МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Фази регуляції секреторної функції підшлункової залози.У регуляції секреції підшлункової залози виділяють 2 фази: Перша фаза – складнорефлекторна (цефалічна). Секреція підшлункового соку під час цієї фази пов’язана з реалізацією складнорефлекторних механізмів регуляції, тобто умовних рефлексів (вигляд, запах їжі) і з реалізацією безумовних рефлексів (подразнення їжею рецепторів ротової порожнини). Для цієї фази характерні такі показники: 1. Короткий латентний період (1-2хв.); 2. Об’єм соку невеликий (20% від за-гального об’єму соку, який виділяється при їді); 3. Сік містить багато ферментів і має ви-соку перетравлюючу силу; 4. Невелика тривалість секреції (1-2 год.); 5. Переважають нервові механізми регу-ляції.
Друга фаза – нейрогуморальна (кишкова). Ця фаза називається нейрогуморальною, тому що вона пов’язана з реаліза-цією ваго-вагальних безумовних рефлексів у відповідь на подразнення їжею чи хімусом механо- та хеморецепторів слизової оболонки шлунку та тонкого кишківника. Метасимпатичні рефлекси під час цієї фази мають менше значення, ніж у регуляції шлункової секреції. Схема нервової регуляції під час 2-ї фази: Для реалізації 2-ї фази підшлункової се-креції великого значення набувають гу-моральні механізми регуляції (за допо-могою шлунково-кишкових гормонів).
На початкових етапах травлення виділя-ються гормони, які стимулюють підшлун-кову секрецію, а на пізніх етапах навпаки – які її гальмують. Гормони, що стимулюють підшлункову секрецію: 1. Секретин. Виділяється S-клітинами стінки дванадцятипалої кишки під впливом соляної кислоти, яка надійшла зі шлунку разом з хімусом. Він викликає виділення великої кількості підшлункового соку, багатого гідрокар-бонатами, але бідного на ферменти, так як основна його дія спрямована на протокові клітини, що виділяють гідрокарбонати і він майже не діє на клітини ацинусів, що секретують ферменти. 2. Холецистокінін-панкреозимін (ХЦК-ПЗ). Виділяється І-клітинами стінки дванадцятипалої кишки під впливом продуктів початкового гідролізу харчо-вого білка та жиру, деяких амінокислот, а також HCl та вуглеводів. Він діє на ацинозні клітини, а тому стимулює виділення невеликої кількості підшлунко-вого соку багатого на ферменти. Виділяючись одночасно ХЦК-ПЗ та секре-тин посилюють дію один одного. ХЦК-ПЗ також стимулює скорочення жовч-ного міхура та вихід жовчі у дванадцятипалу кишку. 3. Гастрин. Виділяється G-клітинами шлунку та проксимального відділу тонкої кишки. Окрім посилення секреції підшлункової залози, гастрин також посилює перистальтику тонкого кишківника та жовчного міхура. 4. Бомбезин. Виділяється Р-клітинамишлунку та проксимальних відділів тонкого кишківника. Стимулює секрецію ферментів підшлунковою залозою через стимуляцію вивільнення ХЦК-ПЗ. 5. Субстанція Р. 6. Серотонін. 7. Інсулін. Гормони, що гальмують підшлункову секрецію: 1. Соматостатин. Виділяється D-клітинами дванадцятипалої кишки та парен-хіми підшлункової залози за умови підвищення вмісту поживних речовин у крові. Спричинює зниження виділення підшлункового соку через гальмуван-ня секреції шлунково-кишкових гормонів. 2. Нейротензин. Виділяється N-клітинамидистальних відділів тонкої кишки. Гальмує виділення соляної кислоти шлунком ® зменшення, або повне припи-нення секреції секретину та ХЦК-ПЗ ® відсутність стимулюючих гумораль-них впливів на секреторні клітини підшлункової залози ® пониження її се-креторної діяльності. Посилює виділення глюкагону. 3. Глюкагон. 4. Енкефаліни. 5. Шлунковий інгібуючий пептид (ШІП). 6. Кальцитонін. Характеристика секреції у 2-їй фазі: 1. латентний період довший, ніж у першій фазі; 2. об’єм соку = 80% від загального об’єму соку, що виділяється під час їжі; 3. до складу соку входить багато ферментів, води та бікарбонатів; 4. довготривалість секреції (декілька годин). Читайте також:
|
||||||||
|