Тема 1. Предмет, метод та функції теорії держави та права.
Теорія держави і права як система знань про основні та загальні закономірності держави і права, її мета і завдання. Характеристика предмета теорії держави і права. Теорія держави і права в системі суспільних наук. Роль і місце теорії держави і права в системі юридичних наук. Особливості науки теорії держави і права. Зв’язок теорії держави і права із суспільною практикою. Значення теорії держави і права в сучасних умовах розвитку нашого суспільства. Поняття і ознаки функцій теорії держави і права. Їх класифікація і загальна характеристика. Взаємозв’язки і єдність функцій теорії держави і права. Теорія держави і права як навчальна дисципліна, її мета і завдання. Система курсу “Теорія держави і права”.
Тема 2. Поняття, походження і сутність держави.
Держава — складне та історично обумовлене суспільно-політичне явище. Основні підходи до розуміння сутності держави, плюралізм в розумінні і визначенні держави. Державна влада як основа сутності держави. Співвідношення класового і загальнолюдського в сутності держави. Еволюція сутності і соціального призначення держави. Пошук універсального визначення поняття держави. Основні ознаки держави, що відрізняють її від первісного суспільства та інших суспільних організацій (наявність території, публічної (державної) влади, всеохоплюючий, офіційний, універсальний характер, суверенітет, нерозривний зв’язок з правом). Методи здійснення державної влади (переконання і примус).
Основні теорії походження держави і права: теологічна, патріархальна, патрімоніальна, органічна, теорія насильства, психологічна, договірна, історико-матеріалістична, іригаційна. Причини і умови, що спонукали виникнення держави і права. Східний (азійський) і західний шляхи виникнення держави. Загальні закономірності виникнення держави і права.