, що забезпечують виконання основної роботи (завантаження устаткування, перестановка і переміщення матеріалів, деталей, заготовок, інструменту і пристосувань в межах робочого місця, управління устаткуванням, знімання готової продукції).

Час обслуговування робочого місця витрачається на організацію свого робочого місця і догляд за ним для підтримки в робочому стані. Розрізняють час організаційного обслуговування - догляд за робочим місцем протягом зміни, не пов'язаний з виконанням конкретного завдання (приймання зміни, розкладка і прибирання інструменту, прибирання місця, здача зміни) і час технічного обслуговування, пов'язаний з доглядом за устаткуванням, інструментом, необхідним для виконання завдання (чищення, змащення, наладка устаткування, заміна і регулювання інструменту).

Робочий час включає і час перерв. Час перерв - це час, протягом якого працівник не бере участі в роботі. Він поділяється на час регламентованих і час нерегламентованих перерв.

До регламентованих перерв відносяться ті, які обумовлені технологією і організацією виробництва (їх усунення практично неможливе або економічно недоцільне), а також перерви встановленої тривалості для відпочинку і особистих потреб, виробничої гімнастики.

Нерегламентовані перерви в роботі обумовлені порушенням нормального ходу технологічного процесу або трудової діяльності. Перерви через порушення нормального технологічного процесу можуть бути викликані організаційними неполадками (відсутність роботи, сировини, матеріалів, неукомплектування деталей і заготовок, очікування транспортних засобів і допоміжних робітників, приймання або контроль готової продукції тощо) і технічними причинами (очікування ремонту устаткування, відсутність електроенергії, газу, пари, води та ін.). Ці види нерегламентованих перерв називають перервами з організаційно-технічних причин. Перерви, викликані порушенням трудової дисципліни, можуть бути пов'язані із запізненням на роботу або передчасним відходом з неї, самовільною відсутністю на робочому місці тощо.

У процесі встановлення норм праці в структурі витрат робочого часу виділяються нормовані і ненормовані витрати.

Нормовані витрати включаються в норму часу До них відносяться: час підготовчо-завершальної роботи; оперативний час; час обслуговування робочого місця; регламентовані перерви, обумовлені технологією і перерви для відпочинку і особистих потреб.

 

ТЕМА 10. ПРОДУКТИВНІСТЬ ТА ЕФЕКТИВНІСТЬ ПРАЦІ

 


Читайте також:

  1. B. Тип, структура, зміст уроку і методика його проведення.
  2. D-петля, що складається з 8–12 залишків, декілька з яких – дигідроуридинові.
  3. I. При підготовці до переговорів визначите склад делегації і її керівника.
  4. II. Анатомічний склад лімфатичної системи
  5. II. Вимоги до складання паспорта бюджетної програми
  6. II. За зміною ступенів окиснення елементів, які входять до складу реагуючих речовин
  7. III Етап: Складання карти ризиків авіакомпанії й ранжирування виявлених ризиків
  8. III. Вимоги до учасників, складу груп і керівників туристських подорожей
  9. III. Вимоги до учасників, складу груп і керівників туристських подорожей
  10. III. Географічна структура світового ринку позичкового капіталу
  11. ISO 15504. Призначення і структура стандарту
  12. ISO 15504.Структура еталонної моделі




Переглядів: 2263

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Методи встановлення норм праці | Суть понять «продуктивність» і «продуктивність праці»

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.