Згідно рекомендацій експертів ВООЗ ревматична гарячка (а в нашому розумінні -"ревматизм") розглядається як гостре запальне захворювання, яке завершується повним видужанням, або у 40-60 % при ураженнях серця - формуванням вад серця. Хронічне протікання захворювання заперечується, а прогресування вад серця пов'язується або з рецидивами гарячки (рідко і переважно у дитячому або підлітковому віці), або, найчастіше, зі змінами кровотоку в зоні уражених клапанів, тромбоутворенням та відповідним розростанням фіброзної тканини, або приєднанням інфекційного ендокардиту. Звідси принципово різний підхід до лікування, тривалості спостереження, профілактичних заходів.
Найбільш високий відсоток піку поширеності ревматизму припадає на вік 10 – 29 років.
Термін „ РЕВМАТИЗМ” включає :
1. ГОСТРУ РЕВМАТИЧНУ ГАРЯЧКУ.
2. ХРОНІЧНУ РЕВМАТИЧНУ ХВОРОБУ СЕРЦЯ.
Гостра ревматична лихоманка (хвороба Сокольського-Буйо) – системне запалене захворювання сполучної тканини із переважною локалізацією процесу в серцево-судинній системі, що розвивається у зв’язку з гострою інфекцією, викликаною b-гемолітичним стрептококом групи А у схильних осіб, головним чином, у дітей і підлітків 7-15 років.
Етіологія: β-гемолітичний стрептокок групи А.
Шляхи передачі захворювання:
- повітряно – крапельний (через слину, при кашлі, чханні, поцілунках)
- контактний (через побутові предмети)
- аліментарний (через їжу).
Самим небезпечним для людини вважається бета гемолітичний стрептокок групи А.
Ви можете зустріти його різні назви - піогенний стрептокок, або скорочено: БГСА або на латинській мові Streptococcus pyogenes, або просто S. Pyogenes.
Кількість захворювань, які викликає БГСА - дуже велике: ангіна, карієс, тонзиліт, фарингіт, скарлатина, бешихове запалення, паратонзиллярний абсцес, флегмона шиї, сепсис, отити, менінгіт, фасцити і міозити, стрептодермія, ревматизм, гломерулонефрит. Кожне з цих захворювань дуже серйозне і несе в собі загрозу. При виявленні БГСА, необхідно якомога раніше призначити адекватну антибіотикотерапію.